<p>Az állástalanok számát tekintve Nyitra megyében még mindig a Lévai járás áll az utolsó helyen. Anna Brokešová, a lévai Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal munkatársa elmondta, májusig 8195 álláskeresőt tartottak számon, januárban ez a szám 7149 volt, tehát fél év alatt több mint ezer fővel nőtt ez a mutató.</p>
Még mindig sok az állástalan
Júniusban ez a szám nem érte el a 150 főt, tehát némileg lelassult a folyamat. Jelenleg 14,15 százalékos munkanélküliségről beszélhetünk az ország legnagyobb járásában, januárban az arány 12,22 százalék volt. Bár júniusban kevesebb álláskereső jelentkezett, mint májusban, a nyilvántartásból kiiktatottak száma is alacsonyabb volt. A listáról törölt személyek 60 százaléka talált munkát. Anna Brokešová elmondta, utoljára 2004 előtt voltak ilyen rosszak a mutatók. Főként az ipari parknak köszönhetően folyamatosan javult a helyzet. Az ezredfordulón még harminc százalékos volt a munkanélküliség, azóta a gazdasági válság hatásainak 2008 novemberi begyűrűzéséig sikerült stabilizálni, 12 százalék körül tartani a munkanélküliségi rátát. Idén januárban 75 munkakeresőre jutott egy szabad állás, összességében 95 üresedés volt abban az időszakban. Márciusban már 150, júniusban pedig 190 betöltetlen állás szerepelt a nyilvántartásban. Léva térségében pillanatnyilag 90 üres munkahely van, Zselízen 12, Ipolyságon csak 4. Főként szolgáltatások és az építőipar ágazataiba keresnek embereket, állandó igény van például hegesztőkre. A mohi atomerőmű 3. és 4. blokkjának kiépítésénél az elkövetkező öt évben legalább négyezer dolgozóra lesz szükség. A nők elhelyezkedési esélyei sokkal rosszabbak a férfiakénál, mezőgazdasági idénymunkákból is sokkal kevesebb van, mint tavaly.
A 2009-es év első felében az ezer főt is meghaladta az újonnan nyilvántartásba vettek száma, a második negyedévben ez a szám 700 körül mozgott. A Lévai járásban nem voltak számottevő tömeges elbocsátások. Biztató, hogy a második negyedévben egy vállalat sem jelentett be ilyen szándékot. A fő problémát a Nyitra és Verebély térségében, valamint a Magyarországon dolgozók elbocsátása jelentette. Komoly gond az is, hogy az év első felében több mint 150 vállalkozó adta vissza az engedélyét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.