<p>Az Octaviák és a Fabiák vannak a legnagyobb veszélyben. Szervezett csoportok ólálkodnak a régióban. Honnan és évente hány autót lovasítanak meg, milyen a felderítettség?</p>
Milyen autókat és hogyan lopnak a Csallóközben?
Az utóbbi években csökken a lopott autók száma a Dunaszerdahelyi járás területén – nyilatkozta a Patria rádió szombati adásának adott nagyinterjúban Both Péter. A dunaszerdahelyi járási rendőrkapitány adatai alapján ez konkrétan 10-15 százalékos csökkenést jelent. Nő a felderítettség aránya is, ám ez még így is csak 35 százalék körüli – vagyis 10 ellopott autóból 6-7 nem kerül vissza gazdájához. A Nagyszombati kerületben hetente 3-5, a Dunaszerdahelyi járásban heti egy autólopási eset van. Milyen autókat lopnak a legszívesebben? Népszerűek a drága prémiumkocsik (BMW, Audi, Mercedes), ám arányaiban a Škodákat a viszik a leginkább, az Octaviákat és a Fabiákat, az utóbbi időben pedig ehhez a Superb is csatlakozott. Az ok? Szlovákiában ezek a leggyakoribb autók, így a Škodákat lehet a legbiztonságosabban értékesíteni – akár egészben, akár az alkatrészpiacon. A legprofibbak egy percen belül képesek ellopni az autót. Nem ritka, hogy a márkaszervizekkel is összejátszanak, amikor az elektronikus biztonsági és indítókulcsok másolatát szerzik meg. Both Péter szerint az autólopások nagy részét erre specializált csoportok végzik. Kiszemelik az autót, megfigyelik, hol parkol, milyen a biztonsági rendszere. „A lopást is többen végzik, a lopott kocsi előtt meg egy úgynevezett takarítóautó, amely figyeli az adott útszakaszt, nincs-e rendőrjárőr a közelben” – mondta a rendőrkapitány a Patria rádiónak. A lopott autót elhagyatott csarnokokba viszik, de gyakori az is, hogy egy más város lakótelepének nyilvános parkolójában állítják le pár napra. Az úgynevezett pihentetés logikája az, hogy az autók egy részében van GPS-es nyomkövető, melyet nem mindig lehet biztonságosan elsőre kiszúrni, a rablók pedig így biztosítják magukat. Ha a tulajdonos pár napon belül nem találja meg az autót a nyilvános parkolóban, akkor viszik tovább. Somorja városa és pár falu a körzetében, valamint Dunaszerdahely városa számít a járásban problémás területnek a lopások tekintetében. Korábban Nagymegyeren volt még jelentős a lopások aránya, mostanra javult ott a helyzet. Hogyan védi autóját a rendőrkapitány? Both Péter a mechanikus védelemben hisz, autójában kormányzár van. „A legkönnyebben az elektronikus rendszereket lehet leküzdeni, leárnyékolják a rendszert, másolják az elektronikus biztonsági kulcsokat. A mechanikus védekezést sok percig kell ártalmatlanítani, a bűnözők pedig mindig a legkönnyebb utat választják” – zárta a járási rendőrkapitány. (pat)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.