A beíratkozások szempontjából az Érsekújvári járásban akár a meglepetések évének is nevezhetjük az ideit.
Meglepetések az elsősök számát illetően
Tardoskedd
Huszonhárom vagy huszonöt elsős lesz
A Szemerényi Károly Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatója, Fujasz György elégedett az idei beíratkozások eredményével. Tavaly 19 elsősük volt, idén 23 gyermeket iskoláztak be, és a jelek szerint szeptemberig még két gyermek várható. „A vártnál jobb eredmények születtek idén, amiben nem kis érdeme van a pedagógus kollégáknak. A helyi televízióban is olyan jó összeállításokat sugároztak, amelyek még érdekesebbé és vonzóbbá tették intézményünk munkáját” – jegyezte meg elismerően az igazgató.
Udvard
Csökkenő létszám
Szeptembertől 21 gyermek kezdi meg tanulmányait a Majthényi Adolf Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában. Az iskola pedagógusai szerint – a korábbi évekhez viszonyítva – a magyar és a szlovák iskolában egyaránt csökkent a gyerekek létszáma. „Három éve állt be az iskola munkájában a fellendülés, sajnos, a születési arányt nem tudjuk befolyásolni. Az óvoda vezetésével vonzó programokat szerveztünk a március 4-i beíratozásra is, hiszen már az óvodásoknál el kell kezdeni a beíratkozási programot” – jegyezte meg Glucharov Rozália iskolaizgató.
Zsitvabesenyő
Sok fiatal költözik el a faluból
Kilenc elsős kezdi meg szeptemberben tanulmányait a helyi magyar alapiskolában. Novák Mónika igazgatónő lapunknak elmondta, tavaly nyolc gyermeket iskoláztak be, a 2005/2006-os tanévben 6-7 új tanuló várható. A településen is tapasztalják a születések csökkenését. „Alapiskolánkban az alsó tagozaton a első és a második évfolyam összevontan tanul, akárcsak a 3. és a 4. évfolyam. Nagyon sok fiatal elköltözik a faluból, mert nem találnak mukalehetőséget. Elöregedett a falu. Intézményünk munkáját azonban szeptembertől vélhetően jobb körülmények közepette, új épületben folytathatjuk” – jegyezte meg bizakodva Novák Mónika.
Nagykér
Tizenhat kisdiák a magyar tagozaton
A közös igazgatású alapiskola magyar tagozatára a korábbi évekhez viszonyítva több gyermek jelentkezett. „Jelenleg öt gyermek látogatja a magyar tagozat első évfolyamát, nagy öröm számunkra, hogy szeptembertől egy erős évfolyam, 16 tanuló kezdi meg tanulmányait magyarul az iskolában. Még nem tudni, mennyi szülő kér gyermeke számára halasztást” – tájékoztatott Helena Dojčanová, igazgatóhelyettes.
Kürt
Párhuzamos osztályok nélkül
A helyi magyar alapiskola igazgatója, Szalai Ágnes elégedett az idei évi eredményekkel. Abba már beletörődtek, hogy nem lesznek párhuzamos osztályaik, mint korábban. A pedagógusokat azonban örömmel tölti el az, hogy 25 gyermek kezdi meg tanulmányait szeptembertől. „Jelenleg 22 elsősünk van, tavaly ketten kértek gyermekük számára halasztást. Iskolánkat csúzi és fűri gyermekek is látogatják. Márciusban népi hagyományőrző rendezvényt tervezünk, ezzel is szeretnénk láttatni az iskolában folyó munkát” – tájékoztatott az igazgatónő.
Kéménd
Anyagi gondok nehezítik a munkát
A helyi Petőfi Sándor Magyar Tannyelvű Alapiskola igazgatóhelyettese, Németh Pál örül annak, hogy szeptembertől 21 gyermek ül majd az iskolapadba. Tavaly húsz gyermek kezdte meg a tanévet, és abból is egy elment, jelenleg 19 elsősük van. „Sajnos, ma olyan a helyzet, hogy ha kétszáznál kevesebb gyermek látogatná intézményünket, sokkal nagyobb állami támogatásban részesülnénk, mint jelenleg. Iskolánknak 206 diákja van, jövőre ennél is többen leszünk. Az állandó anyagi nehézségek azonban megnehezítik a munkánkat!” – panaszolta az igazgatóhelyettes.
