Repülőtér és ipari zóna létesülne

A Bodrogközben hónapok óta közbeszéd tárgya egy bizonyos német vállalat régióban tervezett beruházása. Az ügy kapcsán különböző találgatások és feltételezések is szárnyra kaptak. Lapunk ezért az egyik legilletékesebb személlyel, Fülöp Zoltán vállalkozóval, a Husk Kft. tagjával készített interjút.

Elmondaná, hogy pontosan milyen beruházást készítenek elő Kis- és Nagykövesden?

A befektető német vállalkozó elképzelései szerint a két község határában egy magánrepülőtér és egy ipari zóna épülne fel. Ehhez 50, illetve 120 hektárnyi földterületet kell felvásárolni. A beruházás mintegy 300 embert érint, ugyanis az itt található parcelláknak kb. ennyi tulajdonosa van. A német vállalkozó – akinek egyébként Csehországban, Magyarországon és Kínában is vannak érdekeltségei – eredetileg csak magánrepülőteret szeretett volna itt építeni. Én azonban azt szerettem volna, hogy ezzel a beruházással együtt valamilyen üzem is létesüljön a régiónkban. Az első fázisban így a befektető a saját szerelőcsarnokát építteti fel, amelyet fokozatosan tovább szeretne bővíteni. Később remélhetőleg újabb beruházók is érkeznek majd. Kezdetben az üzem 300–350 ember számára nyújtana munkalehetőséget, a későbbiekben azonban akár 2500–3000 munkahely is létre jöhet itt.

Hogyan került kapcsolatba az említett német befektetővel?

Ez sem titok. Magyarországon van egy nagyon jó barátom, a Hunor Hotel egyik tulajdonosa. Mivel közös vállalkozásaink vannak, vele elég gyakran találkozom. A német vállalkozóval az ő szállodájában ismerkedtem meg. Az illető Magyarországon szeretett volna repülőteret építeni, ám ennek különböző akadályai voltak. ĺgy vetődött fel, hogy a tervezett beruházást Szlovákiában valósítsuk meg. Mivel tudom, milyen nehéz helyzetben van ez a régió, én már a kezdet kezdetén örömmel fogadtam a javaslatát.

Miért pont Kövesdet szemelték ki erre a célra?

Mivel Királyhelmecen élek, és a képviselő-testületnek is tagja vagyok, így eredetileg azt szerettem volna, ha ez a beruházás itt valósul meg. Ám amikor megvizsgáltuk a helyi lehetőségeket, sajnos kiderült, nálunk nincs erre a célra megfelelő terület. A befektető elképzelései szerint ennek a beruházásnak mindenképpen a Bodrogközben kellene létrejönnie, ezért a környező településeken is tájékozódtunk. Ekkor találtunk rá arra a bizonyos Kis- és Nagykövesd határában található területre, amely megfelelőnek tűnt számunkra. Egyébként a német befektetőnek az az érdeke, hogy az itteni üzem a sátoraljaújhelyi telephelyéhez minél közelebb legyen.

Gondolom, az sem elhanyagolandó szempont, hogy Magyarország ezen részén valószínűleg hamarabb épül majd meg az autópálya, mint Szlovákiában.

A határ közelsége is fontos szempont volt, és az sem mellékes, hogy az ottani úthálózat fejlettebb, mint a miénk.

Hogyan fogadták az érintett önkormányzatok a megkeresésüket?

Mindkét polgármester nagy örömmel üdvözölte, és rövid időn belül rendkívüli önkormányzati ülést hívtak össze az ügyben. Rögtön a támogatásukról biztosítottak minket, ám hamarosan kiderült, egyik községnek sincs területrendezési terve. A német vállalkozó ezután mindkét település tervezetének elkészítéséhez anyagilag is hozzájárult. Véleményem szerint ez mutathatja, hogy ő valóban komolyan gondolja az itteni beruházást.

Miért nem kapott nagyobb nyilvánosságot eddig ez az ügy a helyi és az országos sajtóban?

