Sárói Paradicsomnap – már negyedszer

Sáró. A község kultúrházában a Paradicsomnap nevet viselő mezőgazdasági kiállítás már negyedszer kapott helyet.

A rendezvény szervezője a „Kissné farmja”. A cég vezetője Kiss Lajos zselízi vállalkozó, aki nagyapja öthektáros birtokát nyolc év alatt 520 hektáros nagygazdasággá fejlesztette. Háromszáz hektáron folytat zöldségtermesztést, és minden évben Sáróban mutatja be egyéves fáradozásai eredményeit. Azért esett a választás e falura, mert itt van a vállalkozás telephelye és a hűtőház. A falu életébe öt évvel ezelőtt „robbant be” a farm: munkahelyeket biztosított – ahogy azt Judita Trníková polgármester asszony megnyitó beszédében is elmondta.

A kutatásra is figyel

A farm főagronómusa, Macko László mutatta be a kiállítást, amely az egybegyűlt több mint kétszáz mezőgazdasági szakember véleménye szerint egyértelműen fölülmúlja a nyitrai Agrokomplex zöldségkiállítását. Paradicsomból 130, paprikából 120, görögdinnyéből 95 és sárgadinnyéből 65 fajta volt megtekinthető, ami az egész országot tekintve igen jelentős eseménnyé avatja a rendezvényt. Macko László különböző mutatók – koraiság, termésátlag, súly, egészségi állapot, ellenállóság, minőség stb. – szerint táblázatokat állított össze, s azok alapján ismertette az általuk legkíválóbbnak talált fajokat. Elmondta, nagyon ritka a Kiss Lajoshoz hasonló vállalkozó, aki a kutatásokra, kísérletezésekre is figyel, azokra is nagy összegeket áldoz. Ennyi faj beszerzése, kitermelése, szétválogatása több százezer koronájába került a farmnak.

Már csak a fanatikus termel

Kiss Lajos – bár ünnepelni hívta a mezőgazdászokat – nem tudta titkolni keserűségét. Minden híreszteléssel ellentétben a termelők a saját bőrükön tapasztalják, hogy az öntözővíz ára legalább száz százalékkal emelkedett. „Európában mi használjuk a legdrágább vizet!” – jegyezte meg. Fölháborítónak tartja a paradicsomtermesztési dotáció megváltoztatását oly módon, hogy – állítja – csak a feldolgozóüzemek járnak jól. „A felvásárlási árak húszévesek, a termelési költségek viszont már az uniós egekbe szöktek – fogalmazott a gazda. – Ma már csak az foglalkozik zöldségtermesztéssel, aki fanatikus, mert anyagilag nem térül meg. Nehezményezem azt is, hogy öthektáros gazdáknak lehetőségük és joguk van az árakat befolyásolni – nagy cégeket hozva így lehetetlen helyzetbe.”

„Devalválódik a vidék”

Kiss Lajos szorgalmazta, hogy területi szinten olyan irodák alakuljanak, melyek felügyelnék a kifizetéseket, a szerződések betartását. Sajnálatosnak tartja, hogy a mezőgazdasági minisztériumból senki sem tartotta fontosnak, hogy eljöjjön egy ilyen eseményre. „Határozottan úgy érzem, devalválódik a vidék, Szlovákiában egyetlen politikai erőnek sem témája a mezőgazdaság, nincs olyan politikus, aki érdemben foglalkozna vele. Nem adom fel könnyen, de több ezer évig meg lehetett élni földművelésből, az utóbbi két év kormánydöntései után már egyre kevésbé hiszek ebben. Az uborkahiány után, jövőre a paradicsommal történhet meg az, hogy nem lesz belőle elegendő konzervipari célokra. Krumplit és hagymát már nem érdemes termelni, mert a lengyel és cseh olcsó és gyenge minőségű áru elárasztott minket. A vásárló nem veszi észre, mert a pultokon lesz külföldi áru, csak mi megyünk tönkre.”

Takács Miklós, a Zöldség Unió elnöke elmondta, az illetékesekhez a napokban eljuttatnak egy levelet, melyben a szupermarketeknek a termelőkkel szembeni méltánytalan viselkedésére hívják föl a figyelmet. „Nem szerződéseket, hanem diktátumokat íratnak alá velünk, amelyek egyértelműen az üzletházaknak kedveznek. Szerintünk ez a magatartás törvénysértő.” František Hrdina, az ÚKSUP növényvédelmi osztályának igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy az olcsó, ellenőrizetlen eredetű áru betegségeket hordozhat, amelyek ültetéssel, komposztálással megfertőzhetik az itthoni állományt is.

Lecsó, cigányzene és dinnyeevés

Mindeközben a kultúrház udvarán rotyogott a lecsó, s cigányzene szólt, a gyerekek pedig paradicsommal háborúzhattak. Versenyezni lehetett dinnye- és lecsóevésben, és egy pillanatra a termelők is megfeledkezhettek az őket szorongató mostoha állapotokról. Az asztalokon mosolyogtak a Bíborok, Flamingók, a jól megtermett „šárkák” és az apróbb Darinkák és Marienkák, ha a paradicsomokat néztük. De a paprikák között nyugodtan terpeszkedtek az elefántormányok és kecskeszarvak, a Drakulák, Lydiák és Belladonnák. Zöldségbölcsességgel mutatták legjobb tulajdonságaikat, csábították érzékszerveinket. S mindent belengett a dinynyék édes, bódító, ragacsos illata.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?