Fűr
Három gyermeket írattak be
A helyi kisiskolát jelenleg négy elsős látogatja, jövőre három gyermek kezdi meg tanulmányait az intézményben. Lévárdi Ildikó igazgató szerint csakis a település nagyvonalú támogatásával tartható fenn az iskola ilyen gyermeklétszám mellett. Bíznak abban, hogy a szülők a továbbiakban is kitartanak az anyanyelvi oktatás mellett.
Kisújfalu
Tavaly elsős nélkül, ősztől három új diák
Tavaly egyetlenegy gyermeket sem írattak be a helyi alsó tagozatos magyar alapiskolába. Szeptembertől azonban három elsős kezdi meg tanulmányait a tanintézményben, melyet jelenleg összes húsz tanuló látogat. Bartos Borbála nevelőnő elmondása szerint, jövőre több gyermek megy el az iskolából, és tanulmányait a köbölkúti alapiskolában folytatja felső tagozaton. Itt is elsősorban a település vezetésének jóakaratától függ az iskola további fennmaradása.
Köbölkút
„Ilyen még nem volt”
„Ilyen az iskola történetében még nem volt” – jellemezte csalódottan az idei évi beíratkozások eredményét Geri Valéria, a helyi Stampay János Magyar Tannyelvű Alapiskola igazgatónője. A zömmel magyarok lakta településen a tanköteles gyerekek többségét elnyeli a helyi szlovák alapiskola. Az igazgatónő nem titkolta aggodalmát az új normatív rendszer bevezetésével kapcsolatban, éppúgy, mint ahogy a többi, megszólaltatott iskolavezető sem. Az új normatíva ugyanis a 200-300 tanulós létszámú iskolákat rendkívül nehéz gazdasági körülmények közé kényszeríti.
Szőgyén
Valószínűleg egy osztályt nyithatnak
A helyi magyar tannyelvű alapiskolába idén 22 gyermeket írattak be, még nem tudni, hogy ebből hány iskolaköteles kap halasztást. Kunyik Éva igazgatónő szerint egy osztályt nyithatnak. Tavaly a 28 beíratott tanulóból az első évfolyamban két első osztályt sikerült indítani. Az óvoda vezetésének előrejelzései szerint jövőre húsz gyermek várható. Az intézményben április 23-án nagy ünnepségre készülnek, ápolni szeretnék a helyiek alma materének hagyományait.
Bény
Szeptembertől nyolc új növendék
A helyi kisiskolát jelenleg 54 gyermek látogatja, köztük 15 elsős tanuló. Szeptembertől nyolc gyermek érkezik az intézménybe, ahol 14-15 fős osztályokban zajlik a tanítás. Svoren Katalin igazgatónő elmondása szerint az iskola négy pedagógusa odafigyeléssel, szeretettel neveli a tanulókat, akik később többnyire Zselízen, Párkányban vagy Kéménden folytatják tanulmányaikat a kilencéves alapiskolákban vagy a nyolcéves gimnáziumokban.
Szimő
Elégedettek az eredménnyel
A helyi Jedlik Ányos Magyar Tannyelvű Alapiskola igazgatónője, Lukács Ilona elégedett az idei eredménnyel, mely szerint szeptemberben 12 gyermek ülhet az első osztály padjaiba. Idén 14 elsősük van. A roma tanulók között ugyan akad egy-két olyan, aki nem látogatja rendszeresen az iskolát, de a település vezetésével közösen igyekeznek felvenni a kapcsolatot a szülőkkel. „Sajnos, a roma gyerekek szülei között nem sikerült olyat találnunk, akinek legalább teljes szakiskolai végzettsége lenne. Ezért nem tudunk roma asszisztenst kiképezni, aki segítene a gyerekekkel megkezdett, eredményesnek mondható munkában” – jegyezte meg Lukács Ilona. Hamarosan találkozót szerveznek a helyi vajdák, az iskola vezetése és a szülők számára, hogy felkérjék őket az állandó együttműködésre.
