A hazai magyar nagycsaládosokat összefogó szervezet, a Fecske - Nagycsaládosok Társulása 2001. június 28-án alakult meg. A példakép adott volt: a magyarországi NOE, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete.
Nagycsaládosok Fecskéje
A hazai magyar nagycsaládosokat összefogó szervezet, a Fecske - Nagycsaládosok Társulása 2001. június 28-án alakult meg. A példakép adott volt: a magyarországi NOE, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete. A bizonytalan kezdés után a szervezet egyre jobban érzi, szükség van az összefogásra, hiszen a családok érdekvédelme megoldatlan, a nagycsaládokat érintő előítéletek sem szűntek meg.
– Kezdettől fogva a lakóhelyi közösségek megalakulását szorgalmaztuk, mert a gondok helyi szinten egyszerűbben orvosolhatók. Az egyes régiókban alakult egyesületek együttműködnek az önkormányzatokkal is, akadnak olyan helyi vezetők, akik figyelembe veszik a nagycsaládosok érdekeit – tájékoztatott Sallay Teréz. A Fecske szóvivője néhány beszámolt sikeres találkozóról is beszámolt: tavaly júliusban 11 nagycsalád – összesen 50 személy – családi táborozáson vett részt. A gyerek agyagoztak, rongybabákat készítettek, a papírhajtogatás művészetével ismerkedtek, együtt sportoltak a felnőttekkel. – A szülőknek előadásokat tartottunk arról, hogyan pályázhatnak támogatásért, kihez fordulhatnak tanácsért. Egy marcelházi hétgyerekes család ennek alapján kért és kapott kollégiumi támogatást egyik gyermekének a község önkormányzatától. A családok részvételi költségeihez az Illyés Közalapítvány járult hozzá. Sokan először nyaralhattak együtt.
A Kistárkányban élő Buzogány Katalin hatgyermekes családanya fogott neki az önsegélyező szervezet építésébe. A keleti végeken a nagy arányú munkanélküliség miatt főleg a karitatív tevékenységre kell összpontosítani, hiszen az állami szociális háló lyukas. A szeptemberi iskolakezdés idegileg megviseli a nagycsaládosokat, jövedelmükből nem futja a tanszerekre, cipőre, ruhára.
Már vagy 50 nagycsaládot tömörít a belügyminisztériumban bejegyzett kistárkányi székhelyű Nagycsaládosok Egyesülete, amelynek segítségével egyszerűbbé vált az ügyintézés, a külföldi pályázatokon való részvétel. Az egyes régiókban tevékenykedő szervezetek vezetői tartják a kapcsolatot, tudnak egymás nehézségeiről, sikereiről. És érzik, hogy közösen többet tehetnének.
– A társadalom kedvezőtlenül viszonyul a nagycsaládosokhoz, sokan felelőtlenséggel vádolják azokat, akik tudatosan vállalják a gyermekáldást. Pedig ahol több testvér nevelkedik, ott a gyerekek könnyebben alkalmazkodnak, kommunikatívabbak, más az értékrendjük. Ha anyagiak, utazási, kollégiumi költségek miatt a szülők nem iskoláztathatják a gyerekeket, később csak a munkanélküliek táborát növelik. Jó lenne, ha a rászoruló középiskolások is kapnának ösztöndíjat, mert csak így van remény arra, hogy egyetemre, főiskolára jelentkeznek. Nem biztos, hogy a 217 ezer gyereknek jóváhagyott havi 200 koronás járulék kisegíti a nagycsaládosokat. A havi 43 millió koronát jobban is el lehetne osztani, attól függően, ki mennyire szorul rá. Indokolt volna az utazási, étkezési hozzájárulás folyósítása akár úgy is, hogy nem a szülők, hanem az iskolák kapnák a pénzt – véli Sallay Teréz.
A Fecske szeretné, ha azok, akiknek fontos a nagycsaládosok boldogulása, akik szemében a család érték, személyi jövedelemadójuk 1 százalékával támogatnák a társulást.
A szervezet neve: Lastovička – Združenie mnohodetných rodín
Fecske – Nagycsaládosok Társulása
Identifikációs szám (IČO): 37858271
A szervezet központja: Kolíňany 120
Jogi forma: polgári társulás
A szervezet neve: Združenie mnohodetných rodín
Nagycsaládosok Egyesülete
Identifikációs szám (IČO): 35536012
A szervezet központja: 076 42 Malé Trakany 66.
Bankszámlaszám: 0551275780/0900 SLSP a.s. Čierna nad Tisou
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.