Egyhangúlag megszavazták az új ebédtámogatás javaslatát.
Mégis találtak megoldást a rászoruló nyugdíjasok ebédtámogatására
A kedd délutáni rendkívüli képviselő-testületi ülésen egyezségre jutottak a képviselők a szépkorúak ebédjének támogatását illetően. Kategóriákba és azokon belül is sávokba osztották a rászorulókat nyugdíjuk nagysága szerint.
Már hónapokkal ezelőtt megkongatták a vészharangot a képviselők, jelezvén, hogy július elsejével elfogy a nyugdíjasok étkeztetésének támogatására szánt pénz. Az elnyert összeget négy évre kapták, de mivel ez idő alatt több alkalommal is emelkedtek az élelmiszerárak és az energia ára is, három év alatt elfogyott a megpályázott pénz. Többszöri egyeztetést követően a képviselők és a városi hivatal megállapodtak abban, hogy az úgynevezett „ukrán pénzből” csoportosítanak át egy bizonyos összeget ez év végéig, majd 2024 januárjától az idén tavasszal elfogadott általános érvényű rendelet lép majd életbe, melynek átszövegezését a második félévben tervezik.
Egyöntetűen nagy felháborodást váltott ki a nagymegyeri lakosokban a bejelentés, miszerint július elejétől megszűnik a nyugdíjasok ebédjének támogatása. Ez a kisnyugdíjasokat érintette a legérzékenyebben, akik néhányszáz eurót beosztva tartják fenn magukat, de azok a szépkorúak is csalódtak, akiknek nem okozna akkora gondot a napi egy főre jutó ebéd teljes árának, a 4,10 eurónak a kifizetése. Pongrácz Kálmán, képviselő a júniusi rendes testületi ülésen elmondta, hogy többeknél nagyon alacsonyak a nyugdíjak, de amennyiben igénylik, van lehetőség egyéb szociális támogatásra és megemlítette a konya visszavételét is, melyet jelenleg Nagyszombat megye üzemeltet.
„Hosszú évek óta kérjük, hogy az iskolakonyhát az iskola vezesse. Jelenleg a megyénél van. Ha a tárgyalások lezajlanak a nyugdíjas étkeztetést is ezen keresztül valósítanánk meg, amit így sokkal többen ki tudnának használni. Ha megfelelő formában működne, akkor itt nem lennének plusz költségek, egyértelműen kedvezőbb volna a kivitelezés is”
– mondta el a képviselő. Mivel az ebédtámogatásra szánt pénz június végével elfogyott, azonnali megoldást kellett keresniük a képviselőknek, amivel rövid távon oldódik meg a kérdés.
Az ebédek elkészítését a higiénikus csomagolással együtt egy olyan cég vállalta el, aki ezt 4,10 euróból kihozza. Ez az összeget hivatott csökkenteni a várostól kapott támogatás, ami a négy évre 247 000 euró volt. Lapos Ildikó, képviselő elmondta, hogy a jelenleg is érvényben lévő általános érvényű rendeletben megállapították, hogy a szociális bizottság dolgozza ki a hozzájárulás rendszerét, amit a mindenkori polgármester hagy jóvá.
„Üdvözlöm a javaslatot a konyhával kapcsolatban, ezt mindig is a középiskola vitte. Kivitelezhető ez a megoldás, de nem rövid távon. Keresni kell egy megoldás, akkor is, ha egy belső rendeletet kell a hivatalnak meghoznia”
– mondta el Lapos Ildikó, majd megjegyezte, hogy az üzemeltetés vezetőivel való konzultációja során egyértelművé vált, hogy ha visszakerülne a középiskolához az étkeztetés, akkor sem tudnák sokkal olcsóbban kivitelezni a napi menüt. Lapos Ildikó további felvetésére, melyben a jelenleg is állományon kívül lévő főellenőr betervezett fizetésének átcsoportosításáról tett javaslatot, a testületi ülésen nem kapott konkrét választ. Balázs Péter azonban később elmondta, hogy ezt a megoldást is felvetették a város ügyvédje előtt, aki azt javasolta, amíg a bírósági tárgyalás nem zárult le a főellenőri kinevezéssel kapcsolatban, addig mindenképpen szükség van erre a költségvetésben elkülönített összegre, ugyanis könnyen lehetséges, hogy a bírói döntés szerint ezt visszamenőleg ki kell majd fizetniük neki.
