Mikor jár a végkielégítés?

Férjem 48 éves, már 10 éve dolgozik a helyi óvodában mint fűtő és karbantartó. Egy éve súlyos betegségen esett át és végleg leszázalékolták. A munkahelyén, ami a községi hivatalhoz tartozik, a betegsége miatt felmondanak neki.

Férjem 48 éves, már 10 éve dolgozik a helyi óvodában mint fűtő és karbantartó. Egy éve súlyos betegségen esett át és végleg leszázalékolták. A munkahelyén, ami a községi hivatalhoz tartozik, a betegsége miatt felmondanak neki. Jár-e végkielégítés ilyen esetben? Van-e valamilyen törvény arra, ami a munkáltatót kötelezi, hogy végkielégítést fizessen, hiszen férjem önhibáján kívül nem tudja elvégezni munkáját. Én kérdeztem, de csak elutasítást kaptam. Szeretném tudni, ha például 1 év múlva gyógyultnak nyilvánítják, és tud már úgy dolgozni, mint a betegsége előtt, abban az esetben is végleg felmondhatnak neki? Nincs olyan lehetőség, hogy visszamehetne oda dolgozni?

Jelige: Végkielégítés

A munka törvénykönyvének 2007 szeptemberétől hatályos rendelkezései értelmében a munkavállaló a munkaviszonyának a munkáltató rendes felmondása következtében történő megszűnése esetén jogosult a végkielégítésre, amennyi?ben a felmondás oka a munkavállaló vagy annak részlegének megszűnése, a munkavállaló munkájának feleslegessé válása vagy a munkavállaló egészségének olyan jellegű megromlása, mely nem engedi meg, hogy az addigi munkáját tovább végezze. Végkielégítésre jogosult a munkáltató akkor is, ha ugyanezen okok valamelyikéből kifolyólag, amelyek a munka törvénykönyvének 60. paragrafusának a), b) és c) pontjaiban vannak feltüntetve, a munkaviszony a felek megegyezésével szűnik meg. A végkielégítést a munkáltató a munkavállaló utolsó fizetésével köteles kifizetni. A végkielégítés legfeljebb 5 éves időtartamú munkaviszony esetében legalább 2 havi átlagbérnek, hosszabb tartamú munkaviszony esetében pedig legalább annak háromszorosának felel meg. Amennyiben a munkáltató jogosult a végkielégítésre és azt mégsem kapja meg, akkor három éven belül lehetősége van akár bírósági úton is érvényt szerezni ennek a követelésének.

Az olvasó leveléből sajnos nem tűnik ki, hogy mikor kapta kézhez az érintett a felmondását. Az időpont azért fontos, mert az előző, a 2007 augusztusáig hatályos szabályozás értelmében a munkavállaló a munkaviszonyának a munkáltató felmondása alapján történő megszűnése esetén csak akkor volt jogosult a végkielégítésre, ha adva volt a fent megnevezett felmondási okok valamelyike, ugyanakkor a munkavállaló belegyezett abba, hogy a munkaviszonya felmondási idő nélkül véget érjen. Abban az esetben azonban, ha a munkaviszony csak felmondási idő elteltével szűnt meg, akkor a munkavállaló elvesztette a végkielégítésre való jogosultságát, tekintet nélkül arra, mi volt a felmondás oka. A munkaviszony hatályos megszűnése után a munkáltató nem köteles újból munkaviszonyt létesíteni a volt munkavállalóval még akkor sem, ha közben megszűntek az eredeti felmondás okai.

Gulyás Éva ügyvéd

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?