Női portrék pipafüstben

Konferenciát tartottak Léván, a résztvevők megismerkedtek az eddigi kutatások eredményeivel.LévaHarmadszor rendeztek pipakonferenciát a Barsi Múzeumban, a nyitórendezvényen ezúttal női képzőművészek mutatkoztak be.

Konferenciát tartottak Léván, a résztvevők megismerkedtek az eddigi kutatások eredményeivel.

Léva

Harmadszor rendeztek pipakonferenciát a Barsi Múzeumban, a nyitórendezvényen ezúttal női képzőművészek mutatkoztak be. Alkotásaikon pipázó nőalakok láthatók, és a különböző dísztárgyakon látható alakokat, alakzatokat is pipafüstbe burkolták.

Novák Margaréta, a Barsi Múzeum régésze 1999-ben kezdett el foglalkozni a pipázás, a pipakészítés témájával, amikor családi látogatáson volt a kassai származású, Endréden élő Miron Mihalič műgyűjtőnél. Az első pipatörténeti kiállítást 2008-ban rendezték meg a Barsi Múzeum kiállítótermében. Novák Margaréta sokat tanult a budapesti Ridovics Anna művészettörténésztől, aki előadóként vett részt az idei konferencián. Az első pipakonferenciát 2011-ben rendezték meg Léván. Az idei rendezvényen bemutatkozott Eva Lovásová szerző, aki a Szlovák Bányászmúzeum dolgozójaként a kilencvenes évek elején kezdett el érdeklődni a selmecbányai gyártású, úgynevezett štiavničkyi pipák készítése iránt, és nemrég jelent meg a pipagyártás történetét 1796-tól 1959-ig feldolgozó munkája. Az előadó elmondta, a Szlovák Bányászmúzeumban 1997-ben nyitották meg az egykori pipaműhelyekben zajló életet, az ott használatos eszközöket bemutató állandó kiállítást. Kelendő volt a selmeci pipa az egész világban, talán az alapanyagként használt kiváló agyag és az ügyes forma miatt kedvelték meg a vásárlók. Egyik jellegzetessége volt a pipa talpán lévő kagylós-leveles díszítés. A pipaipar a 19. század második felében nagyon sok embernek adott munkát. Henrieta Rojková, a Nők és a pipázás című lévai kiállítás kurátora a Barsi Múzeum Nécsey Galériájában nyitotta meg a témához kapcsolódó képzőművészeti kiállítást, melyet október 11-ig tekinthetnek meg az érdeklődők.

A 3. Pipakonferencia résztvevői új ismereteket szerezhettek a gömöri archeológiai leletekről, értékes kerámiapipákról, valamint a törökkori pipák érsekújvári gyűjteményéről.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?