<p>Hónapok óta húzódik a vita a körzeti orvos és a falu vezetése közt a rendelő bérleti díja és a rezsiköltségek miatt.</p>
Orvosgondok Csallóközaranyoson
Szeptember elsejével felmondta a községgel kötött bérleti szerződését Nagy Ildikó körzeti orvos, és ha nem sikerül megegyeznie a falu vezetésével, november végén – a három hónapos felmondási idő lejárta után – befejezi a rendelést Csallóközaranyoson. A doktornő állítja, maradni szeretne, és ha az önkormányzat elfogadja feltételeit, marad is. Varjú Éva polgármester szerint viszont a doktornő menni akar, csak ürügyet keres a távozásra, és a testületre, valamint a polgármesterre akarja hárítani a felelősséget.
Magas rezsiköltség
Nagy Ildikó 2008 óta dolgozik a községben. 2011 januárjától az új egészségügyi központban rendel, ahol jelenleg gyerekorvos, valamint egy kisvállalkozó tevékenykedik. Tavaly októberben azzal a kéréssel fordult az önkormányzathoz, hogy a falu havonta 140 euróval járuljon hozzá utazási költségeihez, mivel Komáromból kell naponta ingáznia. Ezt a kérvényét a testület azzal utasította el, hogy közpénzből vállalkozást nem támogathat. A doktornő többször kifogást emelt a magas rezsiköltségek miatt is, ezért tavaly külön mérőműszereket szereltetett fel a község a radiátorokra. Idén áprilisban a villanyköltségek helytelen elszámolása miatt reklamált a községi hivatalban; ezt a reklamációt a hivatal jogosnak találta és korrigálta a hibát. Mindezen előzmények után a doktornő augusztus 26-án felmondta a rendelőre vonatkozó bérleti szerződését és új szerződésjavaslattal állt elő: évente jelképes egy euróért venné bérbe a 70 négyzetméternyi területet, a rezsit és a javítások költségeit pedig a község állja. Azzal indokolta kérését, hogy sok helyen a falvak jelképes áron adják bérbe az orvosoknak a rendelőket, ráadásul Komáromban két helyről is jobb ajánlatot kapott, mint amilyen feltételekkel Csallóközaranyoson bérli a rendelőt.
Máshol is fizetnek
A polgármester falugyűlésen tájékoztatta a polgárokat a kialakult helyzetről. Elmondta: a doktornő havi 128 euró bérleti díjat fizet a 70 négyzetméteres rendelőért, ehhez jön kb. 85 euró havi rezsiköltség. Ez évente mintegy 2500–2600 eurót jelent. Varjú Éva konkrét példákat sorolva cáfolta, hogy a környékbeli községekben csupán jelképes árat fizetnének az orvosok, általában 10 és 28 euró között mozog a négyzetméterre számított éves bérleti díj; Csallóközaranyoson ez most 20 euró. Ugyanennyit fizet a gyerekorvos és az egészségügyi központban tevékenykedő kisvállalkozó is. A bérleti díj megállapításakor a községek vagyonáról szóló jogszabályból indult ki a hivatal. A rezsiköltség természetesen változó, aszerint, melyik bérlő mennyi áramot, gázt, vizet használ. A doktornő a körzeti orvosi teendőin kívül egyéb tevékenységet, holisztikus gyógyászatot is folytat, amiért fizetniük kell a pácienseknek. A gyűlésen megoszlottak a vélemények a lakosok körében. Voltak, akik kiálltak a doktornő mellett, és szerintük a falunak el kell fogadnia a feltételeit, mások azzal érveltek, hogy ha ők a kis nyugdíjukból ki tudják fizetni a rezsiköltségeket, akkor ez nem jelenthet gondot egy orvosnak.
Folyik az alkudozás
A falugyűlést követően Varjú Éva soron kívüli, nyilvános testületi ülést hívott össze, amelyre meghívták Nagy Ildikót is (a doktornő a falugyűlésen egyéb teendői miatt nem tudott részt venni). Az ülésen mindkét fél részéről újra elhangzottak a korábban már felsorakoztatott indokok, érvek. A doktornő azt is kijelentette, hogy ez az ő körzete, amit nem kevés pénzért vett meg, és neki adták ki rá a licencet. Végül a testület kompromisszumos javaslattal állt elő: 10 eurós négyzetméterenkénti éves bérleti díjat ajánlott a doktornőnek. Erre az érintett a helyszínen nem reagált. Írásban küldte el álláspontját, amelyben az áll, hogy továbbra is ragaszkodik az évi egy eurós négyzetméterenkénti jelképes bérleti díjhoz, viszont fizetné a rezsiköltségeket és félévente 50 eurót a kisebb javításokért. Levelében kifejtette, hogy a községi vagyonról szóló törvény szerint az önkormányzat indokolt esetben alkalmazhatja az ún. különleges elbírálás elvét (prípad osobitného zreteľa) a bérleti díj megállapításakor, és szerinte az egészségügyi ellátás ilyen eset. A doktornő ajánlatát bizottsági ülésen vitatták meg a képviselők, és a jelenlévő hét képviselőből hatan kitartottak a 10 eurós bérleti díj mellett.
