Mit szól a nyugdíjkorhatár tervezett emeléséhez?

Vadkerti Szilárd, a Szlovák Államvasutak gazdasági osztályának műszaki vezetője, 47 éves, Udvard:
A nyugdíjkorhatár 62 évre tervezett emelése véleményem szerint a hazai körülmények között egyáltalán nem tekinthető reális elgondolásnak.

Vadkerti Szilárd, a Szlovák Államvasutak gazdasági osztályának műszaki vezetője, 47 éves, Udvard:

A nyugdíjkorhatár 62 évre tervezett emelése véleményem szerint a hazai körülmények között egyáltalán nem tekinthető reális elgondolásnak. Jártam Hollandiában és Németországban, s tapasztalataim szerint az ott élők munkakörülményeihez képest mi sokkal hajszoltabb, stresszesebb életet élünk. A pénz függvényében cselekszünk, mindennapjaink azzal telnek, hogy családunk számára előteremtsük a megélhetéshez szükséges anyagiakat. Ezen múlik, hogyan táplálkozunk, miképpen töltjük a szabadidőnket – ha ugyan van szabadidőnk. Sem fizikailag, sem pedig pszichikailag nem vagyunk alkalmasak arra, hogy az ismert körülmények közt ennyi ideig dolgozzunk. A vasutaknál statisztikai kimutatásaink is vannak arról, hogy a nehéz fizikai munkát végző emberek ritkán élik meg a 65. életévüket. ĺgy kimondani talán durva dolog, ám attól tartok, sokan közülünk nem fogják megérni a nyugdíjaskort, s ha igen, akkor életünk szakasza egészségügyi panaszoktól szenvedve, megfáradtan és megkeseredve telik majd.

Nagy Éva alkalmazott, 29 éves, Nagykövesd:

Egyáltalán nem helyeslem. Figyelembe kellene például venni, hogy a nők általában többet dolgoznak a családban, gyermekeket szülnek, tehát mindenképpen rájuk hárul a háztartáson belüli munka nagyobb része. Feltétlenül hamarabb kellene őket nyugdíjba engedni!

Benyó Zoltán orvos, 50 éves, Komárom:

Látom az értelmét a tervezetnek, hiszen az emberi teljesítőképesség, a munkabírás, illetve az életkor felső határa mindinkább kitolódik. Ugyanakkor ez a megállapítás nem értelmezhető egyértelműen a jelenlegi szlovákiai viszonyokra, nálunk ugyanis tapasztalatom szerint a lakosság általános egészségi állapota az utóbbi években nem javult. Éppen ezért nem vonható párhuzam a környező fejlett országok hasonló korosztályának egészségi állapotával, hiszen az ottani hatvan felé közeledő nemzedék jóléti társadalomban élte le aktív élete nagy részét. Véleményem szerint mindenképpen meg kellene hagyni az egyéni döntés lehetőségét. Vannak ugyanis olyan egyének, akik a nyugdíjkorhatár elérése után is örömmel és hatékonyan végzik munkájukat – sőt, talán meg kellene szabni az aktív munkavégzés felső korhatárát – , másoknak viszont ebben a korban már kimondottan szenvedést okoz, komoly terhet jelent a napi munkavégzés. (száz, hgy, vkm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?