A szenci alapiskola arra kéri egykori diákokat, adják kölcsön archiválásra a régi bizonyítványokat, leckekönyveket, fényképeket, hogy minél több érdekes adatot mutathassanak be a jövőre tervezett ünnepségen
Négygenerációs családok jelentkezését várják a szenci alapiskola ünnepségére
Jövőre lesz 75 éve, hogy újraindult az oktatás a szenci alapiskolában. A nagyszabású ünnepség előtt az intézmény azoknak a családoknak a jelentkezését várja, amelyeknek négy generációja járt az iskolába. Egyúttal szeretnék összegyűjteni és archiválni az iskolával kapcsolatos régi fényképeket, dokumentumokat is.
A Szenczi Molnár Albert Alapiskola felhívást tett közzé, mely szerint azon családok jelentkezését várják, amelyek négy generációja járt, illetve jár az iskolába. A felhívás apropója, hogy az intézmény a következő tanévben ünnepli az újranyitásának 75. évfordulóját. Matus Mónika igazgatótól megtudtuk, nagyszabású ünnepséget terveznek, amelyre már most elkezdték a felkészülést. Szeretnék meghívni azokat az egykori diákokat, akik azóta híresek lettek, de az igazgatónő azt is hangsúlyozta, a szervezőkkel úgy gondolják, azokat is be kell mutatni, akik generációkon át kitartottak egykori iskolájuk mellett.
Nem biztos, hogy csak az a sikere az iskolának, hogy mennyi művész, tudós és más ismert ember került ki innen, hanem az, hogy visszahozzák ide a gyerekeiket a korábbi generációk. Nagy örömünkre közel hetven olyan családról tudunk, amelynek három generációja járt vagy jár ide, ezért szeretnénk összegyűjteni azokat is, ahol a szülőn, nagyszülőn kívül a dédszülő is az iskola diákja volt. Jelenleg nyolc ilyen családról tudunk, ahol még él a dédszülő. Úgy véljük, nagyon nagy dolog, hogy ezek a családok kitartottak a magyar iskola mellett, olyan helyzetben, amikor ötven év alatt teljes nyelvváltás történt és olyan közegben, ahol 26%-ról 9%-ra csökkent a magyarok száma, ezért rendkívül hálásak vagyunk
– fogalmazott.
A szenci alapiskolában az idei tanévben ünneplik az iskola építésének 90. évfordulóját. Ebből az alkalomból kiadtak egy munkafüzetet az épület történetéről. Matus Mónika szerint a helyiek nagyon sok mindent tudnak róla, ugyanakkor nagyon sokat nem, ezért adták ki a munkafüzetet, hogy összefoglalják azokat az adatokat és tényeket, amelyeket az iskola krónikája és a történelmi források alapján pillanatnyilag tudnak az épületről. Mint mondta, ez nem egy történelmi kutatás vagy szöveggyűjtemény, de mégis több, mint amit eddig tudtak az intézményről.
„Az iskolánk épülete 1763-ban már biztosan állt, a Kis-Stift épülete a piarista gimnáziumnak adott otthont, a Nagy-Stift pedig a Collegium Oeconomicumnak volt a kollégiuma, ebből a korszakból maradt meg például a barokk pincénk. Annyira rossz állapotban volt már az épület, penészes volt, a tető beszakadt, hogy az 1930-as években az iskolaszék úgy döntött, hogy ideje volna egy új épületet építeni. Esterházy gróf a Kis-Stift helyét ajánlotta fel megvételre. Az iskolaszék megvásárolta, a régi épületet lebontották. Tavaly Békéscsabáról visszakerült hozzánk az 1924-44-es iskolai krónika olyan fényképekkel, amelyeket soha nem láttunk, így tudtuk meg, hogyan nézett ki ez az épület még a lebontás előtt. Rendkívül örültünk neki, be is került a munkafüzetbe” – részletezte az igazgató.
Az intézmény vezetőjétől azt is megtudtuk, hogy az iskolaépítésre kiírt pályázatra öt építő jelentkezett, közülük Halzl József lett a nyertes, azonban az építkezés közben elhunyt, így a diószegi iskolához hasonló, díszes homlokzatú épület helyett egy Bauhaus stílusú, kétszintes épületet építettek, amelyet 1934-ben adtak át. A munkafüzetbe bekerültek a korabeli fényképek, amelyeken látszik a kerítés, ami most is megvan.
A későbbi időből már megvannak a krónikák, így azt az időszakot már könnyebb volt feldolgozni. Az iskola honlapján is megtalálható az erről szóló képanyag és leírás, hogyan lett kicsi ez az épület a megnövekedett gyermeklétszám miatt, hogyan építették hozzá az új szárnyat a szülők segítségével társadalmi munkában, mikor készült el a tornaterem és a csillagvizsgáló. Matus Mónika egy érdekes, ugyanakkor szomorú történetet is elmondott, mi szerint Máltáról írt egy hölgy, akinek a nagyapja testvére, Minczinger Pista villanyszerelő volt, aki az iskola építése közben halt meg, amikor a lépcsőfordulóban szerelték a lámpát. Ekkor derült ki, hogy a szenci temetőben, a Halzl József sírja közelében lévő sírfelirat a 17 éves fiúról nem mást takar, mint ezt a Minczinger Pistát.
Matus Mónika szerint nagyon jó alkalom volt ez arra, hogy régi fotók, dokumentumok, az iskolával kapcsolatos történetek előkerüljenek, a jövőre esedékes 75-ös évfordulót is szeretnék hasonlóan felkészülve, méltóképpen megünnepelni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.