Medvesalján még mindig nem változott semmi

Tajti. Miközben április utolsó péntekén fél Európa az uniós csatlakozás megünneplésére készült, Tajti, pontosabban Medvesalja polgárai az országhatáron gyülekeztek transzparensekkel, hogy nemtetszésüket fejezzék ki, amiért a térségben a csatlakozás után sem változik érdemben semmi.

Nekik továbbra is a lezárt határsorompókkal kell nap mint nap szembenézniük, holott a csatlakozni kívánó országok, köztük Szlovákia és Magyarország politikusai hónapok óta ismételgetik, hogy végre előttünk is megnyílnak majd a határok... Nos, az Európai Unióhoz való csatlakozás május elsején megtörtént, a Medvesalján azonban a határnyitás továbbra is csak álom marad.

Álldogáltam a határsorompó melletti placcon, amelyet annak idején azért építettek, hogy legyen hol megfordulni a határra közlekedő autóbuszoknak. Egy idős ember a botjával a sorompók felé mutatott. – Fiatalon gyakran átballagtam Ceredre – mondta a nyolcvanegy éves Pál János, a demonstráció talán legidősebb résztvevője. – De ugyanígy jártak Tajtira a cerediek is, közel van egymáshoz a két falu, találkozgattak a fiatalok, onnan nősültek a legények, oda mentek férjhez a lányok. ĺgy mostanra Cereden és Tajtin a fél falu rokonságban áll egymással. Amikor egy-egy napra felnyitják a sorompót, még átballagok, de körbe, Füleken, Salgótarjánon keresztül már nem indulnék útnak. Az fárasztó lenne már nekem – fűzte hozzá, miközben oldalra bicegett, kitért a közelgő – a második – rendőrautó elől. – Rajzanak, mint a méhek. Mennyien jöttök még? – dörmögte mérgesen egy középkorú férfi, akit láthatóan bosszantott a rendőrök jelenléte. – Itt annyian vannak, akárcsak a rendőrállam idején, északon meg alig látni belőlük. Napokig úton voltam, most jöttem haza Polhoráról, de eggyel sem találkoztam – lépett mellém. – Itthon mindjárt „lemeszelnek”, mihelyt az útra megyek, állandóan a sarkunkban vannak. Szerintem hasznosabb lenne, ha itt a határon teljesítenének szolgálatot, legalább a hétvégeken, és nem az almágyi benzinkút előtt állítgatnának hetente kétszer-háromszor. Nekünk egyelőre az is jó lenne, ha szombaton és vasárnap nyitnák fel a sorompót. Azt a munkát meg ezek is elvégezhetnék – bökött ujjával az egyenruhások felé.

A sorompó másik oldaláról kíváncsi szemek figyelték a tajti oldalt. A távolság miatt nyilván nem hallották Molnár Gyula, Tajti polgármesterének beszédét. Részletesen ismertette – ahogy fogalmazott – a „határhuzavona” több mint egy évtizedes történetét.

Az 1993. augusztus 12-én Révkomáromban megtartott szakértői megbeszélés jegyzőkönyve 2. oldalának utolsó bekezdése tartalmazza: a felek megállapodtak abban, hogy 1994-ben a szlovák és a magyar állampolgárok számára Tajti és Cered között megnyitják a határátkelőhelyet. A határátkelőhely objektumát Magyarország területén a magyar félnek kell biztosítani. A kezdeményezés ígéretesen alakult, 1996-ban 14 millió korona értékben megépült a határon átívelő út is. A későbbiekben azonban a kezdeti lendületnek nyoma sem maradt, a sorompók pedig, ritka kivételtől eltekintve, a mai napig zárva vannak, mert a magyar fél tíz év alatt nem volt képes megépíteni a fogadóállomást.

– Érthetetlen megnyilvánulás ez az anyaország részéről, holott két kormányfő is 15 millió magyar miniszterelnökének vallotta magát. Abban sincs egyezség Szlovákia és Magyarország között, hogy a két ország közötti átkelőkön egyformán ellenőrizzék az állampolgárokat. Komáromban például személyazonosságival is átléphető a szlovák–magyar határ, térségünkben Sajószentkirály és Bánréve között pedig csak útlevéllel. Nem vagyunk mi ellene az EU-csatlakozásnak, csak szeretnénk, ha erre a régióra is ugyanazok a szabályok vonatkoznának, mint más térségekre – hangzott el egyebek között a beszámolóban.

