Már 21 000 helytörténeti cikket tartalmaz a Bibliotheca Hungarica online katalógusa

Online adatbázisba sorolták a helyi lapok helytörténeti jelentőségű cikkeit (A Bibliotheca Hungarica archívuma)
Somorja |

Tavaly is folytatták a helytörténeti adatbázis építését a Fórum Intézet szakkönyvtárában. A Bibliotheca Hungarica munkatársai közel 12 000 új cikk bibliográfiai leírásával bővítették az online kutatható állományt.

A 2020-ban elkezdett projekt keretében összesen negyven csallóközi és mátyusföldi helyi sajtótermékből 9 000 cikk adatait gyűjtötték ki, amelyekkel feltöltötték az online adatbázist. Roncz Melinda a könyvtár igazgatója közölte, hogy tavaly négy városi lap, a Somorja és Vidéke, a Dunaszerdahelyi Hírnök, a Nagymegyeri Hírmondó és a Diószegi Élet 1991-től kiadott példányait böngészték át a könyvtárosok a Kisebbségi Kulturális Alap által támogatott projekt keretében.

„Ezek a városi kiadású lapok általában tágabb környezetük helytörténetéről is értékes forrásként szolgálnak” – jegyezte meg az igazgató.

A Somorja és Vidéke 349 lapszámából közel 4 300, a Dunaszerdahelyi Hírnök 28 éves terméséből csaknem 4 000 cikk adatai kerültek be az adatbázisba. A könyvtár archívumában nincs meg a Nagymegyeri Hírmondó összes száma, ezért az interneten fellelhető példányokat is fellapozva 1 500 cikket választottak ki, a diószegi városi lapból pedig több mint 2 100 helytörténeti jelentőségű cikk adataival töltötték fel az adatbázist. Roncz Melinda megjegyezte, hogy ismét nagy feladatot vállaltak magukra, aminek eredményeképp a tavaly elért célt meghaladva 12 000 új cikkel bővítették a katalógust.  „Ezek az adatlapok nemcsak bibliográfiai adatokat tartalmaznak, hanem a kutatás megkönnyítése céljából tárgyszavakkal vannak ellátva. Tehát az adott város, illetve annak környéke történetével foglalkozók, például a helyi egyesületek, szervezetek, sportesemények cikkeire is rákereshetnek, s a találatok alapján pontos kiadási adatokat kaphatnak” – mondta az immár 21 000 cikket tartalmazó adatbázisról az igazgató.

Az online katalógus jelentősen megkönnyíti a régió helytörténeti témáival foglalkozó kutatók munkáját. Az internetes keresésnek köszönhetően az eddigi órákig, vagy akár napokig elhúzódó lapozgatás helyett pár perc alatt pontos információkhoz juthatnak az online katalógusban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?