Többen is bárányhimlősök lettek, így a fertőző betegség miatt csak távúton iratkozhattak be a lévai Juhász Gyula Alapiskolába. Az április végi kétnapos beíratáson a pedagógusok meseországba és kézműves műhelybe várták az ősztől tanköteles gyerekeket, de csak néhányan tudtak személyesen eljönni.
Rendhagyó beíratás Léván, több leendő elsős bárányhimlős lett
A leendő elsősöknek korábban már volt néhány alkalmuk arra, hogy betekintsenek az iskola életébe és megismerjék a pedagógusokat. Legutóbb a márciusi családi napon kínált gazdag programot az intézmény, és mintegy 250 résztvevő fogadta el a meghívást a találkozóra.
Idei beíratások
„Ahhoz, hogy erős magyar közösségben nőjön fel a gyermek, erős családokra van szükség, emellett az identitástudat és a kulturális hagyományok megőrzésére helyezzük a hangsúlyt az iskolánkban. A legutóbbi családi napon annak a kétgyerekes anyukának, egykori tanítványomnak a szavait idéztem, aki köszönetet mondott azért, hogy a gyermekei egy erős magyar közösségben nőhetnek fel” – mondta Lőrincz Katalin iskolaigazgató. Az idei beíratások során 11 gyerek számára választották a lévai Juhász Gyula Alapiskolát a szülők, és nem jeleztek egy halasztást sem. Hat végzős tanuló ballag el az idei tanév végén az iskolából, így aránylag több tanuló érkezik, mint ahány elbúcsúzik Léva egyetlen magyar tannyelvű alapiskolájától. A Juhász Gyula Alapiskolát jelenleg 116 tanuló látogatja, a lévai gyerekeken kívül többen is érkeznek a lévai térségbeli településekről. Az alapiskolával közös udvarban működő Eszterlánc Magyar Nevelési Nyelvű Óvodából 8 ősztől iskolaköteles gyerek érkezik. A járási székhely önkormányzati óvodáját néhány olyan leendő tanuló is látogatja, aki a környező községek valamelyikében él a családjával. Vámosladányból 2, Pozbáról 1, Fegyvernekről 1 és Kiskérről is 1 nagycsoportos óvodás számára választották a város magyar alapiskoláját a szülők. Jelenleg 16 elsős és 15 másodikos tanuló látogatja a Juhász Gyula Alapiskolát. 2020-ban kilenc kislány írattak be a lévai oktatási intézménybe, ebből ötöt az Eszterlánc óvodából.
Bevált az iskolabusz
Léván, ahol 2001-ben több mint 12, majd 2011-ben már csupán 9 százalék volt a magyar lakosok aránya, rendkívüli eseménynek számított az új iskolabusz üzembe helyezése. A Lévához közeli Besén az 1977/78-as tanév volt az utolsó, amikor még működött a magyar iskola. Később Vámosladányban, Garamszentgyörgyön, Lekéren és Pozbán is megszűnt a magyar alapiskola. A pozbai alapiskola felső tagozatát 2012-ben, az alsó tagozatot 2017-ben zárták be. Ezt az iskolát látogatták a tanulók Beséről, Barsbaracskáról, Felsőpélről és Töhölből. Nagysallón tavaly év elején tájékoztatták az érintett iskolavezetőket arról, hogy ősztől tizenhat iskolabuszt helyeznek üzembe a regionális gyűjtőiskolaként is szolgáló intézményekben. Nagyszarva, Hetény, Nagysalló, Léva, továbbá Ipolyság, Ipolyvisk, Ipolynyék, Ipolybalog, Ipolyvarbó, valamint Losonc, Rozsnyó, Szepsi, Kassa, Bodrogszerdahely és Nagykapos részesült ilyen jellegű támogatásban. Az iskolabuszok célja, hogy az érintett területeken segítsék az alapiskolák biztonságos elérését, megkönnyítve az iskolaválasztást a szülők számára. A Rákóczi Szövetség az iskolabuszok üzemeltetését is felvállalta. Tizenegy 9 személyes, illetve öt 24 személyes iskolabuszt adtak át 2022 őszén. Csenger Tibor, Nyitra megye akkori és jelenlegi alelnöke hangsúlyozta, a népszámlálási eredmények tükrében érezhető, hogy gondban vannak a Léva és Ipolyság környékbeli községek, a szülők kénytelenek a lakóhelyüktől távolabbi iskolákba hordani gyerekeiket, vagy a közeli szlovák alapiskolát választják. „Nagy örömünkre szolgál az iskolabusz üzembe helyezése, ennek is köszönhető, hogy a környező községekből érkeznek gyerekek. Az idei tanévben 7 tanuló utazik Lévára iskolabusszal. A magyar óvodának is segítünk, mert amikor az autóbusz-vezető megérkezik a gyerekekkel az iskolába, tesz még egy kört Léva egyik lakótelepére, hogy behozzon az Eszterlánc óvodába egy négyéves gyermeket, akinek a szülei csak így választhattak magyar óvodát, amely távolabb van a lakhelyüktől” – tájékoztatott Lőrincz Katalin.
Viszontagságos költözős időszak
„A lévai alapiskolának 1950-ben, még Nemzeti Iskolaként 201 tanulója volt, eleinte nyomorúságos körülmények között, egy szlovák iskola épületében működött, majd több alkalommal költöztették át újabb és újabb ingatlanba. 1962-ben az iskola az egykori zárda épületébe költözött, ahol tágasabb tantermeket kapott. Léván az 1976/1978-as tanév során a Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolának a 19 tantermes épületből távozni kellett egy 11 tantermes barakkba, két kihelyezett osztály az autóiskola és a nyugdíjasok otthona épületében kapott helyet” – tudjuk meg az iskola honlapján. 1980-ban átadták a közelben a T18-as tornatermet, így a mellette lévő üres helyiségekben, kihelyezett osztályokkal működtek tovább. Az intézmény 1982 szeptemberében a megüresedett 1-es számú alapiskola épületébe költözött, ahol a meglévő 13 osztályt 9 tanterembe zsúfolták be. Megalakulásának 50. évfordulóján vette fel az alapiskola Juhász Gyula költő és tanár nevét, aki egy rövid ideig Léván is tanított. 2008 nyarán a 3-as számú, időközben megszűnt szlovák alapiskola épületébe költözhettek át, ahol aránylag jobb körülmények között működhetnek.
A Juhász Gyula Alapiskola vezetése június 23-án újabb, mára népszerűvé vált rendezvénnyel kedveskedik az iskola jelenlegi és leendő tanulóinak, családi piknikre várja a lévai és a környékbeli magyar gyerekeket és a szüleiket. Egyre szorosabb kapcsolatokat ápolnak a városban működő magyar szervezetekkel, a környező községek önkormányzati, lelki és kulturális vezetőivel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.