Ötéves a losonci Csiribiri Játszó- és Táncház

„A játék története párhuzamos eredetű az emberiség történetével. Mindenkor játszottak a gyermekek és minden népek gyermekei legboldogabb korukat élték a »játszótereken«. A játék úgy támad, mint a népdal, emez a nép fiainak, amaz pedig a nép gyermekeinek lelkében éled.

„A játék története párhuzamos eredetű az emberiség történetével. Mindenkor játszottak a gyermekek és minden népek gyermekei legboldogabb korukat élték a »játszótereken«. A játék úgy támad, mint a népdal, emez a nép fiainak, amaz pedig a nép gyermekeinek lelkében éled.” Barna Jakab 1906-ban írt sorai is ma is nagyon időszerűek, s ihletői voltak annak a gondolatnak és rendezvénynek, amelyet 1999-ben Losoncon Gyetvai Judit és segítői fogalmaztak meg, s indítottak útjára.

A losonci Csiribiri Játszó- és Táncház márciusban történetének ötödik évébe lépett, túl van az ötvenedik foglalkozáson; szívesen járnak el ide a gyerekekkel együtt a szülők és a pedagógusok is. Fenntartását, működtetését a foglalkozásokat előkészítő, főleg óvodai pedagógusok mellett a losonci Phoenix Lutetia Polgári Társulás biztosítja.

A foglalkozásokon átlagosan 20-30 gyermek vesz részt, a gyermeknapon, karácsony előtt még sokkal többen. A foglalkozások általában mesével kezdődnek, s ehhez kapcsolódnak a játszóházak és a táncházak is. Az elmúlt öt évben a résztvevők újra felfedezhették a hagyományos népi mesterségeket, az agyagozást, a kosárfonást, a gyöngyfűzést, a mézeskalácssütést. Nagy sikert aratott a bábozás, a bábjáték. Az ezekhez kapcsolódó, főleg pedagógusok számára megtartott külön foglalkozások résztvevői az elméleti háttérrel ismerkedtek meg. Hagyománya lett a gyermeknapi és a naptári évet záró decemberi találkozóknak, melyeken általában vendégművészek is felléptek. Az öt év nem kis eredménye az is, hogy kialakult egy helyi „gárda” is, akik értő művelői és vezetői lettek az egyes foglalkozásoknak. Gyetvai Judit és családja mellett meg kell említeni még Kelemen Zsuzsannát, Gyetvai Zsuzsannát Anderko Andreát, Cseri Zsuzsannát, Bolyós Mónikát, Csöbönyei Sylviát, Puntigán Tündét, a táncházat vezető füleki Varga házaspárt. S amíg a városból el nem költözött, közéjük tartozott Ibos Henrietta is, aki alapító tagja volt a játszó- és táncháznak.

A foglalkozások állandó helyszíne a losonci Magyar Kulturális Központ, a tavaly júniusi foglalkozás a kékkői játékmúzeumban zajlott. Múlt év novemberében a Csiribiri sikeresen mutatkozott be Prágában, a Magyar Kulturális Napokon is.

A Csiribiri működtetésének anyagi hátterét pályázatok útján nyert alapítványi támogatások képezik. A támogatók közé tartozik a budapesti Illyés Alapítvány, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, a Szlovák Kulturális Minisztérium, a Mocsáry Alapítvány és a helyi egyének, családok és vállalkozók sora, aki önzetlenül elvégzett munkával, anyagi és eszköztámogatással teszik lehetővé, hogy a losonci Csiribiri Játszó- és Táncház zavartalanul tovább működhessen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?