Királyhelmec. Nyílt napot tartottak kedden a Bodrogköz legnagyobb magyar alapiskolájában. A rendezvényt elsősorban azon szülők számára szervezték, akiknek gyermekei a 2004/2005-ös tanévben kezdik meg tanulmányaikat.
Nyílt nap az iskolában
A rendezvényt elsősorban azon szülők számára szervezték, akiknek gyermekei a 2004/2005-ös tanévben kezdik meg tanulmányaikatSzabó Bernadett felvételeA nyílt napra az elsősök szüleit is meghívták. Nekik azt szerették volna megmutatni, hogy mennyit fejlődtek a gyermekeik az elmúlt fél év során, illetve hogy milyen körülmények között, és milyen módszerekkel tanítják őket a királyhelmeci magyar alapiskolában. A tanintézmény célja, hogy a jövőben a lehető legtöbb iskolaköteles gyermek szüleit győzzék meg az anyanyelvi oktatás feltétlen előnyeiről, s ezáltal minél több magyar gyermeket csábítsanak az iskola diákjai közé. Az idei év januárjától hatályos ún. „fejkvótarendszer” életbe lépésével az iskolák a fennmaradásuk érdekében a Bodrogközben is komoly harcot folytatnak majd minden egyes diákért. Míg a kilencvenes évek elején a helyi tanintézményben minden évben négy első osztályt nyithattak, a kilencvenes évek végén már az is előfordult, hogy évfolyamonként csak két osztályt tudtak megtölteni az elsősökkel. Az elmúlt évben 60 gyermeket írattak a szüleik magyar alapiskolába, így nyílhatott akkor újra három első osztály. Az idén 80 gyermek válik iskolakötelessé Királyhelmecen. Egyelőre nem tudni, közülük hányan járnak majd magyar alapiskolába. A pedagógusoknak várhatóan egyéb nehézségekkel is szembe kell majd nézniük. A jelenleg hatályos törvények értelmében a pszichológusok csak a szülők kérésére vizsgálhatják meg egy gyermek iskolaérettségét. Ezért sok olyan gyerek lesz elsős anélkül, hogy előtte óvodába járt volna. Jó páran közülük nem rendelkeznek azokkal az alapvető készségekkel, amelyek az iskolaérettség feltételei. Az egyre csökkenő gyermeklétszám miatt azonban őket is kénytelenek lesznek felvenni az első osztályba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.