Megnyílt a Magyar Nyelv Múzeum

Széphalom. A közigazgatásilag Sátoraljaújhelyhez tartozó észak-magyarországi településen, Kazinczy Ferenc egykori lakóházának közelében megnyitották a Magyar Nyelv Múzeumát.

Az avatóünnepségen többek közt részt vett Sólyom László köztársasági elnök, Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia és a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat elnöke és Kazinczy Ferenc, a híres nyelvújító, író Stockholmban élő ükunokája is. A maga nemében egyedülálló intézmény létrehozását még 1994-ben határozták el, ám az építkezési munkálatok csak tavaly kezdődtek meg. A 800 millió forintos beruházás költségeit részben európai uniós támogatásból (mintegy 400 millió forint értékben), részben pedig a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés által felvett hitelből fedezték. A múzeum üzemeltetési költségeit ugyancsak ez utóbbi szervezet vállalta magára. A Radványi György Ybl-díjas építész tervezte komplexumban három időszakos kiállítás nyílt, melyeken Kazinczy egykori könyvtárának köteteit, Corvinákat és Csete Ildikó textilművész egyedi munkáit tekinthetik meg az érdeklődők. A létesítményben otthont kapó állandó tárlat – a tervek szerint – 2008. október 23-tól látogatható.

A vendegvaro.hu honlapon olvasható tájékoztatás szerint a Magyar Nyelv Múzeumában „lesznek például nyelvjárási harangok: a látogató megállhat majd egy bura alatt, s eredetiben hallhatja a nyolc nagy nyelvjárás valamelyikét. Érdekesség lesz az is, hogy digitálisan kivetítenek különböző könyveket, amelyeknek oldalai egyetlen koppintásra kinyílnak. Számítógéppel bárki megtudhatja saját kereszt- és vezetéknevének jelentését, de kiállítják Kempelen Farkas beszélőgépét, és lesz játékos összehasonlítás is arról, hogyan hangzik egy kifejezés magyarul, angolul vagy oroszul. A múzeum természetesen bemutatja a magyar nyelv történetét az őshazától a honfoglaláson át egészen napjainkig. Unikumnak ígérkezik az a tárlat is, melyen az újhelyi születésű Csete Ildikó a magyar nyelvemlékeket idéző textiljei láthatók. És itt lesz a legnagyobb magyar írók kinagyított kézírása: Balassi Bálinté, Mikes Kelemené, Vörösmarty Mihályé, Ady Endréé át Esterházy Péteré. Megismerhetők lesznek a magyar nyelvrokonokat felkutató Julianus barát és Reguly Antal utazásai, valamint a nyelvészek, köztük Verseghy Ferenc, Révai Miklós, Bárczi Géza, Lőrincze Lajos anyanyelvmentő munkássága is. A múzeumban nyelvtudományi játszóházat is tartanak majd, sőt lesz elektronikus vendégkönyv is, melynek oldalait bárki megnézheti majd az otthoni számítógépén”. A múzeum ünnepélyes megnyitása után a létesítményben Esszék a magyar nyelvről címmel tudományos konferenciát rendeztek, melyen Balázs Géza, Bíró Ferenc és Szathmári István tartott előadást.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?