Molnár Gyula keményen fogalmazott, mint megjegyezte, a térség az elmaradott vidékek közé van sorolva, a lezárt sorompókat pedig Európa szégyenének nevezte. Elmondta, a szlovák–magyar határszakaszon új hidak épülnek, új határátkelők nyílnak, de a félig kész határátkelőkről sem szabadna megfeledkezni.

A beszéd közben többen helyeslően bólogattak, Pál Ferdinand, Tajti korábbi polgármestere szerint is helyénvaló a tiltakozás. 1990-ben Pál Ferdinand kezdeményezésére fogadta el a helyi önkormányzat az ideiglenes határnyitást.

– Meghívásunkra 1993-ban községünkbe érkezett Ján Langoš, a szövetségi kormány belügyminisztere. Az ő támogatásával született meg Révkomáromban a bennünket érintő, sokat idézett kormányközi határozat. Elszomorítónak tartom, hogy Mečiar és Slota idejében nagyobb előrelépés történt a határátkelőhellyel kapcsolatosan, mint a magát demokratikusnak nevező kormányok idején. A legmesszebbmenőkig egyetértek a beszámolóban elhangzott kemény megfogalmazásokkal, sőt szerintem drasztikusabb lépéseket kellett volna tenni a határátkelőhely megnyitása érdekében. Polgármesterségem idején nem gondoltam volna, hogy az EU-csatlakozás kapujában még mindig olyan távol lesz Cered Tajtitól, mint annak idején – nyilatkozta az Új Szónak Pál Ferdinand.

A tajtiak határnyitással kapcsolatos kezdeményezéséhez a kilencvenes évek elején csatlakoztak a környező települések is, ők pénteken este se hiányoztak a határról. – Szerintem korábban is kellett volna már demonstrációt szervezni, de most, a csatlakozás kapujában talán a legmegfelelőbb időpontban lett megvalósítva a tiltakozó akció – vélekedett Farkas Zoltán, Almágy polgármestere. Mede István, Medveshidegkút polgármestere már a kilencvenes évek elejétől segíti a határnyitás körüli munkákat. – Nem gondoltam volna, hogy a magyarok így fognak viszonyulni a Tajti és Cered közötti határátkelő megnyitásához. Mint a beszámolóban is elhangzott, két magyar kormányfő is 15 millió magyar miniszterelnökének tartotta magát, de a lépéseik sajnos nem erről tanúskodtak. Több magyar miniszterrel folytattunk megbeszéléseket, de minden hiába, eddig semmi pozitív változás nem történt. Anyagi okokra hivatkoznak – legyintett Mede István. – Pedig Medvesaljának sokat jelentene, ha itt megnyílna a határ – csatlakozott a témához Czikora Ágnes, Újbást polgármestere. – Elég baj az is, hogy a világ végén lakunk, ráadásul utunkat állja ez a sorompó. Pedig a határ túloldalán bőven akadna szakembereinknek munka, és mi is tudnánk foglalkoztatni a magyarországiakat. Hogy ez a helyzet a mai napig nem változott, kimondottan a magyar fél hibájának tartom. Egyetértek az ilyen és hasonló akciókkal, és remélem, hogy szavunk áthallatszik a sorompókon túlra is.

Vecseklő polgármestere bizakodó. Hulitka Sándor az Új Szó kérdésére elmondta: reméli, a demonstrációnak lesz foganatja, azt azonban sajnálja, hogy a magyar oldal nem képviselteti magát a tiltakozó akcióban.

A több mint százfős csoport lassan szétoszlott, a távolabbi falvakból érkezők autóba szálltak. Tajtin, egyik-másik portáról idős emberek integettek az autókban ülőknek. Ők így fejezték ki szimpátiájukat azokkal, akik péntek este a határ megnyitásáért a zsákutcában, azaz a Tajtiról Ceredre vezető országúton demonstráltak. Nekik talán ünnep volt az a néhány pillanat, mert ők még talán hisznek abban, hogy a tiltakozással megoldható valami.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?