<p>Az árvíz után napok óta a gyorssegélyek elosztása és a károk újbóli felmérése okoz gondot a gömöri falvakban, több helyen veszekedésbe fulladt a tényleges munka, a polgármesterek és az árvízkárosultak nagy része elégedetlen a helyzettel.</p>
Rosszul osztották el a gyorssegélyt
Első körben június 6-án, vasárnap délelőtt 10.45-kor kapott körlevelet mintegy harminc rimaszombati járásbeli település önkormányzata, hogy táblázatba rendezve két órán belül juttassák el a körzeti hivatal válságstábjához, kinek mekkora és milyen jellegű kára keletkezett az árvíz miatt. A polgármesterek legjobb tudásuk szerint össze is állítottak egy lakcímmel és nevekkel ellátott táblázatot. Akkor még semmit sem tudtak arról, hogy ennek a táblázatnak az alapján bárki napokon belül gyorssegélyt kaphat. Nem csak ők, hanem maguk az árvízkárosultak is meglepődtek, amikor közvetlenül a parlamenti választások előtti napon a postások rendőri kísérettel készpénzt vittek azok nagy részének, akiknek a neve a táblázatban szerepelt. Kisfaludi Nándor, Serke polgármestere elmondása szerint a táblázatban azt kellett feltüntetni, az árvíz a magántulajdonban lévő házakban milyen kárt okozott, de arról szó sem volt, hogy ennek alapján bárki is pénzt kaphat. „A házakban, a pincékben, a melléképületekben és a garázsokban keletkezett károkat – átázást, a hordalék lerakódását, épületstatikai hibát és omlást lehetett feltüntetni. A károsultak általában 300 és 1000 euró (10 ezer és 30 ezer korona) közötti gyorssegélyt kaptak, de korántsem mindegyikük. A lista eleve nem is lehetett teljes, képtelenség lett volna ezt két óra alatt összeállítani egy olyan településen, ahol több tucatnyi házat érintett az áradás” – mondta a polgármester. Feleden is óriási gondok vannak a gyorssegélyek miatt. Mihályi Gábor polgármester szerint a segélyosztás kifejezetten átgondolatlan, nem elég hatékony, és kaotikus. Az árvíz miatt kárt szenvedett családok között feszült a hangulat, egymással és a hivatallal, a polgármesterrel is szembefordultak. „Napok óta semmi mást nem csinálok, csak próbálom a kárigényléseket összegezni. Rettenetes a hangulat, engem vádolnak azzal, hogy rosszul osztottam el a segélyt. Miközben nekem erre az egészre semmilyen ráhatásom nincs. Több év polgármesteri munkáját tették tönkre azok, akik ilyen módon segélyt osztottak, meglehetősen kampányízűen. Mások miatt kell sértéseket, vádaskodásokat, fenyegetéseket elszenvednünk, úgy hogy értelmetlen, átláthatatlan és ellenőrizhetetlen módon utalták ki a gyorssegélyeket. Nagyon elkedvetlenített ez az egész, szinte értelmetlennek tartom az eddigi munkámat” – mondta el Mihályi Gábor, Feled polgármestere. Elmondása szerint azt tapasztalta, hogy néhány kivételtől eltekintve a házak renoválására kapott pénzt nagyon sokan másra költötték. A falun végigmenve látható, hogy több megrongálódott házon nyoma sincs a helyreállításnak. „Magáért beszél az a tény, hogy a segélyosztás utáni napon több száz liter olcsó bor fogyott el Feleden” – tette hozzá Mihályi Gábor.
Abafalván és Sajólénártfalván sem elégedettek a polgármesterek a segélyosztás módjával. Hanobik Irén, Abafalva és Rákos János, Sajólénártfalva polgármestere is megerősítette, náluk is sokan panaszkodnak a segélyosztás módjára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.