Bár még előkészítő fázisban tart, de reménykeltő a vicenzai ipari kamara tagjai által tervezett ipari park kialakítása Somorján. A város vezetése mindent igyekszik bevetni, hogy ne ússzon el a lehetőség.
Somorján lassan érdemes lesz olaszul tanulni
Egyre konkrétabb formát ölt az ipari park terve, az új munkahelyek kialakításával a városban dolgozhatnának azok, akik ma még Pozsonyba ingáznak
Domsitz Károly nagyon reménykedik abban, hogy itt hamarosan legalább négyszáz új munkahely jön létreA szerző felvételeA vízügyi vállalat telepe és a borüzem közti parcellán idén ugyan még kukoricát vetettek, de ha minden jól megy, hamarosan itt legalább négyszáz munkahelyet teremtő új üzemek nőnek ki a földből. Másfél évvel ezelőtt két olasz vállalkozó, a vicenzai Calearo és Elcon cégek képviselői keresték meg a somorjai önkormányzatot. Domsitz Károly akkor még alpolgármesterként találkozott velük és neki vázolták fel az elképzelésüket, hogy Somorján üzemeket szeretnének létesíteni. Az ezt követő tárgyalások során derült ki, hogy egyikük, Massimo Calearo egyben a vicenzai ipari kamara alelnöke és az ottani vállalatokat összefogó szervezet érdeklődik Somorja iránt. Ez új helyzetet teremtett, hiszen több cég érdeklődése egy ipari zóna, mai szóhasználattal ipari park kiépítésének lehetőségét csillantotta fel. Az érdeklődés komolynak bizonyult, így a tárgyalások egy ideje már a kamarával folynak.
A város első ütemben a tulajdonában lévő és a területfejlesztési terv által is ilyen jellegű kihasználásra fenntartott öt és fél hektáros területet tudta felkínálni az olasz érdeklődőknek. Az előkészítő tárgyalások egyébként ennél sokkal nagyobb területről is szólnak. Az azóta polgármesterré megválasztott Domsitz Károly azonban szeretne a földön maradni és az általa nagyon reálisnak tartott első fázis után következő lépésként 25-30 hektáros bővítéssel számol. Ha még ez is sikerülne, akkor folytatódhatna a park kiépítése ennél is nagyobb területen.
Somorja prioritása tehát egyelőre az öt és fél hektár hasznosítása, de ez sem egyszerű dolog. Ipartelepítésre csak akkor lesz lehetőség, ha a város biztosítja a szükséges infrastruktúrát. Ez egyrészt anyagi fedezet, másrészt idő kérdése. A hálózatok kiépítése csak akkor kezdődhet meg, ha az olaszok felvázolják, milyen jellegű tevékenységet terveznek ezen a területen, ehhez lehet azután méretezni a közművek kiépítését. Ez a munka már folyik, egyelőre az építkezési engedély megszerzéséhez szükséges előtanulmány, valamint az ipari zóna területfejlesztési terve készül. Ha majd sikerül megszerezniük az építkezési engedélyt, közbeszerzés útján választják ki a kivitelezőt, amely elvégzi a szükséges munkákat.
Következő kérdés természetesen a szükséges költségek fedezése. A városnak nincs pénze a teljes beruházási összeg, körülbelül 40 millió korona fedezésére, így erre a gazdasági minisztérium ilyen célokra szolgáló alapjától kérnek majd támogatást. Ez a teljes összeg hetven százalékáig terjedhet. A fennmaradó 30 százalékot pedig más forrásból kell előteremteni. Ez egyrészt a város költségvetéséből, vagy bankhitelből származik majd, de elképzelhető, hogy az olaszok is beszállnak.
Az ügyről néhány hete az olasz ipari miniszter helyettese, Urso úr Robert Nemcsics szlovák gazdasági miniszterrel tárgyalt, és mindkét fél deklarálta, hogy segíteni fogja a beruházás sikerét. Domsitz Károly szerint azonban igazán majd akkor dől el, mennyire számíthatnak erre, ha beadják a kérvényüket a támogatásra. Egy dologban azonban a somorjaiaknak mindenképpen szerencséjük van. Az előkészületben lévő hazai ipari parkok esetében általában a legnagyobb gondok egyike, hogy a támogatási kérvényhez miként mellékeljék két érdeklődő szándéknyilatkozatát, hogy ők valóban megtelepednek a parkban. Somorján ilyen érdeklődő egyelőre több van, mint a rendelkezésre álló terület.
Az előkészítés mindenestre szorgalmasan folyik. A miniszteri szintű tárgyalás másnapján az olasz nagykövetség épületében öt olasz cég megalapított egy olyan társaságot, melyet Szlovákiában bejegyzett jogi személyek alkotnak. Ez később részvénytársasággá alakul át, amely átveszi az ipari park kialakításának irányítását. Ez ugyan már az odatelepülő vállalatok számára szükséges létesítmények kiépítésével foglalkozik majd, de a város ebben is jelen lesz. Domsitz Károly szerint ebben a fázisban szintén fontosnak tartják a város érdekeinek érvényesítését. Az ipari parkba tervezett tevékenységet mindenesetre befolyásolja, hogy a város a Csallóközi Vízvédelmi Körzetben fekszik, így nem lehet mondjuk nehézipart vagy vegyipart telepíteni. A polgármester a legvalószínűbbnek elektrotechnikai ipar, könnyű-gépipar, illetve az ezekhez csatlakozó kiegészítő tevékenység érkezését tartja. Ennek köszönhetően várhatóan 4-500 munkahely alakul ki. Ez már olyan mértékű változás lenne, amely maga után vonná lakások építését, szolgáltatások bővítését.
Az ipari park kialakítását Domsitz Károly azért is fontosnak tartaná, mert így visszahoznák a városba annak a munkaerőnek egy részét, amely ma Pozsonyba ingázik. Ettől azt is várják, hogy csökken Somorja alvóváros jellege, a polgárok itt töltve a munkaidejüket és nem vesztve időt az beutazással, többet lesznek hajlandók foglalkozni a város életével, problémáival és jobban bekapcsolódnak a helyi ügyek kezelésébe. Azt is szeretnék elérni, hogy a változások ne okozzák Somorja kisvárosi jellegének és eddigi tradicionális viszonyainak megváltozását. Ezt főként akkor tudják elérni, ha az új lehetőségeket a helyiek képesek lesznek kihasználni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.