<p>Egyelőre nem tudni, a következő tanévben hat- vagy nyolcosztályos tagozat nyílik-e a Selye János Gimnáziumban. Az ok: a szeptembertől érvényben lévő új oktatási törvény három típusról, 4, 5 és 8 évesről szól csupán.</p>
Még mindig bizonytalan a hatosztályos tagozat sorsa
„A minisztérium 2008 márciusában engedélyezte számunkra a 6 osztályos gimnáziumi tagozat megnyitását, és most szeptemberben be is indult ez az oktatási forma – magyarázta Andruskó Imre igazgató. – Az új törvény azonban egyáltalán nem említi ezt az osztálytípust. Pedig Szlovákiában a mienken kívül további hat, szlovák nyelvű gimnáziumban folyik ilyen jellegű oktatás.”
Andruskó parlamenti képviselőként már interpellálta ez ügyben Ján Mikolaj oktatási minisztert, de kitérő választ kapott kérdésére. A tárcavezető lényegében csak azt szögezte le, hogy a meglévő évfolyamok léte nincs veszélyben. „A napokban újabb levelet intéztem a miniszterhez, hogy adjon egyértelmű választ arra: 2009 szeptemberében indíthatunke első évfolyamot a hatosztályos tagozaton vagy sem. A válasz egyelőre nem érkezett meg” – mondta az igazgató.
Nyolcosztályos gimibe
ötödik után Az új oktatási törvény módosította a nyolcéves gimnáziumok rendszerét is az eddig 4+8-as rendszerről 5+8-ra. Tehát az alapiskolás diákok az ötödik évfolyam után kezdhetik meg nyolcosztályos gimnáziumi tanulmányaikat. „Ezzel megszűnik az az anomália, hogy a nyolcosztályos gimnáziumba járó diákok egy évvel korábban fejezték be középiskolai tanulmányaikat, mint a társaik” – mutatott rá az igazgató. Priskin Zoltán, a gútai Nagyboldogasszony Egyházi Gimnázium igazgatója úgy látja, a módosítással együtt az alapiskolákban ötödik osztályig kellett volna kibővíteni az alsó tagozatot, így ugyanis nincs meg a folytonosság. „Azt sem tartom jónak, hogy a minisztérium nem adott időt az átmenetre, a mostani ötödikeseket kétszer kell „megszűrni” – mondta. – Ebből az évfolyamból kerülnek ki ugyanis a jelenlegi elsőseink és a jövő tanév elsősei is.” Szerinte jobb lett volna, ha országosan egységesen a 2009/2010-es tanévben nem nyitottak volna első osztályt ezek a gimnáziumok.
Régiónként megszabták
a diákok számát A törvény előírja azt is, hogy egy adott populáció legfeljebb 5 százaléka látogathatja a nyolcosztályos gimnáziumot. „Ezt pozitívumnak tartom, az utóbbi években ugyanis éppen az volt a baj, hogy az eredetileg a kimagasló tehetségek számára elindított képzés felhígult, sok helyen nyitottak ilyen osztályokat, ami a minőség rovására ment – mondta Andruskó. – Mi részben ezért is akartunk áttérni a hatosztályos formára.” Az engedélyt a nyolcosztályos tagozat indítására az illetékes Kerületi Tanügyi Hivatal adja ki: az igazgatók tájékoztatása szerint mind a gútai, mind a komáromi gimnázium megkapta ezt az engedélyt. A Selye János Gimnázium fenntartója, a Nyitra megyei hivatal pedig további 4, négyévfolyamos gimnáziumi osztály indítását hagyta jóvá, egyenként 30 diákkal. „A megyei hivatal oktatási osztálya a hatosztályos tagozattal kapcsolatban nem foglalt állást” – tette hozzá Andruskó. Elárulta: a gimnázium mindenképpen szeretné folytatni ezt a képzési formát, ám ha ez nem lesz lehetséges, akkor visszatérnek a nyolcosztályoshoz, amit három éve felfüggesztettek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.