Nagy ajándékot kapott a víz világnapja alkalmából öt csallóközi település és a felbecsülhetetlen értékű vízkészlet: jövő év végéig 36 kilométernyi új csatornahálózatot fektetnek le és bővítik a bősi víztisztító állomás kapacitását.
Négy dunaszerdahelyi járásbeli községben építenek csatornahálózatot
Felbáron, Csallóköznádasdon, Bakán és Dercsikán közel 35 kilométernyi csatornahálózatot épít ki a Nyugat-Szlovákiai Vízművek, valamint a bővítik a bősi szennyvíztisztító állomás kapacitását. A polgármesterek egyetértettek abban, hogy a vízművek beruházása nélkül az önkormányzatok nem lettek volna képesek megvalósítani a közel 20 millió euró értékű projektet. „A községek nem tudják megteremteni a beruházáshoz és az üzemeltetéshez szükséges költségeket. Viszont tudatosítanunk kell, hogy nekünk kell gondoskodni arról, hogy a gyerekink és unokáink tiszta vizet ihassanak” – szögezte le Bóna Zsuzsanna, Csallóköznádasd polgármestere hozzátéve, hogy évek óta küzdenek a szennyvíz elszállításának magas költségeivel, ezért bízik benne, hogy a lakosok is értékelni fogják a beruházást. Klein Ottokár a Nyugat-Szlovákiai Vízművek igazgatótanácsának elnöke, Érsekújvár polgármestere kiemelte, hogy a fejlesztéssel jobb életfeltételeket teremthetnek a csallóközi lakosoknak, csökkentik a talajvíz szennyezettségét és nagyobb védelmet nyújtanak a bősi vízforrásnak. Gódány László a vízművek felügyelőtanácsának alelnöke rámutatott, hogy az építéssel és az üzemeltetéssel kapcsolatban az önkormányzatokat nem terhelik költségek, ezt minden jelenlévő polgármester díjazta. „Türelmet kérünk a lakosoktól, hiszen a beruházás forgalomkorlátozással is jár majd” – jegyezte meg Gódány hozzátéve, hogy a jövő év végére elkészülhet a fejlesztés.
A bővítésnek köszönhetően Bősön a jelenlegi 5000 lakos helyett 8000 csatlakozhat majd rá a szennyvíztisztító állomásra. „Óriási szükség van erre, hiszen már most sem elegendő a szennyvíztisztító kapacitása” – jegyezte meg Fenes Iván polgármester. Bertalan György Baka polgármestere is örül annak, hogy megvalósul a projekt, amiért már több éve harcolnak a községekben. Bodó István Felbár polgármestere felidézte, hogy az elmúlt években mennyit változtak a pályázati kiírások és feltételek. „Nagy kihívás volt ez számunkra, hiszen először egy agglomeráció keretében építettek volna meg a kanalizációt a négy községben, később azonban kiderült, hogy ez nem megvalósítható. Az is felmerült, hogy a egy-egy község hitelből finanszírozná a projektdokumentációt, azonban újabb akadályba ütköztünk, valamelyik község lemaradt a kiírásról. Végül a vízművek nyújtott segítő kezet, hiszen a négy községnek az egymillió eurós önrészt is nehéz lett volna finanszírozni. Nem megfelelő a projektek felállítása, egy kis település nem kerülhet vagyoni zárlat alá egy beruházás miatt” – vázolta fel a korábbi viszonyokat Bodó István.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.