„Megpróbáltuk kiharcolni a maximumot”

Gilányi István tanár, Királyhelmec
Az elmúlt tizenöt év eseményeiről egyértelmű véleményt mondani nagyon nehéz. Rengeteg pozitiv változás végbement a társadalomban, ám sok területen nem sikerült előre lépnünk. A forradalom óta eltelt időszakot három részre tagolnám.

Gilányi István tanár, Királyhelmec

Az elmúlt tizenöt év eseményeiről egyértelmű véleményt mondani nagyon nehéz. Rengeteg pozitiv változás végbement a társadalomban, ám sok területen nem sikerült előre lépnünk. A forradalom óta eltelt időszakot három részre tagolnám. Az 1989-től 1994-ig tartó euforikus hangulatban kisebb-nagyobb sikerrel ugyan, ám részünkről a maximumot próbáltuk meg kiharcolni a magyarság számára. Mečiar hatalomra jutásától 1998-ig megint a megmaradásunkért kellett küzdenünk. Amióta kormánytényezők vagyunk, kevésbé feszült légkörben próbáltunk meg lépésről lépésre eredményeket elérni. Elégedettek viszont nem lehetünk. Az elmúlt hat évben sokkal nagyobb lépésekkel is haladhattunk volna. Sok mindent elkendőztünk, jó néhány problémával nem foglalkoztunk kellő komolysággal. Bizonyos területeken jelentős fejlődés volt tapasztalható, sok optimista elképzelésünket azonban nem sikerült megvalósítanunk. A bársonyos forradalom után létrehoztuk az oktatási intézményeinkben a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségét, megalakítottuk a régiónkban a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségét, valamint egy sor polgári szervezetet és kulturális egyesületet is életre hívtunk. Megpróbáltunk önmagunkért tenni valamit, hogy az oktatás és a kultúra terén önállóvá váljunk. Egyértelmű sikerként könyvelhető el, hogy nyolcvan év elteltével idén már elkezdődhetett az oktatás a komáromi Selye János Egyetemen. Előrelépést jelent az is, hogy az alapiskolák és az óvodák az önkormányzatok hatáskörébe kerültek. Ez bizonyos fokú önállóságot jelent a magyar oktatási intézmények számára, így ezen a területen is magunk dönthetünk már a sorsunkról. Az más kérdés, hogy ehhez a megfelelő anyagi feltételeket is meg kell teremteni. Bár sok településen bezárták a kisiskolákat, nem hiszem, hogy a magyar oktatás végveszélyben volna. A helyzet annak ellenére biztató, hogy az egyre kisebb népszaporulat miatt a következő években sem várható több gyerek az iskolákba

A forradalom után sokan azért harcoltunk, hogy Királyhelmecen újra legyen önálló magyar gimnázium. Az iskolán belül a magyar tagozat létrejött ugyan, melyet az ennek vezetésével megbízott igazgatóhelyettes irányít, de az eredeti elképzeléseinket sajnos nem sikerült megvalósítanunk. Az, hogy sem a Bodrogközben, sem az Ung-vidéken nincs önalló magyar gimnázium, bizony kudarcként könyvelhető el. (leczo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?