Programok a Feszty Emlékév kapcsán

A Feszty-körkép Alapítvány által meghirdetett Feszty Árpád Emlékév felvidéki rendezvénysorozatának előkészítése volt a témája annak a megbeszélésnek, amelyet a héten tartottak az ógyallai városházán.Komárom/ÓgyallaAz emlékévet kettős évforduló kapcsán hirdették meg: 160 éve született Feszty Árpád és

A Feszty-körkép Alapítvány által meghirdetett Feszty Árpád Emlékév felvidéki rendezvénysorozatának előkészítése volt a témája annak a megbeszélésnek, amelyet a héten tartottak az ógyallai városházán.

Komárom/Ógyalla

Az emlékévet kettős évforduló kapcsán hirdették meg: 160 éve született Feszty Árpád és 120 évvel ezelőtt készült el leghíresebb műve, a Feszty-körkép, azaz a Magyarok bejövetele című monumentális alkotás.

Ökrös Marianna, az alapítvány elnökének tájékoztatása szerint az év folyamán Hazatérés címmel négy helyszínen szerveznek programokat, amelyekkel elsősorban a fiatalabb korosztályt szeretnék megszólítani. Az erdélyi, a délvidéki, a kárpátaljai és a felvidéki helyszínre meghívást kap egy-egy anyaországi, valamint egy határon túli diákcsoport is; az ógyallaiak például Kolozsvárra látogatnak március derekán. A novemberi felvidéki záró rendezvényre ugyanakkor valamennyi külhoni területről és Magyarországról is érkeznek vendégek. Az egyes városokban történelmi vetélkedőt szerveznek Feszty Árpád életéről és a millennium koráról, Ozsváth Sándor művészettörténész Kik vagyunk mi, avagy a magyarság eredete címmel tart előadást, íjászbemutatót és közönségtalálkozót tartatnak. A programsorozat zárásaként a komáromi Duna Menti Múzeumban konferenciát szerveznek, és ekkor tartják a Hazatérés elnevezésű irodalmi, történelmi és művészettörténeti pályázat eredményhirdetését is.

A találkozón részt vett Dibusz János, az ógyallai Feszty Árpád Alapiskola és Óvoda igazgatója, aki elmondta: idén lesz 10 éve, hogy sikerült felvenniük városuk szülöttének nevét, akinek emlékére minden évben Feszty Hetet rendeznek iskolájukban. Emlékszobájukban kiállították a körkép 14x1,2 méteres másolatát, amit előzetes bejelentés alapján bárki megtekinthet. Vrábel Sándor nyugalmazott tanár pedig arról beszélt, hogy az iskolában berendezett Feszty-kiállításból vándorkiállítást szeretnének létrehozni, és elvinni a környékbeli településekre, iskolákba.

A megbeszélésen felmerült, hogy az emlékév kapcsán rá kellene irányítani a figyelmet a ma már sajnos csak romjaiban fellelhető egykori kingyesi műteremre, és pályázati forrásokat lehívva, a Feszty család és a vágfüzesi önkormányzat bevonásával megpróbálkozni a felújításával.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?