Mert úgy gondoltuk, a dolgot nem kell addig nagy dobra verni, amíg nem biztos, hogy a terv megvalósítható. Időközben az összes érintett minisztériumnál és hatóságnál tájékozódtunk, majd elkészíttettünk egy megvalósíthatósági tanulmányt. A nyilvánosság elé csak ezután szerettünk volna kilépni. Egyébként a helyieket is megkérdeztük, hogy akarják-e ezt a beruházást. Elmondhatom, az ügyben érintettek döntő többsége a kezdetektől támogatta az elképzelést. A tulajdonosok mintegy 95 százaléka szinte azonnal beleegyezett a földjei eladásába, a maradék 5 százalék számára pedig a helyi önkormányzatok biztosítottak csereföldet.

Ön a Husk Kft. egyik tagja. Mi konkrétan ennek a társulásnak a szerepe a kövesdi beruházásban?

Mivel a német vállakozónak a világ több országában vannak érdekeltségei, az szinte elképzelhetetlen, hogy ennek a szlovákiai beruházásnak az ügyeit egyedül intézze. A kft.-vel mi arra vállalkoztunk, hogy képviseljük, illetve hogy az itteni ügyek intézésében segítsük. A társulás tagjai: Huszág Lajos, magyarországi vállalkozó, Németh István, a helyi régiófejlesztési ügynökség képviselője, Pásztor István, a Magyar Koalíció Pártjának parlamenti képviselője és jómagam vagyunk. Ám azt hangsúlyozni kell, hogy a földeket nem a kft. vásárolja fel, hanem a német vállalkozó Szlovákiában hivatalosan bejegyzett cége. ĺgy azt hiszem, hogy mindenféle ún. „telekspekuláció” lehetősége kizárható.

Ez a cég milyen áron veszi meg a földeket?

A földeket a bonitásuk értékén vásárolják fel, ez egyébként a német vállalkozó határozott kérése volt. A nagykövesdi úrbéres társaság tulajdonában lévő földterület hektárjáért 3,70 koronát kínáltak, Kiskövesden pedig minden gazda megkaphatja a neki járó összeget aszerint, hogy a földje mekkora értéket képvisel. Ha jól emlékszem, az ár 1,90-től 5,80-ig terjed négyzetméterenként. Lehet, hogy a külső szemlélő számára ez az ár alacsonynak tűnik, ám a közművesítéshez jó néhány millió koronára lesz szükség, és egyéb fejlesztéseket is eszközölni kell majd. Megjegyzem, hogy a régióban található földterületek iránt minimális a kereslet, és ez természetesen az árakra is hatással van.

Ha mindenben igyekeztek a lehető legkorrektebbül eljárni, akkor mi okozhatott egyáltalán problémát?

Megmondom őszintén, én sem értem az egészet. Egyszer csak egyes személyek – valószínűleg külső befolyásra – azt mondták, hogy mégsem kívánják eladni a földjeiket, és a cserébe sem egyeznek bele. Az okok elemzésébe nem szeretnék belemélyedni, hisz valószínűleg mindenki pontosan tudja, hogy mit miért csinál...

Jelenleg hogy áll a befektetés ügye?

A kiskövesdiekkel valószínűleg belátható időn belül sikerül egyezséget kötnünk. Nagykövesden a 118 társtulajdonos közül hárman még nem írták alá a szerződést. Az egyikükkel valószínűleg sikerül megegyeznünk, a másik azonban irreálisan magas árat kér a földjéért. A harmadik pedig olyan biztosítékokat szeretne kapni a beruházás megvalósításának ügyében, amelyek számomra értelmezhetetlennek tűnnek.

Az egész földterület mekkora hányada van ennek a három személynek a tulajdonában?

Elenyésző része: az 50 hektárnyi földterületből összesen olyan 1,2 hektár.

Ön szerint a jelenlegi helyzetben van még esély a megegyezésre?

Azt hiszem, végül győzni fog a józan ész, és ezekkel az emberekkel meg fogunk állapodni. A német vállalkozó az ügyet mindenki megelégedésére szeretné lezárni. Remélem, erre van még esély. A vitás tulajdonjogi kérdeseket az idén rendezni kell, mert akkor a jövő tavasszal már megindulhatnak az építési munkálatok is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?