Petíció az anyakönyvi hivatalokért

Nyárasd. „Nem akarunk pártpolitikát és nemzetiségi kérdést csinálni az anyakönyvi hivatalok ügyéből” – jelentette ki Simon Zsolt MKP-s parlamenti képviselő tegnap Nyárasdon, ahol tizenhárom polgármesterrel tárgyalt az anyakönyvi hivatalokért indított petíció részleteiről.

Az MKP-s, független és Smer-es polgármesterek megegyeztek abban, hogy a lakosság és az önkormányzat érdeke egyaránt az, hogy a Dunaszerdahelyi járásban a jelenlegi 32 hivatal száma ne csökkenjen ötre.

Simon tájékoztatott a petíció jelenlegi állásáról. Már 260 község csatlakozott kezdeményezésükhöz, köztük szlovák, és szolidaritásból olyan települések is, melyeken Robert Kaliňák belügyminiszter törvénymódosító javaslata szerint egyébként megmaradna az anyakönyvi hivatal. Az aláírásokat augusztus végéig gyűjtik, ha százezren ellátják kézjegyükkel a petíciós íveket, a parlament tárgyalni fog a beadványról.

A Csilizköz és a Tőkési ág térségének polgármesterei megegyeztek abban, hogy mindannyiuk érdeke a hivatalok megmaradása. Központosításnak, végül a községi hivatali hatáskörök leépítésének tartják a belügyminiszter kezdeményezését. Szerintük nem helytálló a tárca azon érve sem, hogy költségmegtakarítást jelentene a hivatalok számának csökkenése. A tervezett központi hivatalok kiadásai növekednének, csakúgy, mint a lakosság terhe, mely januártól a kezelési költségek mellet az utazási kiadásokkal is bővülne. Ezért a községek mindegyike bekapcsolódott az aláírásgyűjtésbe.

Dunaszerdahelyen előbb kíváncsiak voltak az MKP hivatalos álláspontjára, és Zachariás István közigazgatási alelnök pozitív visszajelzését követően döntöttek úgy, hogy csatlakoznak a petícióhoz. „Hétfőn függesztik ki az íveknek az anyakönyvi hivatal elé, bárki aláírhatja” – tájékoztatott Petheő Attila, a városháza szóvivője. Egyéb településen is érdeklődtünk, és találtunk olyat, ahol egyelőre nem foglalkoztak a témával.

A belügyminiszter javaslata szerint 974-ről 197-re csökkenne Szlovákiában az anyakönyvi hivatalok száma 2008. január 1-jétől, ha a szlovák parlament a javaslatot törvényerőre emeli. A Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) is ellenzi a javaslatot, és körlevélben fordult a községek polgármestereihez, arra kéri a helyi önkormányzatokat, emeljék fel szavukat a belügyminiszter vonatkozó törvénytervezete ellen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?