Néhány órát eltölteni sok-sok óra társaságában

A köpcsényi határátkelőn meglehetősen hosszú kocsisor végére sikerül beállnunk, mely araszolva halad: a határok őrei élvezik, hogy még tíz napig pecsételhetnek. Begyűjtjük a stemplit az útlevelünkbe, aztán rendesen bele kell taposni a gázba. Tízre óraműpontossággal a fraknói – vagy ha úgy tetszik forchtensteini – várban kell lennünk, az Óra-művek című kiállítás sajtómegnyitóján.

Sietnénk, de Ausztriában nem lehet gyorsan hajtani: csaknem minden, magára valamit is adó település elején négyzetméteres tábla köszön az autósra: Sie fahren... és alatta a sebességünk. Néhol embermagasságú, zord papírrendőrök is ijesztgetik az autósokat. ĺgy kicsit megkésve érünk Kismartonba (Eisenstadt), mely az Esterházyak egyik fészke, és a milliók felett rendelkező Esterházy Magánalapítvány székhelye.

Az alapítvány kezelésébe tartozik a Nagymartontól (Mattersburg) hat kilométerre található fraknói vár is, mely a XIII. század óta őrzi Bécsújhelybe vezető utat. A vár eredetileg királyi vár volt, a középkorban többször is gazdát cserélt, birtokolták a Nagymartoni grófok, a Kanizsayak, később a Habsburgok, akiktől Mátyás 1466-ban elvette a várat, mely az igazságosnak mondott király halála után 135 évig Ausztriához tartozott. Az Esterházy család birtokába 1622-ben került, Esterházy Miklós nádor, II. Ferdinándtól zálogjogot nyert rá és Kismartonra. A műgyűjtő főúr átépíttette a várat, csak a vár védjegyeként funkcionáló, már messziről látható, ötven méter magas lakótoronynak kegyelmezett. E rekonstrukció során nyerte el a vár mai formáját.

A várkapu azonban nem a régmúlt idők harcait idézi, az Óra-művek kiállításhoz igazították: október 31-ig egy nagy órán keresztül léphetünk be a várba, mely persze a több mint száz órakülönlegességen túl más gyűjteményeknek is otthont ad. A fegyvergyűjtemény a török háborúktól a napóleoni időkig mutatja be a család fegyveres erejét: megtekinthető gyalogos- és huszárezredeik felszerelése. Itt található a családi kép-, könyv- és levéltár is, valamint a kincstár. Ennek újabb része válik láthatóvá, kiegészítve a budapesti Iparművészeti Múzeum Esterházy-kincsek Gyűjteményéből ideszállított órakülönlegességekkel, valamint a bécsi Szépművészeti Múzeumból és néhány magángyűjtőtől kölcsönzött tárgyakkal. A funkciójuktól függetlenített, bevilágított óracsodák teljes pompájukban mutatkoznak meg.

Sőt, már akkor megtekinthetnénk egy, a kiállítás részét képező órát, mikor belépünk a tárlatnak otthont adó épületszárnyba, ugyanis a kapu felett egy napóra helyezkedik el. De ezt már csak akkor vesszük észre, mikor a Nemes ajándékok fantázianevet viselő terem ablakán kitekintünk: a szemben lévő állványzatra mintegy másfél négyzetméteres tükröt erősítettek, ebben látható az ablak alatt levő napóra. Az első teremben hatalmas homokóra fogadja a belépőt, a jobb oldali tárlókban középen egy órásmester szerszámait láthatjuk, és itt kap helyet a kiállítás legmodernebb darabja, egy 2004-es Swatch modell is. A gyertyás időmérővel meglehetősen éles kontrasztot ad... Erre alapozva a kiállítás szervezői a gyerekek számára egy kísérőprogrammal is előálltak, melynek címe A nürnbergi tojástól a Swatchig. A harmadik teremben az egykor márkanévként funkcionáló augsburgi órákból tekinthetünk meg hat darabot. Az Óra-művek elnevezésű teremben írnám, hogy különlegességeket láthatunk, de hát valamennyi teremben azok vannak. Az ebben a teremben kiállított művek közül hadd emeljük ki a Laterna Magica elvén működő, a XVII. század második feléből származó órát, mellyel képeket lehet kivetíteni a szemközti falra.

Az Esterházy családnak természetesen saját udvari órásmesterei is voltak, az ő munkáiknak is külön termet szenteltek. Műveiken megfigyelhető a XVIII. és XIX. század szépségeszménye közti különbség. De az órákat nemcsak időmérésre használták, a csillagászoknak is nélkülözhetetlen segítőtársai voltak. A bolygók állását követő csillagászati órákat bemutató teremben korabeli csillagászati távcsövet, valamint egy kezdetleges számológépet is láthatunk.

Régen a fegyverkovácsok és az órásmesterek egy céhbe tömörültek, ugyanis mindkét feladatkör – ma úgy mondhatnánk – precíziós jellegű volt. A Háborús idők elnevezésű teremben például kalibermércét és számos más hadieszközt is láthatunk, melyekről ma már bajosan mondaná meg bárki, milyen célt szolgáltak valaha. A 14. számú teremben négy, idővel kapcsolatos témát feldolgozó kép függ, köztük egy Salvador Dalí, Az emlékezet állandósága című. A múzeumlátogató szíve ilyenkor gyorsabban kezd dobogni. Hát idehozták a New Yorki-i The Museum of Modern Artból? A fotóriporter kollégák hada rárepül a képre, alig tudok hozzáférkőzni. Aztán kiderül, hogy csak másolat. Pedig már beleéltem magam.

Innen a már említett Nemes ajándékok termébe vezet az út, mely egyben a kiállítás végét is jelenti. Itt olyan órákat láthatunk, melyeket uralkodók, főurak ajándékoztak egymásnak. De áll itt egy pompás sátor is a XVII. század második feléből. A kiállítás valamelyest interaktív, helyenként beépített plazmaképernyőkkel, hangaláfestéssel. A termekben zenélő órák muzsikája, ketyegése, toronyórák gongütései kísérnek végig, még teljesebbé téve az élményt. Éppen hogy csak kézbe nem vehetjük a műremekeket.

A fraknói kirándulás ideális családi program. A festői vár Pozsonytól mintegy másfél óra autóval, a vár számos látnivalót kínál, a vár alatt pedig egy kellemes kisvendéglő várja a látogatókat, elfogadható árakkal. Teliholdas éjszakákon – a kiállítás időtartama alatt május 4-én, június 3-án, július 2-án, július 31-én és augusztus 30-án, szeptember 28-án és október 28-án – pedig a vár lidércei is előjönnek. Ide azonban előre be kell jelentkezni. Osztrák lidércet nem láthat akárki.

Bízzunk benne, hogy az egyesült Európában ezek a földrajzilag csak karnyújtásnyira, gazdaságilag ennél lényegesen messzebb levő kirándulóhelyek is elérhetővé válnak számunkra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?