Katonai gyakorlótéren fejezték be annak az ötven méteres sínpárnak a megformázását, amely egy emlékmű részét képezi. Az alkotást az érsekújvári vasútállomás előtti téren helyeznék el a második világháborús bombázások áldozatainak az emlékére.
Síneket robbantottak, hogy elkészüljön az emlékmű
„A tűzszerészek egy robbantó gödörbe helyezték a sínpárt. Több helyen robbanóanyagot szereltek rá, és tizenkétszer ismételték meg az úgynevezett hajlítási, formálási műveletet úgy, hogy a sínpár teljesen eldeformálódjon és összecsavarodjon. A sínpár annak a több ezer embernek a megszakított életvonalát jelképezi, akik életüket vesztették a támadások során” – mondta František Daniel, a Háromhidak Polgári Társulás elnöke, a szobor egyik ötletadója. A társulás várhatóan jövő októberben helyezi ki a rendkívülinek és egyedülállónak számító műalkotást a vasútállomás előtti térre. Arra kérik a lakosokat, vállalkozókat a társulás honlapján, hogy lehetőségeik szerint támogassák a szoborállítási tervet. Több éve tervezik a szoborállítást, egy alkalommal már bemutatták a látványterveket és a lakosok szavazhattak a számukra legelfogadhatóbbra. Érsekújvár azon városok egyike Közép-Európában, amely a II. világháború alatt a legnagyobb károkat szenvedte el. Háromszor bombázták a várost, 1944. október 7-én és 14-én, valamint 1945. március 14-én. Az akkori Szlovák Állam egész területére 1371 tonna bomba esett, Érsekújvárra 817 tonna RDX bombát dobtak le. Már a rendszerváltást követő években szorgalmazta néhány önkormányzati képviselő, hogy a város állítson emlékművet a bombázottak, elhurcoltak és kitelepítettek emlékére. Az akkori kezdeményezés eredményeként a Mihály-bástyánál állítottak fel egy emlékművet, amely nem mindenki tetszését nyerte el. Később az érsekújvári lakosok petíciót indítottak egy új emlékmű állításáért, amelyben arra hivatkoztak, hogy a bombázások idején több mint négyezren haltak meg, és az áldozatok többsége érsekújvári lakos volt. Az elhunytak közt akadtak magyar és német katonák, ukrán nők és gyerekek is. Történelmi források szerint Érsekújvárnak 1940-ben 23 306 lakosa volt, és 1945-re csak 13 400 maradt. A vasútállomást azért vették célba az ellenséges haderők, mert stratégiailag fontos közlekedési csomópontként tartották számon. A bombázásokat követően teljesen lezárták, és csak 1945. május 1-jén indították újra a közlekedést, ami nagyon sok, a lakóhelyétől távol dolgozó lakosnak problémát okozott. A lebombázott vasútállomás helyett ideiglenes épületet nyitottak az utasok számára.
Az új vasútállomást a múlt század hetvenes éveinek elején építették, ezért a legmodernebb csarnokok egyikévé vált, étterme, kisgyerekes családok számára elkülönített váróterme volt. Az előcsarnokban lévő medencének a mozaik mintázata Zmeták Ernő szobrászművész alkotása. Hamarosan újabb átfogó felújítás vár az érsekújvári vasútállomásra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.