Komárom. A Duna-parti város képviselő-testülete idén megemelte a sportra szánt támogatás összegét. Dicséretes tett, hiszen míg tavaly 3,5 millió koronával segítette a helyi klubokat, 2008-ban megközelítőleg 7,5 milliót szán ugyanerre a célra.
Megduplázott évi pénzcsomag
A foci mindenek felett
ĺgy már valamelyest érthetőbb, hogy a honi focihierarchia ötödik vonalában (nyugat-szlovákiai IV. liga, délkeleti csoport; 13. hely) ténykedő komáromi fociklub miért kap – kis túlzással – dupla akkora támogatást (2,46 millió), mint a férfi kosárlabda extraliga 8. helyén muzsikáló kosarasok (1,5 millió). „Tény, hogy annyi fiatalt egyik sportág sem mozgósít, mint a foci. A KFC-nek azonban kötelessége a dotáció felét (1,3 millió) a stadion karbantartására, fűnyírásra fordítani. Azzal ugyan tisztában vagyok, hogy a városi foci sose lesz egy szinten a Duna-parti sikersportágakkal, de a fiatalok mozgását támogatni kell. Örömteli változás, hogy a klubban vezetőségcsere is történt, és komolyan keresik a támogatókat – tisztázta a foci körüli állapotokat a hivatalnok, s az érvelésnek itt még nem volt vége. – Nem mellékes, hogy a komáromi labdarúgás példaképeket is szolgáltat a fiatalságnak. A város három ország válogatottjának is adott focistát. Németh Szilárd a szlovák csapat egykori, Priskin Tamás pedig a magyar válogatott jelenlegi tagja. Újabban pedig a cseh nemzeti együttes közelébe ért Marek Střeštík. Komárom szülötte U20-as világbajnoki ezüstérmes, s a mai napig hangoztatja Duna-parti származását.”
Gergely, K4, Spartacus
Természetesen nem csak labdarúgóira büszke Jókai Mór szülővárosa. „Nagyon jó úszóink vannak, s a vízilabdának is nagyok a hagyományai. A hab a tortán pedig a magyar színekben olimpiai bajnok pólókapusunk, Gergely Pista, aki szintén városunkban született, és vált klasszis játékossá. Birkózóinkról sem lehet megfeledkezni, hiszen a Spartacus is öregbíti Komárom hírnevét. Lényeges, hogy a komáromi kötöttfogású birkózás szinte megegyezik a szlovák kadett válogatottal. A sport azonban nincs fanatikusok nélkül. Lengyel Károly fia birkózik, s az édesapa heti rendszerességgel öt-hat fiatalt visz edzeni a magyar válogatott gyakorlásaira. A világhírű kajaknégyesünkről pedig csak szuperlatívuszokban lehet beszélni” – sorolta a sikereket és az érdekességeket a főosztályvezető. Fantasztikus eredmények, melyeknek köszönhetően könnyebben találnak szponzorokat az érintett egyesületek és versenyzők. Ebből kifolyólag pedig a város inkább a hátrányosabb helyzetben lévő kluboknak nyújt segítő kezet.
Rend a lelke mindennek
A juttatásnak azonban feltételei is vannak. „Minden egyes támogatónak szerződésben rögzítjük a kötelezettségeit. A támogatás felhasználásáról beszámolót kell írni, s legkésőbb 2009. január 15-ig el kell számolni az előző évi pénzzel. Aki ezt elmulasztja, azt kizárhatjuk a rendszerből, és kötelezhetjük a támogatás megtérítésére” – figyelmeztet Weszelovszky. A város egyébként havi juttatásban (minden hónap 10-ig) folyósítja az egyesületeknek a pénzösszeget.
Felújított sportcsarnok
A hivatalnok szerint további előrelépés, hogy a városfejlesztési programban a csarnokrekonstrukciók is megjelentek. „Tavaly újítottuk fel a városi sportcsarnokot. A vadonatúj pályaborítás bruttó 3,2 millió koronába került, az új kosarak, technika, eredményjelző pedig nettó 700 ezret emésztett fel” – részletezte a költségeket Weszelovszky.
Fontos változás, hogy a város átvilágította a sportklubok szponzorszerződéseit is. „Az egyesületek számára voltak előnytelen megállapodások, ezeket igyekeztünk megszüntetni. Ezentúl már a klubok fizetik a gyakorlóhelyiség fenntartását, de többen már előtte is így működtek” – részletezte Weszelovszky.
Iskolai sport
Az is kiderült, hogy a hét és fél milliós támogatás akár még bővülhet is. „A polgármester úr, Bastrnák Tibor bevezetett egy új rendszert, amely szerint az alapiskolák délutáni sporttevékenységekre is kérvényezhetnek támogatást. Erre évente összesen 300 ezer koronát szánunk, melyből labdákat lehet vásárolni, s a testnevelő tanár fizetéskiegészítését is állhatja az intézmény” – számolt be egy érdekességről az egykori kosárlabdázó.
Ráadásul a költségvetésben a város sikeres sportolóinak is elkülönítettek egy bizonyos pénzösszeget. Megtudtuk, hogy a legmagasabb sportolói juttatás jelenleg 300 ezer korona.
Sportolni tehát megéri, de nemcsak a díjazás miatt, hanem a testi-lelki egészségünk megőrzése érdekében. Úgy tűnik, Komáromban ezt tudatosították. Az már más kérdés, hogy a fiatalok minderre mennyire lesznek fogékonyak. A szándék mindenesetre megvan, s ne csodálkozzunk, ha pár éven belül a hajók mellett a további tehetségeket fog „gyártani” a Duna-parti város. (kb)
MENNYIT AD A VÁROS A SPORTRA?
Az egyesületeknek szánt összeg 7,5 millió korona
Azonnali támogatás 6,3 millió
További gyorssegély 1,2 millió
Egyszeri sportrendezvények 145 ezer
Délutáni iskolai foglalkozások 300 ezer
A LEGNAGYOBB KLUBOK RÉSZESEDÉSE
Csapat
Labdarúgóklub 2,46 millió
Kosárlabdaklub 1,5 millió
Három röplabdaklub együttesen 590 ezer
Vízilabda-szakosztály 300 ezer
Egyéni
Kajak-kenu klub 400 ezer
Két úszóklub 190 ezer
Birkózók 150 ezer
Két ökölvívóklub 150 ezer
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.