Petíciót írtak a lakosok
Közben aláírásgyűjtés folyt a faluban „az egészségügyi központ aktív támogatásáért”, amit több mint hatszázan írtak alá. Petíciójukban azt kérték a lakosok, hogy a község egy eurós jelképes áron adja bérbe a körzeti orvosnak a rendelőt. Szerintük egy orvost nem lehet összehasonlítani más vállalkozókkal, hiszen egészségügyi közellátást végez. A petíciós bizottság egyik tagja Illés Mária, a doktornő rendelőjében dolgozó egészségügyi nővér. „Nagyon nagy gondot jelentene főleg az idős embereknek, ha nem lenne orvos a községben. Ezt nem engedhetjük, mindenképpen itt szeretnénk tartani a körzeti orvost a faluban” – mutatott rá Illés Mária. Varjú Éva polgármester lapunknak elmondta, a petíció formailag nem felelt meg az előírásoknak, ezért érdemben nem tud vele foglalkozni a testület. A doktornő viszont azt állítja, két jogásszal ellenőriztette a petíciót, mindkettő teljesen rendben találta.
Kicsinyes a falu?
Megkérdeztük Nagy Ildikót is arról, miként látja a helyzetet. Nem engedte meg, hogy nyilatkozatáról hangfelvételt készítsünk, később pedig nem járult hozzá a beszélgetés alapján írtak közléséhez. Helyette egy összegzést küldött, amelyben azt fejtegette, hogy a fogorvos számára épített rendelő a kelleténél kisebbnek bizonyult, de a község nem engedte meg, hogy összekösse azt a diabetológusnak szánt, ám máig kihasználatlan helyiséggel, ezért mindkettő üresen tátong. Kifogásolta továbbá, hogy az egészségügyi központban nagy helyet kapott egy helyi vállalkozó. Megjegyezte azt is, hogy a kis híján 600 eurós villanyköltséget nem egyszeri elszámolásnak tartja, szerinte mindig is túldimenzionáltak voltak a rezsiköltségek. A petíció pedig a falu lakosságának véleményét fejezi ki, és a polgármester, valamint a testület hozzáállása azt mutatja, hogy ez mennyire nem érdekli őket. „Úgy gondolom, a községnek nem jelenthet gondot, hogy havonta akár 200-300 euróval támogassa egészségügyi központja működését, és ezzel megtartsa orvosait. Kicsinyesnek tartom a falu vezetésének hozzáállását” – tette hozzá.
Vállalkozás a rendelőben
Varjú Éva viszont úgy véli, a doktornő már eldöntötte, hogy el akar menni, de másra akarja hárítani a felelősséget, és szinte zsarolja a falu vezetését. „Amikor itt vállalt körzetet, számolnia kellett azzal, hogy utaznia kell Komáromból. Az új egészségügyi központ építésekor pedig minden orvost megkérdeztünk, mekkora területet szeretne bérelni, ő 70 négyzetmétert kért. Ennek függvényében alakultak a rezsiköltségei, amelyek viszont jóval magasabbak, mint a gyerekorvos költségei, aki hasonló területet bérel. A víz-, gáz- és villanyfogyasztás viszont nem a község vezetésén múlik. Elismerem, az egyik elszámolásnál tévedtünk, de korrigáltuk a hibát. Tudvalévő, hogy a doktornő a körzeti orvosi feladatain kívül, mint a Med-Home Kft. tulajdonosa és ügyvezetője, vállalkozói tevékenységet folytat, fizetős egészségügyi ellátást is nyújt a rendelőben. Emiatt sem tartja elfogadhatónak a testület többsége, hogy ne fizessen bérleti díjat” – sorolta a polgármester.
Ha lesz másik orvos...
Megkérdeztük Ľubomír Ševčík Nyitra megyei tisztiorvost, mi történik akkor, ha nem születik megállapodás a doktornő és a község között. „Hogy Nagy Ildikó felmondta a bérleti szerződést, még nem jelenti azt, hogy lemond a körzetéről is, amit számára megítélt a tisztiorvos. Továbbra is ellátja az ebbe a körzetbe tartozó betegeket. Ha a polgármesternek sikerül másik orvost találnia, a törvényi feltételek teljesítését követően a tisztiorvos csallóközaranyosi munkavégzési hellyel körzetet juttat neki. Mivel nálunk szabad orvosválasztás van, természetesen minden beteg maga döntheti el, melyik körzeti orvost választja” – áll a lapunkhoz eljuttatott állásfoglalásban.
Utóirat
Nagy Ildikó a riport megírását követően értesített róla, hogy elfogadta a 10 eurós négyzetméterenkénti éves bérleti díjat, és erről tájékoztatta a falu vezetését is. „Megkaptuk a doktornő ajánlatát, a legközelebbi, októberi testületi ülésen foglalkozik vele az önkormányzat” – zárta Varjú Éva.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.