Kórósi Zalán, képviselő a város közösségi oldalán és a júniusi testületi ülésen is kifejtette, hogy vannak nyugdíjasok, akik nincsenek olyan mértékben rászorulva a támogatásra, sőt, a családjuknak módjában állna támogatni őket, ami egyben a kötelességük is.
„Heves indulatokat váltott ki a városvezetés azon döntése, miszerint megszünteti több mint száz, többségében rászoruló kisnyugdíjas étkezési támogatását. Ez a több éve működő projekt arra volt hivatott, hogy a magányosan élő, napi tevékenységükben korlátozott szépkorú lakosaink legalább napi egyszeri alkalommal meleg ételhez jussanak”
– véleményezte a kialakult helyzetet a képviselő. Kihangsúlyozta, hogy az önellátásra képes gyermekek kötelesek szüleiket a megfelelő élelemmel ellátni, ha arra szüleinek szükségük van és hozzátette, hogy ez nem a város feladata.
„A Családtörvény szerint minden gyermek a szülőkkel szembeni tartási kötelezettségét képességeinek, lehetőségeinek és vagyonának a többi gyermek képességeihez, lehetőségeihez és vagyonához viszonyított arányának megfelelő mértékben teljesíti. Igaz kimondja azt is, hogy a házastársak közötti tartási kötelezettség és az elvált házastársnak tartási támogatás nyújtása megelőzi a gyermekek szüleikkel szembeni tartási kötelezettségét. Ezért fontos az alapos, objektív és érzékeny bizottsági átvilágítás”
– tette hozzá.
A keddi, rendkívüli testületi ülés fő apropója a nyugdíjasok étkeztetési támogatásának tisztázása volt, melyben a nyugdíjak nagyságától tették függővé a hozzájárulás mértékét, sőt, azt is figyelembe vették, hogy valaki egyedül, vagy többedmagával él egy háztartásban. Forrásként az „ukrán pénz” szolgált, melyből pontosan 8 500 eurót csoportosítottak át erre a célra az év végéig.
„A sávok kialakításánál a létminimumból indultunk, ami július 1-től 268,88 euró. Ennek a másfélszeresénél kezdtük el a kalkulációt, tehát akinek a nyugdíja 403,32 euró, vagy az alatti, 1,20 euró hozzájárulást kap egy ebéd árához augusztus 1-től, így a 4,10-es ár helyett 2,90 lesz neki. A második sávban az 1,5 és 1,75-ös szorzó között 0,80 euró a hozzájárulás, a harmadik sávban pedig, az 1,75 és 2-es szorzó között 0,50 euró”
– fejtette ki Estergajoš Mária a plénumon. Külön kategóriába sorolták a házaspárokat és az együtt elbírált személyeket, például egy szülőt és gyermekét, akik egy háztartáson belül élnek. Ebben a kategóriában ugyancsak a létminimum alapján számoltak, az első sávba annak másfélszereséig, vagyis a 684,67 euró alatti nyugdíjak esetében, 0,80 euró a támogatás ebédenként, míg a 1,5 és 1,75 szorzók között 0,50 euró. Az összköltségek, amik augusztus 1-től december 31-ig felmerültek annál a létszámnál, akik jelenleg is igénylik az ebédet, az mindennel együtt 6877 euró. De elvégeztek még egy kalkulációt is, amennyiben jelentkezne több személy is e feltételekkel, akkor ez a kiadás az év végéig 8 500 euró lenne.
„A forráskeresésnél már számolhattunk az úgynevezett »ukrán pénzzel«, ami a minisztérium egy új felhívása azon települések számára, akik ukrán menekülteket szállásoltak el. Egy ukrán fő szállásának átalányával számolva a jelenlegi létszám alapján Nagymegyer 241 800 euróra jogosult. Ez már jóváhagyás alatt van, a polgármester is aláírta”
– tisztázta a plénumon a városi hivatal vezetője, Koczkás Beáta. Soóky Marián polgármester nyomatékosan megkérte a képviselőket, hogy a fennmaradt összeget, mely a nyugdíjasok támogatása után marad, kizárólag úgy használják fel, hogy ennek látható nyoma maradjon. A testület tagjai maradéktalanul egyetértettek ezzel majd a szavazáskor egyhangúlag megszavazták az új ebédtámogatási javaslatot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.