Selmecbánya – városka, tele látnivalóval

Az elmúlt másfél évezred alatt Selmecbánya életét az arany- és ezüstbányászat határozta meg.

Az elmúlt másfél évezred alatt Selmecbánya életét az arany- és ezüstbányászat határozta meg. Nem hiába tartják Szlovákia gyöngyszemének ezt a városkát, ahol a múlt értékeit példamutatóan őrzik.

Selmecbánya

(Banská Štiavnica)

A város építészeti emlékeket, a török elleni védelem erődítéseit őrzi, de a szellemi értékek bástyája is.

A selmecbányai Leányvár

A mohácsi vész után néhány éven belül elkezdődött a bányavárosok megerősítése, természetesen Selmecbányáé is. A városközponttól Bakabánya és Léva felé vezető út fölé magasodik a selmecbányai Újvár vagy más nevén Leányvár. 1564 és 1571 közt épült, nevét pedig valószínűleg a neki helyet adó Frauenberg, azaz Kisasszonydombról kapta, az erődítéshez közel áll a késő gótikus Havas Boldogasszony-templom, amelyről a domb kapta a Kisasszonydomb nevet. A robusztus, négy emelet magas, sarkain félköríves rondellákkal bővített toronyból figyelték a vidéken portyázó ellenséges hadak mozgását. Bejárata az első emelet magasságában volt, nem volt könnyű megközelíteni. Amikor a 18. század elején megszűnt a török fenyegetettség, itt tárolták a bányászati robbantásokra használt lőport egészen a 18. század végéig. A Leányvár kezdetektől hadászati célokat szolgált, mindig katonaság lakta. Még 1848-ban is 21 ágyú állt a teraszain. Közvetlen ostromot soha nem élt meg, ezért szerencsére szinte eredeti állapotában maradt fenn, mint a korai reneszánsz egyik legszebb építészeti emléke. Sokáig szolgált úgynevezett élő óraműként, tornyából negyedóránként harsonaszóval, óránként harangütéssel figyelmeztettek a múló időre. 1971-től múzeum, a török kori harcok tárgyi emlékeit őrzi, igen gazdag és figyelemreméltó a gyűjteménye.

A Kálvária

Ez a huszonkét szakrális építményből álló komplexum kihagyhatatlan látnivaló. A Scharfenbergen, azaz az Éles-hegyen, a kialudt vulkáni kúpon Mária Terézia uralkodása idején, 1751-ben fejezték be a kápolnák, a stációk és a szent lépcsők építését, a források szerint selmecbányai polgárok és bányászok adományaiból készült, 27 245 aranyforintot költöttek rá. Szlovákiában egyedülálló barokk műemlékegyüttes ez a kálvária. Az érkezőt a renovált alsó templom fogadja, majd a Golgotát szimbolizáló felső templomhoz vezető út két oldalán hét-hét stációt helyeztek el. A hegycsúcson a kálvária építése előtt, még a török veszély idején vigyázótorony állt, ahonnan Szitnó várára, az egész városra, a selmecbányai régi és Újvárra, a bányákra, a szomszédos Bélabányára nyílik kilátás. A kálvária építményeinek egy része még a második világháború alatt súlyosan megsérült, majd vandál pusztítás áldozata lett, a felújítás bő egy évtizede elkezdődött, és jelenleg is tart.

Selmecbánya jelesei

Egy vaskos könyvet megtöltene Selmecbánya szülötteinek, az itt iskolába járt híres emberek felsorolása. Említhetjük például Petőfi Sándort, Ipolyi Arnoldot, akik itt jártak iskolába. Selmecbányán született Cvittinger Dávid magyar irodalomtörténész, Hell Miksa csillagász, Mikovíny Sámuel térképész, Éder Ferenc jezsuita atya, Peru első földrajzi leírója, Cseh Lajos bányageológus, Gwerk Ödön festőművész, Andrej Sládkovič költő, Jozef Horák író, Anton Hykisch prózaíró, Jozef Kollár képzőművész. Selmecbányán nem véletlenül van tizenkét temető, ez is a település igen gazdag múltjára utal. Érdemes ezekbe is ellátogatni, hogy képet kapjunk a város múltjáról. A Klopacska alatti evangélikus temetőben nyugszik például Sládkovič múzsája, Marína, polgári nevén Mária Pischl-Gerzső. Érdemes megnézni a földalatti bányamúzeumokat, a bányaipart kiszolgáló tórendszert is. Az egyik polgárház pincéjében van a legnagyobb szlovákiai mozgóalakos Betlehem. Vihnyeperszény termálforrásai, Szentantal Koháry kastélya, a környékbeli falvakban szépen megőrzött folklór is megér egy kiruccanást. Selmecbányán tartják a bányászhagyományokat felelevenítő Szalamandra Napokat, amelyre hagyományosan hivatalosak a soproni Nyugat-magyarországi Egyetem, az egykori bányászati és faipari egyetem hallgatói. Selmecbánya egész évben élményt, sok látnivalót kínál, nem véletlenül a turisták egyik kedvenc célpontja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?