Az Európai Unióhoz való csatlakozás óta Kassa megyének mintegy 215 millió koronás támogatást ítéltek oda a strukturális és kohéziós alapokból. Rudolf Bauer megyei elnök szerint az uniós tagság előnyeit a közeljövőben azok érzik meg leginkább, akik céget akarnak alapítani, ám egyedül nem képesek erre.
Megszerezni az uniós pénzeket
A megye további projekteket adott be 700 millió korona értékben, egyebek mellett a fennhatósága alá tartozó iskolaépületek felújítására, továbbá egy tudományos kutatási központ létesítésére, amelyet a kassai Műszaki Egyetemmel közösen szeretnének működtetni.
További támogatások nyerhetőek ipari parkok létesítésére. A megye legjobban kiépített ipari parkja a Kassa-vidéki járásban, Kenyhec községben található, ám a megye vezetése fontos feladatnak tekinti újabb parkok létesítését arányos eloszlásban, az egész megye területén, például Iglón, Tőketerebesen, Őrmezőn, Nagymihályban, Rozsnyón, Valalikyben vagy Szobráncon.
„Fontos a pályázatok integráltsága és tartóssága is. Jó, ha az egyik projekt a másikra épült. A mikrorégiók fejlesztésénél igyekszünk az infrastruktúrára és humán erőforrásokra alapozni.
Az alapvető infrastruktúrák területén főleg a megye fennhatósága alá tartozó épületek rekonstrukciójára, korszerűsítésére, vagy például a nyilvános internet-hozzáférés bővítése a célunk” – tájékoztatott a megyei elnök.
A humán erőforrás fejlesztését szolgáló programban legfontosabb a művelődés, az átképzés, az információs rendszerfejlesztés a végzősök részére, az invesztíciós kapacitások professzionalizálása, a menedzserképzés, valamint a roma lakosság felzárkóztatása.
„Egy közelmúltban végzett felmérés eredménye szerint a Visegrádi Négyek, azaz Szlovákia, Csehország, Magyarország és Lengyelország lakosai közül Szlovákia polgárai vannak a legnagyobb bizalommal az Európai Unió iránt. Ez azért lehet, mert egy évvel az EU-csatlakozás után az emberek látják, hogy nem váltak valóra a katasztrófa-forgatókönyvek, amelyekkel ijesztgették őket. Nem lett drágaság, ellenkezőleg, néhány termék ára csökkent, és a fiatalok külföldön tanulhatnak. Szlovákia az európai piac része, és szakképzett munkaerővel rendelkezik. A hazai és külföldi vállalkozók ezért rájöttek, hogy nálunk is érdemes befektetni, nem csak Pozsony környékén” – véli Rudolf Bauer megyei elnök, aki szerint az utóbbi egy évben a kelet-szlovákiai munkaerőpiacon is lényegesen javult a helyet.
A területi önkormányzat számára e téren jelenleg új munkahelyek teremtésének elősegítése a legfontosabb feladat. A megyei elnök fontosnak tartja, hogy megakadályozzák a szakképzett munkások külföldre áramlását. Másfelől arra biztatja a diákokat, ne féljenek hoszszabb-rövidebb időre munkát vállalni az uniós tagországok valamelyikében, ahol új tapasztalatokat, ismereteket szerezhetnek, melyeket aztán idehaza kamatoztathatnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.