A gömöriek és a genealógiával foglalkozó szakemberek számára bizonyára nem ismeretlen Mihályfalusi Forgon Mihály neve.
Mihályfalusi Forgon Mihály emléke előtt tisztelegtek
Aki Tarnów felé veszi útját, akarva akaratlan végigutazza azt a részt, amely az első világháborúban véres csaták színtere volt. Alig van falu ezen a vidéken, amelyben ne lenne hadisír, amelyben ne lenne katonai temető. Példásan rendben tartva, emlékeztetve az értelmetlen vérontásra, a háború borzalmaira. Furcsa hangulat lesz úrrá az utazón, látva a magyar neveket a kereszteken, köveken. Mihályfalusi Forgon Mihály sírja ma már nincs meg, az egykori 202-es katonai temető helyén öreg nyírfákkal teli park van. Az emlékoszlopot Gömörország polgárai és miskolci barátaik állíttatták.
Forgon Andor, a mihályfalusi emlékszoba működtetője sajnálkozva mondta, a falu híres szülötte éppen szülőfalujában kap kevés tiszteletet, éppen itt nincs arra akarat, hogy a neves szülöttről elnevezzék a falu iskoláját. Talán a régi rendszerből megmaradt rossz beidegződések, talán a nem megfelelő odafigyelés, talán csak emberi gyarlóság ennek az oka.
Tarnów polgármestere, Mieczys#aw Bienin hangsúlyozta, Forgon Mihály teste nem idegen földben nyugszik, mert porai által Tarnów temetője magyar földdé is változott. A kopjafát a miskolci Kézművesek Háza alkotója, Stiegelmayer Sándor faragta, eredeti gömörmihályfalui motívumokat használva. Felirata pedig Mihályfalusi Forgon Mihály végakaratának egyik mondata: „Nagy célokat tűztem ki magam elé, melyeket csak kis részben valósíthattam meg.” Az utókor értékelése azonban más.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.