<p>Nem hagyták jóvá a képviselők a város területrendezési tervének módosítását, amelyre biogázállomás telepítése céljából lett volna szükség.</p>
Nemet mondtak a biogáztelep építésére Galántán
Eduard Šebo vállalkozó február 3-án kérte írásban az önkormányzattól a területrendezési terv módosítását, mivel Bíbic városrészében, a mezőgazdasági termelésre alkalmas területen biogázállomás építését tervezi. „Az elektromos áram fejlesztésére alkalmas létesítményt csak ipari területen lehet felépíteni, a területen jelenleg silógödrök vannak, amelyekből bűz terjeng. A biogáztelep zárt berendezés lévén nem árasztana bűzt. A cég a galántai területein üvegházakat akar építeni és biozöldségeket termelni” – tájékoztatta a képviselőket Miriam Károlyiová, a városi hivatal környezetvédelmi és beruházási osztályának vezetője.
A képviselők tartanak attól, hogy a telep bűzt áraszt majd, amely rontaná a környéken élő, elsősorban a Nemesnebojsza és a Kolónia városrészekben élők életkörülményeit, továbbá rossz hatással lehet a Galandia termálfürdő működésére is. A képviselők szerint az, hogy a telep építésére a vállalkozó minden engedélyt megkap majd az érintett hivatalokban, és környezetvédelmi szempontból is jóváhagyják a tervezetet, még nem jelent garanciát. „Tudjuk jól, hogy a kórház melletti hulladékégetőnél is mindent rendben találtak a hivatalok, a környéken élők mégis érezték a bűzt és a kiteregetett ruhák valamitől mégis feketék lettek” – érvelt Milan Bičan képviselő. A beruházó United Industries vállalat munkatársa, Robert Samuhel lapunk érdeklődésére elmondta, a testület döntéséről, a kérvény elbírálásáról még nem kaptak hivatalos értesítést. Ha megkapják, tárgyalásokat kezdeményeznek a város vezetésével és válaszolnak a felmerülő kérdésekre. Hozzátette, hogy a döntés meglepte őket, ugyanis a vállalat munkatársa szerint a félelmek megalapozatlanok.
Annak ellenére, hogy a testület mellett működő bizottságok támogatták a kérvényt, a szavazásnál a 18 képviselő közül négyen mellette, heten ellene szavaztak, heten tartózkodtak. A telepen nedves fermentációs eljárást alkalmazó technológia segítségével évi 18 200 tonna biomasszát dolgoznának fel. Évente 7992 megawatt elektromos energiát, illetve 8144 megawatt hőenergiát állítanának elő. Az építkezés befejezését decemberre tervezte a cég.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.