Tornalja. Vasárnap éjszaka tűzijátékkal ért véget az 1. Nemzeti Kisebbségek Fesztiválja a tornaljai Zoltán-kertben. A programok még javában folytak, amikor gyors értékelésre kértük Pék Zoltánt, a szervező Music Art ügynökség igazgatóját.
Nemzeti kisebbségek 1. fesztiválja
Kicsit aggódtunk a helyszín miatt, Tornalján nincsenek hagyományai az ilyen fesztiváloknak. Ugyanakkor az is igaz, hogy épp ezért választottuk ezt a helyszínt. Pénteken este tíz órakor elmentem a Zoltán-kertbe. Olyan lelkes és lelkiismeretes munka folyt, amilyet még nem láttam. Hordták a székeket, készült a kis halastó, tisztították a lefolyókat, s azt láttam, hogy egy csomó ember dolgozik itt a holdfénynél egy cél érdekében. A látvány megdöbbentett, s már ekkor éreztem, hogy a döntés – már ami a helyszínt illeti – jó volt. Biztos, hogy nehezebb körülmények között kellett a fesztivált megrendezni, mint mondjuk Komáromban, ahol minden megvan. Ha azonban lesz ennek a fesztiválnak folytatása, a jövőben is biztos, hogy ezt a helyszínt fogjuk választani, annak ellenére, hogy nagyon sok város jelentkezett és kérte, náluk rendezzék meg ezt az eseményt. Ami a végeredményt illeti, természetes, hogy egy folyamatban mindig vannak eltérő vélemények, nézetek, de ezeket mindig meg lehet beszélni, tisztázni lehet őket, és ez a fontos! – mondta Pék Zoltán, majd hozzátette: „Természetesen a műsorszerkesztés során számítunk a helyi, környékbeli csoportokra, szólistákra, viszont a kezdeményezésnek helyi szintről, az érintettektől kellene jönnie. Az elképzelés a jövőt illetően az, hogy minden évben más-más nemzetiség domináljon a rendezvényen. Most ez a magyar volt, jövőre azt szeretnénk, ha a roma lenne.”
Az igazgató nem hallgatta el azt sem, hogy a rendezvényt már a szervezés során komoly támadások érték. Ez kellemetlen felhangja volt a fesztiválnak, illetve az előkészületeknek. „Úgy gondolom, ez minden rendezvény, minden esemény velejárója. Hatványozottabban érvényes ez olyan fesztiválok esetében, melyeknek még nincs előzményük. Mikor ez a gondolat megszületett és elkészült az első költségvetés, 5 millió koronával számoltunk. A minisztériumtól kapott pénzhez még félmillió koronát kaptunk két jeles reklámpartnertől. A kommersz jellegű fellépéseket ez utóbbi összegből fedeztük. Meg kell még említenem a pozsonyi Magyar Kulturális Intézetet, mely biztosította a vasárnap este fellépő ifjabb Sánta Ferenc és zenekara fellépését. Ha a rendezvény 1 millió koronába került volna, valaki talán azt is sokallná. Ebben a műfajban nehéz meghatározni, mi a sok és mi a kevés! Azért azt is figyelembe kell venni, hogy a tizenkét nemzetiséget képviselő csoportokat – 800 embert – utaztatni, étkeztetni, elszállásolni nem olcsó mulatság. Jövőre már az idei rendezvényhez tudjuk hasonlítani a költségeket, így azonban, hogy ez az első alkalom, nehéz állást foglalni az öszszeg nagyságát illetően. Véleményt igazán csak az tud mondani arról, hogy fölöslegesen kidobott pénz volt-e ez, aki itt volt a két nap alatt. Meg kell még említeni azt is, hogy az eseményt egy hatalmas reklámkampány előzte meg. Ez mind pénzbe kerül.
Úgy gondolom, a végeredmény bennünket igazol. Mindenki eljött, aki megígérte. A műsor is pergő volt, nem voltak üresjáratok. Úgy vélem, a szervezés is jó volt, égészében véve jól sikerült a rtalálkozó” – fogalmazott Pék Zoltán.
A fesztiválon több miniszter is megjelent, vasárnap este pedig Mikuláš Dzurinda miniszterelnök is ellátogatott az eseményre, és beszédében elmondta, jónak tartja a rendezvény gondolatát. Mint fogalmazott, a fesztiválnak jelzésértéke van, aminek Szlovákia májusi EU-s csatlakozása kölcsönöz jelentőséget, majd így folytatta: „Nagyon örülök, hogy itt lehetek Tornalján és nagy megtiszteltetés számomra, hogy elvállalhattam a védnökséget e fesztivál fölött. A következő hónapokban, a következő években mindent el fogok követni azért, hogy erre a mostani rendezvényre újabbak kapcsolódhassanak. Azért, hogy Szlovákia gazdag állam lehessen, gazdag kulturális téren is, és hogy az emberek a szlovák kultúrát és a nemzeti kisebbségek kultúráját saját érzéseik, saját ízlésük szerint művelhessék. Nagyon örülök, hogy ezt az eseményt éppen Tornalján rendezték meg. Hiszem, hogy az 1. Nemzeti Kisebbségek Fesztiválját továbbiak fogják követni, s Tornaljáról egyértelmű jelzést küldünk Szlovákia polgárainak, de az ország határain kívülre is, miszerint Szlovákia a tolerancia, az egymást megértő emberek hazája. Olyan ország, melyet a nemzeti kisebbségek kultúrája is gazdagít.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.