Nádszeg. Szeptembertől a helyi teljes szervezettségű magyar és a szlovák iskola is egy épületben működik majd, az öreg iskolaépületet pedig visszaadták a községnek – tájékoztatta lapunkat Szarka Zsuzsanna, a Nádszegi Magyar Tannyelvű Alapiskola igazgatója.
Nádszegen ősztől négy osztály kerül új helyre
A magyar alapiskola a magyar óvodával közös igazgatás alá öszszevont intézmény. Az óvodának külön épülete van, a magyar alapiskola pedig közös épületben működik a szlovák alapiskolával, de az idei tanévben még egy másik, régi épületet is használtak, ahol két magyar és két szlovák osztály működött.
A költségvetés nem engedi, hogy három épületet tartsanak fenn, ezért az öreg iskolában csak az étkezde marad meg, az épület a községhez került vissza. A nyári szünidőt arra is kihasználják, hogy a négy behozott osztálynak megfelelő tantermet alakítsanak ki. Emellett az iskola más részeinek felújítását is végzik: az első emeleti szociális helyiségekben csempéznek, meghibásodott mosdókagylókat és vécécsészéket cserélnek.
Az igazgatónő elárulta, leginkább a két tornaterem felújításának örülnek. Ezekben felcsiszoltatják, festik, lakkozzák a parkettet. „Sok minden üzemel a tornaterem mindkét helyiségében. Mivel két iskola működik itt közös épületben, sok a tornaóra is, de most a szabadidőközpont tevékenysége is nagyrészt itt zajlik. Az esti órákban is bérlik a termeinket, és félő volt, hogy ilyen műszaki állapotban már nem sokáig lehet ennyi mindent üzemeltetni” – árulta el az igazgatónő.
A felújítások finanszírozásához a községi hivatal támogatásán kívül a bérleti díjakból befolyt összeget is felhasználják, valamint pályázatokat nyújtottak be.
„A pályázatokra még nem kaptunk választ, a nyári szünidő pedig már itt volt, hozzá kellett kezdeni a munkához – ecseteli a helyzetet Szarka Zsuzsanna. – Szerencsére Nádszegen vannak olyan szülők és magánvállalkozók, akik egyre inkább tudatosítják, hogy az iskola a falué, és amikor megszólítottunk egy-egy asztalost, kőművest, ők jelképes összegért végezték el a szakmunkát.” Az emberek szerinte tudatosítják: az ő érdekük is, hogy az iskola egy bizonyos szinten legyen, hiszen az ő gyerekük is ide jár, vagy ha a gyerekük nem, az unokájuk valószínűleg ide fog járni. „Mi, pedagógusok és alkalmazottak valljuk, hogy az iskola a miénk, és ha azt szépítjük és javítjuk, a magunkét tesszük szebbé és jobbá, nem beszélve arról, hogy ezzel a tanítás és a nevelés színvonalát is emelni lehet. Ha mi ezt a fajta gondolkodást sugározzuk, a szülők és a lakosok is kezdik azt magukévá tenni” – véli az oktatási intézmény vezetője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.