Még bizonytalan a komáromi óvodák sorsa

Komárom. A Szabadság utcai szlovák tannyelvű alapiskola szeptember másodikán már nem nyitja ki kapuit. Az oktatásügyi minisztérium jóváhagyta a város kérését, és augusztus 31-i hatállyal kivonta az iskolát az oktatási intézmények hálózatából.

Komárom. A Szabadság utcai szlovák tannyelvű alapiskola szeptember másodikán már nem nyitja ki kapuit. Az oktatásügyi minisztérium jóváhagyta a város kérését, és augusztus 31-i hatállyal kivonta az iskolát az oktatási intézmények hálózatából.

A döntést tartalmazó írásbeli értesítést csupán néhány nappal a tanévkezdés előtt, a múlt héten szerdán kapta meg a városi hivatal. Minderről tegnap tájékoztatta a sajtó képviselőit Bastrnák Tibor polgármester. „A döntésről azonnal értesítettük az érintetteket, tehát a szülőket és a pedagógusokat – mondta. – Most a szülőkön múlik, hogy a három megmaradt szlovák alapiskola közül melyikbe íratják át gyermeküket.”

Tegnapig sem érkezett viszont írásbeli értesítés a tárcától arra az öt óvodára vonatkozóan, amelyeknek az összevonását, illetve a megszüntetését szintén kérvényezte a város. A polgármester elmondása szerint az Érsekújvári Autóbusz-közlekedési Vállalattal (SAD) folytatott tárgyalások eredményeként a kettes lakótelepről – ahol a megszüntetett iskola található – sűrített buszjárat viszi majd a diákokat a Rozmaring, a Határőr és a Komenský utcai alapiskolákhoz. Justyák Alfréd, a SAD komáromi kirendeltségének forgalmi vezetője kérdésünkre megerősítette: az eddigi egyórás intervallumok helyett félóránként indítják a buszokat. Azt majd az első napok tapasztalatai mutatják meg, hogy melyik irányba kell esetleg pótjáratokat is indítaniuk.

Bastrnák arról is beszámolt, hogy az idei évre 126 millió koronát kap a város az oktatási intézmények finanszírozására, miután az egyeztető tárgyalások során az eredetileg kilátásba helyezett öszszeghez képest 4,5 millió koronát sikerült kiharcolniuk. Ez a végösszeg azonban még mindig 13 millióval kisebb a tavalyinál. „Ha nem emelkedik legalább 24-25 ezer koronára a diákonkénti normatíva összege, félő, hogy jövőre újabb megszorító intézkedésekre kényszerülünk – tette hozzá. – Hosszú távon ugyanis ezt a 13 milliós hiányt nem engedheti meg magának a város költségvetése.”

Megtudtuk továbbá, hogy a beiratkozások alapján a magyar iskolákban 212, a szlovák nyelvűekben 159 elsősre számítanak. A júniusban ballagott kilencedikes és a beíratott gyermekek létszámát figyelembe véve a szlovák iskolákat öszszesen 49-cel kevesebben, míg a magyarokat tizeneggyel többen látogatják az idei tanévben a tavalyinál. Arra a kérdésre, hogy mi lesz a Szabadság utcai iskola pedagógusainak további sorsa, Weszelovszky Gábor, a városi hivatal oktatásügyi osztályának vezetője nem tudott érdemben válaszolni. „Jogalanyi iskolákról lévén szó a személyügyi kérdések az egyes igazgatók hatáskörébe tartoznak – mondta. – A napokban derül ki, hogy a Szabadság utcai iskolát eddig látogató mintegy 200 diák hogyan oszlik meg a többi iskola között. Akkor válik véglegessé, hogy a megmaradt iskolákban hány és milyen szakos pedagógusra lesz szükség. Előzetes információnk szerint a felső tagozatos tanárok nagy részének biztosított a további munkája.”

A felszabadult épületegyüttes jövőbeni kihasználásával kapcsolatban a polgármester közölte: egyelőre konkrét elképzelés nincs. Vannak intézmények, amelyek érdeklődnének bérelhető szabad helyiségek iránt, de az is lehet, hogy lakásokat alakítanak ki az üres iskolában. „Erről a testületnek kell határoznia, ám én személy szerint ez utóbbi megoldás felé hajlok” – tette hozzá.

Bastrnák Tibor néhány, az oktatásügyet érintő pozitív hírről is beszámolt. Elmondta: tárgyalásokat folytat a Szlovák Egészségügyi Egyetem rektorával egy, a városban kialakítandó nővérképző és továbbképzési központ létrehozásáról. A városnak lényegében csak az előadótermet kellene biztosítania, és az elképzelések szerint több tantárgyat a komáromi kórház orvosai oktatnának. Az iskolai szolgáltatások központja a jövőben – nem terhelve az oktatási intézmények költségvetését – járulékos szervezetként folytatja tevékenységét. Elárulta: a tervek szerint a jövő évi költségvetésben a város sportéletére szánt pénzből 300 ezer koronát különítenének el az iskolák részére, amelyet azok a délutáni foglalkozások, sporttevékenységek finanszírozására fordíthatnának.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?