Melyik ország biztosítja a családtámogatási ellátást?

Tavaly szeptember 1-jén lett a fiam hároméves, addig voltam gyesen. A férjem Magyarországon dolgozik. Október 1-jével megvonták tőlem a táppénzt, a férjemtől pedig a családi pótlékot. A munkaügyi hivatal azzal indokolta ezt, hogy a férjem Magyarországon dolgozik, s az ellátásra ott vagyunk jogosultak.

Tavaly szeptember 1-jén lett a fiam hároméves, addig voltam gyesen. A férjem Magyarországon dolgozik. Október 1-jével megvonták tőlem a táppénzt, a férjemtől pedig a családi pótlékot. A munkaügyi hivatal azzal indokolta ezt, hogy a férjem Magyarországon dolgozik, s az ellátásra ott vagyunk jogosultak. A Magyar Államkincstárhoz minden szükséges iratot benyújtottunk, de nem jött válasz. Nem kaptunk táppénzt és családi pótlékot 2005. október 1-jétől 2006. április 30-ig. Kihez fordulhatnánk segítségért?” Jelige: Kényes ügy

Az Európai Unió konkrétan nem szabályozza a családtámogatási és más szociális juttatások kérdését – az minden ország saját hatáskörébe tartozik. Ugyanakkor koordinálja a támogatások kifizetését, erről szól az EU 1408/ 71. számú rendelete. E szerint családtámogatási ellátásra minden munkavállaló abban az országban jogosult, ahol dolgozik, méghozzá ugyanolyan feltételek mellett, mint az adott állam polgárai. A támogatás kifizethető abba az országba, amelyikben a jogosult személy gyermekeinek állandó lakhelye van. Családi pótlék általában minden EU-tagországban alanyi jogon igényelhető, igaz, eltérő formában. Ha egy családapa vagy anya EU-tagországban dolgozik, és az egész család kiköltözik, megszűnik a szlovákiai jogosultság, és az ottani családi pótlékra lesznek jogosultak. A juttatásra vonatkozó igényt a kinti illetékes hatóságoknak kell benyújtani. Ha nem az egész család költözik, és az itthoni családi pótlék továbbra is jár, a kinti illetékes szerv megkeresi a szlovák folyósítót, hogy megbizonyosodjon: a család kap-e családi pótlékot. Ha igen, s az ottani juttatás nagyobb, köteles a különbözet kifizetésére.

Gyermekgondozási segély (gyes) valamilyen formában majdnem minden EU-tagállamban van, de a kifizetés speciális feltételekhez kötött. Általában szükséges, hogy az igénylő az adott országban tartózkodjon.

A leírt esetben a szülők jogosultak arra, hogy gyermekük után Magyarországon – az ottani jogszabályok szerint – kapjanak családi pótlékot. Magyarországon a pótlék iránti igényt írásban – az „Igénybejelentés családtámogatási ellátásokra” című formanyomtatvány és az 1. számú pótlap kitöltésével – kell előterjeszteni a Magyar Államkincstárnak a munkahely szerint területileg illetékes területi igazgatóságánál vagy kirendeltségénél, esetleg az igénylő munkahelyén lévő családtámogatási kifizetőhelynél. Mivel az igénylő külföldi, a magyar hivatal kiállítja az E 411-es számú „Információkérés a családi juttatásokhoz való jogosultságról a családtagok lakhelye szerinti tagállamból” megnevezésű nyomtatványt. Ezt elküldi a szülők szlovákiai állandó lakhelye szerint illetékes szociális ügyi hivatalhoz, amely visszaigazolja: a családnak Szlovákiában nem folyósítanak pótlékot. E dokumentum és további szükséges iratok (a gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonata, a szülők házassági anyakönyvi kivonata) alapján a magyar hivatal fogja folyósítani a pénzt.

A magyar előírások értelmében az az anya, aki Szlovákiában él, a Magyarországon dolgozó férje jogán nem jogosult gyesre. Ezt a szociális támogatást csak Szlovákiában igényelheti, és az itt érvényes előírások alapján általában legfeljebb a gyermek hároméves koráig jogosult rá.

Esetünkben tehát a gyes kifizetését illetően nincs törvénysértés, mert az anya Magyarországon nem volt jogosult a támogatásra, Szlovákiában pedig csak a gyermek hároméves koráig. A pótlék esetében nem egyértelmű, miért állította le a magyar hatóság a kifizetést. Ha az apa tovább is ott dolgozott, az anya pedig nálunk nem kapta e támogatást, akkor az, hogy a gyermek elérte a hároméves kort, nem indok a támogatás megvonására. Javaslom, az elmaradt támogatás ügyében forduljanak a Magyar Államkincstár Budapesti és Pest Megyei Regionális Igazgatósága Nemzetközi Kapcsolatok Osztályához, tel: 0036/6-1 350-2516, 0036/1/350-2517, 0036/ 1/350-2521, 0036/1/350-2468.

Gulyás Éva ügyvéd

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?