Komárom. A szlovákiai magyar középiskolák vezetői részére rendezett kétnapos továbbképzést a Selye János Kollégium, amelyen azonban csak a tanintézményeknek alig a fele vett részt.
Megváltozott küldetés
Tegnap délelőtt Albert Sándor, a Selye János Egyetem megbízott rektora előadását hallgathatták meg a részvevők, aki mindenekelőtt iskoláink megváltozott küldetéséről beszélt. „Tudatosítsuk, hogy az iskolának szolgáltatást kell nyújtania, és ahhoz, hogy ezt a feladatát megfelelően lássa el, ismerni kell a partnerek – a szülők, diákok, a jövendő munkáltatók és a piac igényeit – mutatott rá. – Az álláshirdetéseket böngészve nagyon jól látjuk, mit kíván a piac: az állásra jelentkező ismerjen nyelveket, legyen jártas az informatika területén, rendelkezzen jó kommunikációs képességekkel, legyen emocionális intelligenciája, és általában ezután következik a szakmai hozzáértés. Ezzel szemben iskoláinkban óriási adatmenynyiséget próbálunk a diákok fejébe verni, aminek nagy része elavult lesz, mire azok kikerülnek a munkaerőpiacra. Az egyik kérdés tehát, hogy mit oktassunk, a másik pedig az, hogy milyen módszerekkel.”
A szemléletváltást véleménye szerint a pedagógusképzésnél kell kezdeni. Albert utalt arra, hogy a szeptemberben induló Selye János Egyetemen éppen ezért fontos szerepet kap az alternatív oktatási módszerek átadása, és a már működő pedagógiai karokkal ellentétben a gyakorlati képzésre is nagyobb súlyt fektetnek majd. Mindemellett a pedagógus-továbbképzést is fel kívánják vállalni, amely azonnali előrelépést hozhat. A jövőt az előadó – nyugati mintára – nagy oktatási központok létrehozásában látja, amelyekben az első évfolyamokban az alapozás, a törzsanyag elsajátítása folyna. Ez a forma nagyobb átjárhatóságot biztosítana a diákok számára az egyes szakmák, szakirányok között.
Sátor Balázs, a Civil Társadalom Fejlesztéséért Alapítvány ügyvezető igazgatója a marketing, a forráskutatás szerepéről és szükségességéről, Vasi Emma, a komáromi Euroglobal igazgatója pedig az iskolák számára hozzáférhető pályázati forrásokról szólt. Ma a résztvevők Ocskay Gyulának, az Eurohíd Alapítvány projektmenedzserének vezetésével pályázatírási szimulációkon vesznek részt. Sajnálatos tény, hogy a 60 felvidéki magyar középiskolának csak mintegy a fele képviseltette magát a rendezvényen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.