Martos. Az eddigi hagyományos programokat kiegészítve számos újdonság is szerepel a június 6–8-án Martoson megrendezendő, 8. Országos Pünkösdi Népművészeti Ünnepségek műsorán.
Pünkösdi ünnepségek Martoson
A programfolyam pénteken este nyeregkiállítással kezdődik, ahol ősi kazahsztáni nyergektől kezdve a 18. századi francia huszárnyergekig számtalan, kuriózumszámba menő darabot láthatnak az érdeklődők. Idén első alkalommal szerepel a programban az oszlopon ülés. „Krisztus után a harmadik században terjedt el ez a mondhatni aszkétikus életstílus, amikor is emberek tömegei vonultak a sivatagba, és sokszor hetekig, hónapokig, sőt évekig ültek az oszlopon, így tiltakozva az egyházi és világi hatalom gyarlóságai, túlkapásai ellen – magyarázta a szokás eredetét Katona István. – Nagyon kíváncsian várom, hogy itt és most lesz-e mersze valakinek ilyen formában vállalni a véleményét, vagy csak a kocsmai hőzöngésig jutunk nézeteink vállalását illetően. Mert nincs olyan társadalom, amelynek ne lennének betegségei, hibái, amelyekre rá kell mutatni.” Valószínűleg sok érdeklődőt vonz majd a kassai Thália Színház Lúdas Matyi előadása, amelyet a Hosszúgyűrben, a szervező elmondása szerint libák, kacsák között, autentikus környezetben mutatnak be a művészek. Ugyancsak ez a rét a helyszíne a hagyományos gulyásfőző versenynek, amelyre idén már több mint 60 csapat jelentkezett. Szombaton délután három helyszínen – a turul amfiteátrumban, valamint a Patika vendéglő előtt és a Hosszúgyűrben felállított színpadon váltják egymást a fellépők, éneklőcsoportok, táncosok. A vasminiszter Baross Gábor szobrát – aki 1886-ban a monarchián belül elsőként Martost és környékét nyilvánította környezetvédelmi területté – Miklós László környezetvédelmi miniszter leplezi le. Ezenkívül lesz agyaggalamblövő- és horgászverseny, fúvószenekari, tekerő- és dudakoncert, a református templomban fellép Dinnyés József, Eperjes Károly színművész pedig Szív és agy harmóniája címmel tart előadást. A turul amfiteátrumban megtartott közös istentiszteletet követően kerül sor a pünkösdi gálakoncertre. Ugyancsak újdonságnak számít Az én falum nevet viselő program, amely során Tardoskedd község mutatkozhat be, hagyományaival, ételeivel, szokásaival. Ebből a szervezők hagyományt szeretnének teremteni, minden évben más-más községnek, tájegységnek biztosítva a bemutatkozás lehetőségét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.