Muzsla
„Soha rosszabb évünk ne legyen!”
„Soha rosszabb évünk ne legyen!” – mondta a beíratkozások kapcsán Búcsi Terézia, a helyi Endrődy János Magyar Tannyelvű Alapiskola igazgatója. Igazgatósága három éve alatt az első évben csak 12 elsős volt, idén szeptembertől pedig 17 beíratott gyermeket várnak intézményükbe. Az iskolabusz jóvoltából a csenkei és kismuzslai gyerekeket is a településen oktatják. Fájó pontnak számítanak a bélai gyerekek, ahonnan tavaly érkezett ugyan kiselsős, de idén már nem lesz újabb diákjuk. A magyarul beszélő lakosok nagy része már szlovák iskolában tanulta a betűvetést. „Mint minden évben, idén is tartottunk nyílt napokat, módszertani napokat pedagógusok és szülők számára, valamint sportrendezvényeket. Minden lehetőséget megragadunk, hogy iskolánkat népszerűvé tegyük” – tájékoztatott az igazgatónő.
Bart
2005-ben csak két-három gyerek?
A kisiskola tavaly és tavalyelőtt is két-két elsőssel gazdagodott, a tanulók összlétszáma 13, összevont évfolyamokban tanulnak. Morvai Szilvia igazgatónő elégedett az idei évi eredményekkel, ugyanis nyolc gyermeket iskoláztak be, köztük egy ikerpárt. Még az is lehet, hogy szeptemberig még egy kislány kerül a beíratottak sorába. Barton minden egyes új tanulót nagy örömmel fogadnak, hiszen az előrejelzések szerint jövőre és azt követően is csak 2-3 gyermekkel gyarapodik a tanulók száma.
Nána
Két elsős, akárcsak tavaly
Drubits Ilonától, a helyi kisiskola igazgatónőjétől megtudtuk, intézményükben szeptembertől két tanuló kezdi meg a tanulmányait, tavaly is éppen ennyi gyermeket írattak be a nánai alapiskola első évfolyamába. Minden évben akad egy-két olyan szülő, aki Párkányba íratja be gyermekét, mivel ott dolgozik, tehát nem okoz gondot számukra az ingázás. Az intézményt jelenleg 13 gyermek látogatja, az 1-2., és 3-4. évfolyam összevont osztályokban tanul. Az igazgatónő szerint elsősorban az önkormányzat hozzáállásától, illetve jóakaratától függ, meg tudják-e ilyen gyermeklétszám mellett is tartani az iskolát.
Szalka
Iskolabuszt szeretnének
Gubán József igazgatóhelyettestől megtudtuk, hogy a Szalkai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolába tizenegy tanulót írattak be. Tavaly kilenc gyermek kezdte meg tanulmányait az iskolában. Minden évben külön osztályt nyitnak egy-egy évfolyamban. A beíratkozási program keretében a tanulókkal ellátogattak a környező kis települések óvodáiba, Kiskeszire, Bajtára és Lelédre. „Sajnos, nem jártunk eredménnyel, mivel a gyermekek iskolánkba járatása a forgalom miatt nagyon körülményes. Iskolabusszal azonban Lelédről 7 és Bajtáról 4 gyermeket hordhatnánk be a szalkai intézménybe. A gyerekek a jobb közlekedés miatt az említett településekről Párkányba járnak iskolába” – tájékoztatott az igazgatóhelyettes. Az önkormányzattal közösen, pályázat útján szeretnének iskolabuszhoz jutni.
Pozba
Idén heten, tavaly öten
A helyi alapiskolába idén hét gyermeket írattak be. Tóth Valéria igazgatónő szerint az elmúlt évhez viszonyítva jobb eredmény született, mivel akkor öt gyermek kezdte meg tanulmányait. Tavalyelőtt 12 tanulóból álló évfolyamot indítottak. A pedagógus elmondta, még nem tudni, jövőre mennyi gyermeket íratnak az intézménybe, hiszen éppúgy, mint másutt, Pozbán is kevesebb gyermek születik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.