<p>Százhúsz szerb vendégmunkás érkezett a napokban Királyrévbe, Galántán jelenleg hétszáz külföldi munkás él. Hogy pontosan hány vendégmunkás van a megyében, nem lehet pontosan tudni.</p>
Nem örülnek a külföldi munkásoknak
Galántán alig háromszázalékos a munkanélküliség aránya, a helyi vállalatok a munkaerőhiány miatt külföldieket alkalmaznak.
Olcsó munkaerő
„Nálunk jóval kevesebb a fizetés, mint a szlovákiai átlag, pontosan azért, mert a cégek olcsó külföldi munkaerőt alkalmaznak” – nyilatkozta lapunknak Peter Paška, Galánta polgármestere. „Dolgoztak már itt románok, bolgárok, most Szerbiából és az unión kívüli országokból hoznak vendégmunkásokat. Felvettük a kapcsolatot az illetékes szervekkel, de ők azt mondják, ezek az emberek törvényesen tartózkodnak itt” – szögezte le a polgármester. A fő probléma, hogy a szállások befogadóképessége véges, ezért a vendégmunkásokat családi házakban, tömbházakban szállásolják el. „Amíg a szálláshelynek megvan minden, a működéshez szükséges engedélye, addig a városvezetés nem tud mit tenni az ügyben. Nincs okunk rá és nincs is jogunk, hogy megakadályozzuk a szálláshelyek működését” – mondta Paška.
Megragadott lehetőség
Királyrév 2014-ben eladta az óvoda épületét, ahol a napokban szerb vendégmunkásokat szállásoltak el. „2005-ben gazdasági okokból egy épületbe költöztettük az iskolát és az óvodát. Mivel a kiürült épület hosszú évekig kihasználatlanul állt, úgy döntöttünk, eladjuk. Egy vállalkozó vásárolta meg, aki nyugdíjasotthont létesített volna itt” – mondta Racsko Pál, Királyrév polgármestere. „Mivel nem kaptunk támogatást az idősek otthonának kialakítására, megragadtuk az alkalmat, hogy vendégmunkásokat szállásoljunk el az épületben” – nyilatkozta lapunknak Roman Rišavý, az épület egyik tulajdonosa.
Félelem és félelemkeltés
Királyrévnek 1100 lakosa van. A 120 vendégmunkás a napokban érkezett ide, aminek a helyiek nem örülnek, azt mondják, nem érzik biztonságban magukat. A szerbek hétfőtől szombatig két műszakban dolgoznak egy galántai vállalatban. A helyi boltban már az érkezésük másnapján lopáson kaptak egy vendégmunkást. „Rögtön hívtuk a rendőrséget és a munkaközvetítő ügynökség képviselőjét. A vendégmunkást azonnal hazaküldték” – mondta a polgármester. Hozzátette, azóta más probléma nincs. A közösségi portálon félelmeikről számolnak be az emberek, a kialakult helyzetért a polgármestert és a képviselőket hibáztatják. Sokak szerint a település vezetői hozták a nyakukra a szerbeket. „Jó lenne, ha a lakosok nem felejtenék el, hogy én és a képviselők is Királyrévben élünk, és itt él a családunk is. A gyerekeink, az unokáink. Vannak dolgok, amiket nem tudunk befolyásolni. Jogászokkal is konzultáltunk, de nem tehetünk semmit” – magyarázza Racsko.
Törvénymódosítás
Január 11-én a kormány elfogadta azt a törvénymódosító javaslatot, amely az unión kívüli országokban élők számára lehetővé teszi, hogy munkát vállaljanak Szlovákiában. A módosítás lehetővé teszi, hogy a vendégmunkások legfeljebb 90 napig ideiglenes tartózkodási hely bejelentése nélkül dolgozzanak az országban.
Az egész régió érintett
Nemcsak Királyrévben, hanem Alsóhatáron, Nádszegen, Zsigárdon, Pereden, Farkasdon, Deákin, Negyeden, Nyárasdon, Felsőszeliben és Diószegen is élnek vendégmunkások. Hogy hányan, azt senki sem tudja, mert nincs pontos nyilvántartás. A polgármesterek lapunkat úgy tájékoztatták, szeretnék összehívni a galántai és a vágsellyei járás polgármestereit, hogy tárgyaljanak a helyzetről.
Releváns megoldás
Racsko Pál polgármester szerint az egyik lehetséges megoldás az lehetne, ha a külföldi munkaerőt foglalkoztató üzemek saját területükön építenének munkásszállót, és ők felelnének a dolgozóikért. Juhos Ferenc, a Galántai Járási Hivatal vezetője azt mondta, tud a problémáról. „Kezelni kell valahogy ezt a helyzetet. Ha kell, erősítjük a falvakban a járőrszolgálatot. Javasolni fogom, hogy próbáljunk beszélni ezekkel az emberekkel, tudjuk meg, hogy képzelik el az itt-tartózkodást” – mondta Juhos, és hozzátette, a pánikkeltés semmiképp sem megoldás.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.