Még nincs kivitelező a radványi kompkikötő megépítésére

Dunaradvány
Dunaradvány |

Február végéig várják azoknak a cégeknek a jelentkezését, amelyek vállalnák, hogy kiépítik a dunaradványi kompkikötőt. A Duna menti falu és a magyarországi Neszmély közti kompösszeköttetéstől többek közt a turizmus további fellendülését várják.

Dunaradvány polgármestere, Ľubomír Púchovský (független) az Új Szónak elmondta, tudnak már olyan cégekről, amelyek érdeklődnek a szlovákiai oldalon elvégzendő munka iránt, azonban eddig még senki sem jelentkezett hivatalosan. Ahogyan ez megtörténik, elindítják a közbeszerzési folyamatot. Ami az önkormányzatot illeti, részükről minden készen áll a fejlesztéshez. A telket a falu 140 ezer euróért vette meg a tulajdonosoktól. A napokban a komphoz vezető majdani letérőnél felállítottak egy szondát, ami a járműforgalom hangterhelését méri.

Mi fog kiépülni?

Maga a helyszín Dunaradvány és a részét képező Zsitvatő között található. Alapvetően a Duna-partra vezető, közvilágítással és járdával ellátott utat, parkolókat, magasított alapokon álló adminisztrációs épületet, jegykiadóval ellátott várótermet, valamint egy rámpát kell majd kiépíteni a területen. A tervezett kompra összesen 8 darab 3 és fél tonnás személyautó fér fel egyszerre. A helyiek nem tartanak attól, hogy az átkelő túlzottan megnövelné a gépjárműforgalmat.

Turizmus és kapcsolatok

Púchovský elmondása szerint Radvány elsősorban a helyi, falusi turizmus fellendülését várná el a fejlesztéstől. Ahogyan a szlovákiai falu, úgy a túlparti Neszmély is a gasztronómiára és a borkultúrára alapozna, de mindkét oldalon számolnak a természeti környezetben folytatott aktív pihenés népszerűsítésével is. A két települést, amelyet egyébként számos baráti és rokoni kapcsolat is egybefűz, jelenleg 42 kilométer választja el közúton, míg a Dunán keresztül csak 8-900 méteres távot kell megtenni. Érdekesség, hogy a régmúltban nagyjából ugyanezen a helyen működött a régi révátkelő, amelyhez kapcsolódik egy helyi monda is: Mátyás király annyira megharagudott az állítólag túl magas átkelési díjat szedő révészre, hogy egy neszmélyi dombon felakasztatta, amelynek mind a mai napig Akasztó-hegy a neve.

A projekt háttere

A 2014-2020-as Interreg programon belül megvalósuló 5.366 millió eurós összköltségű beruházás 85 %-át az Európai Unió állja majd, a fennmaradó részt pedig a magyar és szlovák állam költségvetéséből finanszírozzák. A tavalyi információk szerint 2020-ban mindenképpen el kéne kezdődnie a kivitelezésnek. A 2021 októberével lezáruló projekt vezetője a magyar Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt., amelynek a Magyar Közút Nonprofit Zrt. az egyik partnere. A szlovák oldal fejlesztéseiért az esztergomi székhelyű Ister-Granum EGTC határon átnyúló csoportosulás felel, akiket szintén megkerestünk a témában, de lapzártánkig nem válaszoltak a kérdéseinkre. Az kikötők építésével kapcsolatban hamarosan külön cikkben foglalkozunk a neszmélyi oldallal is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?