LECZO ZOLTÁNKirályhelmec. A már végrehajtási szakaszba ért jogerős bírósági határozat alapján megítélt 1 252 340,80 eurós tartozás kifizetése beláthatatlan következményekkel járna a bodrogközi város gazdálkodására nézve.
Mire elég 1,25 millió euró?
LECZO ZOLTÁN
Királyhelmec. A már végrehajtási szakaszba ért jogerős bírósági határozat alapján megítélt 1 252 340,80 eurós tartozás kifizetése beláthatatlan következményekkel járna a bodrogközi város gazdálkodására nézve. Az adósság rendezése miatt nemcsak a tervezett fejlesztések megvalósítása kerülne hosszú távon veszélybe.
Királyhelmec 2012-re szóló költségvetése 8 090 700 euró bevétellel és ugyanekkora kiadással számol. A kiadási tételek közül a legnagyobb a két helyi alapiskola működésére szánt összeg (1 240 800 euró), de az óvodák, a szabadidőközpont, az iskolai étkezdék és klubok üzemeltetésére is jelentős összeget különítettek el – 532 500 eurót. A városi hivatal 552 800 euróból, a városi rendőrség 190 700 euróból, a művészeti alapiskola 289 000 euróból gazdálkodhat, a kulturális és sportrendezvényekre pedig 2012-ben 219 400 eurót költhetnek. Fejlesztésekre az idén összesen 174 900 eurót szántak, az utak karbantartására 78 ezer, a temetők gondozására 40 ezer eurót fordítanak, a Kaposi utca környékének modernizálására pedig ebben az évben 85 ezer euró jutott. Királyhelmec 2011-ben 1 801 500 eurós, a jövedelemadókból származó állami támogatást kapott, a település ugyanebből a forrásból idén 1 866 400 eurós bevételre számít.
Kalapos Árpád alpolgármester lapunknak elmondta, az adósság kifizetését – amit mindenképp szeretnének elkerülni – a város csupán banki kölcsönből tudná megoldani, ám ezzel a hitelkeretüket gyakorlatilag kimerítenék. Arról nem is szólva, hogy a törlesztés során az amúgy is hatalmas összeg a kamatok miatt tovább nőne, így a futamidő végére 1,2 millió eurónál jóval többet kellene visszafizetniük. Az elkövetkező években fejlesztésre nem lenne mód, a város működése is csak komoly megszorító intézkedések bevezetésével, és a kiadások radikális lefaragásával volna megoldható. A két helyi alapiskola működését a tartozás esetleges rendezése nem veszélyeztetné, ugyanis az erre szánt állami támogatás csupán „átfut” a város számláján, és a végrehajtás során ez az összeg az adósság rendezésére – a hatályos törvények szerint – egyébként sem használható fel. Az iskolai étkezdék, az óvodák, a szabadidőközpont, a művészeti alapiskola, a városi hivatal és a rendőrség esetében azonban már más a helyzet. Ezek az intézmények ugyanis nem élveznek „védettséget”, a kiadások csökkentését pedig csupán a működési költségek lefaragásával illetve az alkalmazottak bérének módosításával lehetne elérni. Az intézmények bezárására az önkormányzatnak lehetőséget biztosítanak a törvények, ám az alpolgármester szerint az ilyen radikális lépések néhány esetben bevételcsökkenést eredményeznének, valamint rendkívül kedvezőtlen hatást gyakorolnának a polgárok életminőségére.
Balog József polgármester lapunknak adott korábbi nyilatkozatában elmondta, az 1,2 millió eurós tartozás kifizetése miatt a város valószínűleg kényszerfelügyelet alá kerülne, melynek idején a település minden bevételét az adósságok rendezésére kellene költeni, ezenkívül csak a kötelező kiadások, így a rezsi- és energiaköltségek térítése, illetve a bérek kifizetése volna megengedhető. A település a kényszerfelügyelet idején pedig se ingó, se ingatlan vagyonát nem értékesíthetné.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.