A magyar gyökerekkel rendelkező kovácsmester már rengeteg észbontó alkotáson van túl
Mobil tesztelőfülkét gyártott egy kassai kovácsmester
A kassai Fazekas utca kovácsműhelyében működő Vladimír Eperješi kovácsmester munkásságáról már többször beszámoltunk lapunkban. A művész alkotásai közé különféle fémből készült figurák, óriás méretű bogarak, egy saját gyártású autó, legújabban pedig egy olyan mobil tesztelőfülke is tartozik, mellyel elsősorban a koronavírus ellen harcoló egészségügyi dolgozókat segítené.
A kovácsmester legújabb szerzeményét belvárosi műhelyében álmondta meg és hozta létre. „A híreket nézve arra lettem figyelmes, hogy a teszteket végző szakembereknek állandóan cserélődniük kell, új védőpajzsot vagy védőfelszerelést kell felvenniük. Ez egy lassú, hosszadalmas és nemutolsó sorban elég drága folyamat. Ekkor jutott esezembe, mi lenne, ha a munkásokat egy afféle mobil tesztelőbódéval védenénk. Úgy vélem, hogy az eljárás így nemcsak gyorsabb, de olcsóbb is lenne. Egy gyors kutatást végeztem, a speciális védőruhák átlagosan ötven euróba kerülnek. Legtöbbjük egyszerhasználatos. Felveszik és utána dobhatják is a kukába“ – nyilatkozta lapunknak a kovácsmester.
Eperješi véleménye szerint a szerkezetben az a legjobb, hogy teljesen mobilis. A három falból és egy hátsó, zárható ajtóból álló, tetővel befedett és a földtől négy 20 centiméters lábakkal kiemelt fülke perceken belül darabokra szerelhető, egy furgon hátuljában vagy egy pótkocsin is elfér. „Szinte bárhol fel lehet állítani. Többször is láthattuk a híradóban, ahogy az egészségügyi dolgozók tömeges tesztelést hajtottak végre az embereken, legutoljára például a romatelepeken vagy a határokon. A fülkét darabokban vinnék a helyszínre, és ott rövid időn belül összeszerelnénk. Merem állítani, hogy sokkal nagyobb biztonságérzetet keltene az emberekben, mint az egyszerhasználatos védőruhák“ – tette hozzá a kovácsmester.
Ajándék prototípus
A 2,2 méter magas, egy pár speciális gumikesztyűvel felszerelt fülkét olyan festékkel festették le, amely akár a rendszeres vegyi anyaggal történő fertőtlenítésnek is ellenáll. A kovácsmester valamivel több miht kétezer eurót költött a fülke konstruálására, de ha sikerül összeköttetésbe kerülni és megegyezni a központi válságstábbal, bérmentesen az államnak ajándékozza. „Ez az első prototípus. Szívesen odaajándékozom az államnak vagy valamelyik egészségügyi intézménynek. Próbálják ki, esetleg adjanak tanácsot, hogy mivel lehetne még hasznosabbá tenni. Szinte bármit le tudok gyártani, de mivel nem vagyok infektológus, lehet, hogy az egészségügyi szakemberekkel együttműködve tovább tökéletesíthetnék a kivitelezést“ – zárta Vladimír Eperješi.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.