Gúta. Szeptembertől új névvel, új formában és a szakirányzatok egyre bővülő kínálatával folytatja tevékenységét a helyi Schola Privata Gutaiensis. Az eddigi két intézmény, az 1991-től működő Magyar Tannyelvű Szakmunkásképző Magániskola és a 2002-ben alakult Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola összevont iskolaként működik majd.
Nő az érettségi iránti érdeklődés
A képzés bővítése új, többfunkciós objektum építésével párosul. A háromszintes épületben kapnak helyet az iparművészeti szakok oktatására szolgáló műhelyek, a második szinten osztálytermeket, a tetőtérben pedig kollégiumot vagy kultúrtermeket alakítanak ki. A körülbelül tízmillió koronás beruházást elsősorban pályázati pénzekből kívánják fedezni. „Már eddig is komoly támogatást kaptunk, főként az Apáczai és az Illyés Közalapítványtól. Reméljük, az építkezés költségeire is minél előbb elő tudjuk teremteni a szükséges összeget” – mondta a tulajdonos. Ugyanakkor hozzátette: a város vezetése részéről nem tapasztalnak hasonló pozitív hozzáállást. A város most jelentős mértékben meg kívánja emelni az eddigi 260 ezer koronás éves bérleti díjat az iskola által használt ingatlanokért.
Az iskolában folyó oktató-nevelő programról Murányi György igazgató tájékoztatta lapunkat. Először is eloszlatta azt a magániskolákkal kapcsolatos téves vélekedést, hogy ha a szülő fizet gyermeke tanításáért, a diákok többet megengednek maguknak, mint az állami tanintézményeket látogató társaik. „Nemrégiben osztrák kollégákkal beszélgettünk erről a kérdésről, és ők is megerősítették tapasztalatainkat: a szülők szigorúbb elbánást követelnek a magániskolák tanáraitól, azt szeretnék, ha ‘embert faragnánk’ fiaikból-lányaikból – mondta. – Nálunk konzervatívnak mondható iskolai rendtartás van érvényben, megszegése pénzbírsággal jár együtt. Az sem titok, hogy a 10-15 százalékos diák-lemorzsolódás általában nem tanulmányi, hanem magaviseleti okokra vezethető vissza.”
Annyi bizonyos: az osztálytermeket végigjárva egyetlen összefirkált padot sem lehet látni, és az iskola parkjában sincs eldobott szemét. Az igazgató arról is tájékoztatott, hogy egyre nő az érdeklődés a négyéves, érettségivel végződő szakok, valamint a hároméves levelező és a kétéves nappali tagozatos szakosító képzések iránt, amelyek ugyancsak érettségi vizsgával végződnek. „Jelenleg a 356 tanuló több mint fele az érettségit nyújtó szakok valamelyikét látogatja. Külön öröm számunkra, hogy negyven felett van azok száma, akik pillanatnyilag felsőoktatási intézményben folytatják tanulmányaikat, és több tanárunk iskolánk egykori diákja volt” – tette hozzá Szokol Dezső. A tandíjakkal kapcsolatban megjegyezte, az iskolában két éve térítésmentes az oktatás, előzőleg pedig – tanulmányi átlagtól függően – 700-1100 koronás havi díjat kértek diákjaiktól. Továbbra is érvényben van viszont a fentiekben említett, a fegyelem megsértését magával vonó pénzbírság. „A szülőkkel részletes, mindenre kiterjedő szerződést kötünk – hangsúlyozta a tulajdonos. – Nálunk egyébként van felvételi is, magyarból, szlovákból, matematikából vagy kémiából, az iparművészeti szakokra jelentkezőknek pedig tehetségvizsgát is kell tenniük.” A diákok tanulmányaik alatt megszerezhetik az ECDL nemzetközi számítógép-kezelői bizonylatot és a szakjukból kitüntetéssel záróvizsgázó tanulók háromnyelvű, külföldön elismert bizonylatot kapnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.