<p>Ekel. Helyi népszavazás kiírását kérték a község határába tervezett hulladékfeldolgozó megépítéséről a polgárok; a petíciós íveket az 1222 választásra jogosult polgár közül 670-en írták alá. Fekete Iveta polgármester szerint az aláírásgyűjtés indítványozói félrevezették a lakosokat, éppen ezért megfontolt, a falu érdekeit szolgáló döntésre kérte az ekelieket.</p>
Népszavazás lesz a tervezett hulladékfeldolgozóról
V. KRASZNICA MELITTA
Múlt pénteken falugyűlést hívott össze a polgármester, amelyen a beruházó, a Tehnix Kft. szakemberei határozottan cáfolták, hogy égetési technológiát alkalmaznának a hulladékfeldolgozás során. A községben ugyanis olyan híresztelések kaptak szárnyra, melyek szerint hulladékégető, illetve veszélyes hulladékot feldolgozó üzem jön létre. Vladimír Hudec, a kft. ügyvezetője vetítéssel egybekötött előadásában rámutatott, hogy az általuk kínált technológia környezetbarát, mechanikus osztályozásra és feldolgozásra épül, amely során másodlagos nyersanyagokat nyernek ki a szemétből. Azt is elmondta, hogy Európa számos országában alkalmazzák ezt a technológiát, egyebek között Franciaországban, Németországban, Romániában, Ausztriában, ahol ráadásul Bécs központjában áll hasonló üzem. Az ekeli beruházás értéke 5 millió euró, és az ide tervezett üzemegység óránkénti kapacitása 5 tonna lenne. A társaság amellett, hogy fokozatosan likvidálná a község határában 2009 óta létező szemétlerakatot, a régióból is szállítana ide hulladékot újrahasznosítás céljából. A gazdaságos működtetéshez évi 8000 tonna kapacitással számolnak.
A polgárok közül többen nehezményezték, hogy ilyen nagy horderejű beruházásról, amely évtizedekre meghatározza a falu életét, a kérdezésük nélkül döntött a testület. A petíció elindítója, Csicsó János több kérdést intézett a beruházóhoz arra vonatkozzóan, lesz-e bűz a szemét feldolgozása során, mennyire nő meg a teherforgalom, honnan akarják ide szállítani a szemetet, amikor a környező településeknek saját szemétlerakatuk van. A beruházó igyekezett eloszlatni az aggályokat, mondván, Bécs közepén is működik ilyen feldolgozó, és nem zavarja a környéken élőket. Az üzem pedig az eddigi szemétlerakat mellett épülne fel, amely kívül esik a falu határán, vagyis a teherautók nem járnak keresztül lakott területen.
A falugyűlésen jelen lévő önkormányzati képviselők egyenként fejtették ki véleményüket az üzemegységgel kapcsolatban. Többségük azt emelte ki, hogy meggyőzte őket a bemutatott technológia, amit számos országban alkalmaznak már, a feldolgozásnak köszönhetően eltűnik a község határából az eddig felhalmozott szemét, évtizedekre megoldódik a hulladékgazdálkodás a faluban, és még a szemétdíj is alacsonyabb lesz. Nem mellékesen a beruházó 30–40 személynek ad munkát. Ellenérzéseket két képviselő fogalmazott meg: szerintük inkább lefedni és rekultiválni kellene a jelenlegi szeméttelepet, amire a környéken számos példa akad. Úgy vélték, kevés információhoz jutottak hozzá, és a lakosokat sem szerették volna kihagyni a döntésből. Fekete Iveta polgármester úgy fogalmazott: szomorúan figyelte, ami a tervezett hulladékfeldolgozó kapcsán a községben történt, névtelen levelek köröztek, egyesek rémhírekkel riogatták a polgárokat. Mivel a petíciós íveket a választók több mint 30 százaléka aláírta, törvényből adódóan kiírják a népszavazást, de úgy vélte, az aláírók többsége nem volt tisztában azzal, mit is kér valójában. A népszavazásra terjesztett kérdés ugyanis így szól: „Egyetértenek-e azzal, hogy Ekel község vagyona, konkrétan a szeméttelep és az Ekeltour Kft. (amely a szeméttelepet üzemelteti – a szerk. megj.) tartósan a község 100 százalékos tulajdonában maradjon, és kizárt legyen eladása vagy bérbe adása?” Ha sikeres lesz a népszavazás, akkor a polgármester szerint meg lesz kötve az önkormányzat keze, fel sem számolhatják a céget, csak egy újabb népszavazással. Arra sem gondoltak a petíció elindítói, miként oldja meg a jövőben a falu a hulladékgazdálkodást, mivel a jelenlegi lerakat engedélye 2014 végén lejár.
A népszavazást előreláthatólag május végén tartják a községben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.