Öt ország öt településének közös tervei

Debrőd |

<p> „Tedd, azt, amit tudsz, azzal, amid van és ott, ahol vagy!“ Ez a jelszava az Abaúj-Abaújban Fejlesztési Partnerségnek. Az egy éve működő szervezet idén a Szepsi mellett fekvő Debrődön tartotta meg első találkozóját, ahol öt ország öt településének képviselői gyűltek össze.</p>

Az együttműködés a múlt év decemberében kezdődött Az ezeréves kötelék címmel.

A projektben Horvátországból Dályhegy, Szlovéniából Hodos, Romániából Tordaszentlászló, Szlovákiából Debrőd, Magyarországról Hejce szerepel.
A két évig tartó projekt során az öt ország öt települése különböző rendezvényeket szervez az érintett országokban. Lesz lakossági találkozó, ahol megismertetik a települések, térségek és országok kulturális-történelmi hagyományait, valamint a helyben ellőállított termékeket is bemutatják.
Szakmai konferenciát tartanak öt különböző témában, amely során a határokon átnyúló multikulturális találkozó keretein belül kutatják a közös, ezeréves kötelékeiket. Az első rendezvény augusztus 20-án kezdődik Hejcén Kultúrák közötti párbeszéd címmel, ahol neves történészeken, régészeken keresztül ismerhetik meg a Kárpátmedencébe tartozó országok múltját. Cél az európai identitástudat kialakulásának segítése. A találkozókon közelebbről megismerhető az országok eltérő közigazgatási rendszere, a lakosok élete, a helyi sajátosságok, a résztvevők ötleteket meríthetnek.
Az első találkozón is szó esett az uniós pályázati lehetőségek közös kihasználásáról. Élénk érdeklődés kísérte a már tapasztaltabb magyarországi és szlovákiai partnerek által végrehajtott és folyamatban lévő, határon átnyúló együttműködés eredményeit. A közös munka segítője a közhasznú Vitea Alapítvány.
A háromnapos találkozó során a résztvevők megismerkedhettek Debrőd és környéke nevezetességeivel és a helyiekkel. A delegáció kilátogatott a településtől pár kilométerre lévő, legendákkal övezett Szent László tisztásra. Megcsodálhatták a pár évvel ezelőtt elkészült egyedülálló növénytemplomot. A rendezvényre meghívást kapott Mudra Rozália, a Kassa Megyei Önkormányzat hivatalvezetője, Horvátországból Andocsi János, az Eszék-Baranya Megyei Magyar Kisebbségi Önkormányzat elnöke, továbbá az AbaújAbaújban Fejlesztési Partnerség 16 települése, valamint a Vitea Alapítvány, a projekt szakmai irányítója. (kov)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?