Ha a világ leglustább embere lennék, akkor sem hagytam volna ki az idei V. Füleki Történelmi Várjátékokat. Már csak azért sem, mert nem akármikor nyílik alkalom, hogy kétkezes pallost próbálgassanak a nyakamhoz, lefejezés céljából.
Majdnem lefejeztek Füleken
A hagyomány megteremtői
A Füleki Történelmi Várjátékokat egy polgári társulás tagjai találták ki, hozták létre és éltetik immár ötödik éve. De a Koháry Polgári Társulás tevékenysége nem csak a várjátékok megrendezésére korlátozódik, előadás-sorozatokat, kiállításokat, szakmai tanácskozásokat szerveznek, a legjobb értelemben vett lokálpatriotizmus jegyében. A polgári társulás elnöke, Estefán László és egyik motorja, Husztiné Göröcs Ágnes civilként, városukat igazán szerető, annak értékeit a világnak megmutatni kívánó emberként teszik dolgukat. Érték, menteni, megmutatni, továbbadni való hagyomány, szépség pedig ebben a városban van elég. Ötletből sincs hiány, csak anyagi támogatás lenne annyi, mint ötlet!
Az idei várjátékokról
Ahol engem majdnem lefejeztek – röviden annyit lehetne írni, hogy nagyszerű volt. Éppen ezért a részletesebb beszámoló is hadd kapjon helyet. A felhős vasárnap délutánon feltűnően sokan várták a város utcáin a szereplők felvonulását, ami közönségcsalogatóra sikeredett, mintegy előre jelezve, hogy nem mindennapi élményben lesz része annak, aki a menet után felballag az alsóvár helyén kiképzett teraszra. Már a bemutatkozó csoportok összetétele pompás sokszínűséget ígért. A Locus csoport egy kacagtató és ugyancsak modernizált Jánošík-történetet adott elő, egy paródiát, még ha kivégzésnél furcsa is e műfaj. Egy gondolat mindenképpen megmarad bennem, mégpedig az, hogy humorral fűszerezve még a nemzeti tragédiák meg a nemzeti hősök elvesztésének körülményei is valahogy másként festenek. A sajátos Jánošík-történetben már nem borsón, hanem zacskós Maggi borsófőzeléken csúszott el a betyár, akiről azt is megtudtuk, hogy nagy frászt adott a szegényeknek, bolond lett volna szétosztani a zsákmányt. Mindenesetre a Locus csoport a szívembe lopta magát. Ami pedig azután következett, azt valóságos időutazásnak lehet nevezni.
Ha eltörik az acélkard
A Collegium Gladiatorium Kulturális Hagyományőrző Egyesület előadása mindenkit ülő- vagy állóhelyéhez szögezett. Egy jól megkomponált, megkoreografált, látványos, kemény, hitelesnek mondható gladiátorjátékot láttunk. Kiváló harctechnika, mutatós és korhű jelmezek és fegyverek, és mindehhez még valami többlet. Mégpedig az, hogy a fiúk kint a porondon igazi átéléssel harcoltak. Ezt bizonyította, hogy ugyan minden mozdulat begyakorolt volt, a harc, a játék hevében bizony betalált egy-egy ütés, azt meg egyáltalán nem lehet imitálni, hogy vívás közben valakinek csak úgy eltörjön a legalább fél centis acélkardja! Amit ez a csapat művel, az túl van a professzionalizmuson. Már csak azért is, mert hisznek magukban, megbíznak egymásban, lélekkel, szívvel lépnek a nézők elé. Ami pedig emberi nagyságuk igazi bizonyítéka, bemutatójuk után a háttérből, kicsit véresen, izzadtan és fáradtan ugyan, de végigtapsolták az utánuk következő harcászati bemutatókat, kommentálva az erényeket és elraktározva az élményeket. A gladiátorjátékok után ismét a Locus oldotta a kedélyeket egy kivégzésparódiával, majd a Szepesség urai mutatták meg, mit tudnak. Szepesi várban dolgozó csoport bemutatójából az is tanulhatott, aki a fegyverek fejlődéstörténetével foglalkozik. Aki nem, az pedig kedvet kaphatott hozzá. A csoport a vágó- és szúrófegyverek, valamint a lőfegyverek teljes arzenálját vonultatta fel a kora középkortól egészen az újkor végéig. Tették mindezt látványosan, érdekfeszítően, a humort és az erotikát is becsempészve a műsorba. Hiszen a férfinép számára jutalomjáték volt a hideg sör kortyolgatása közben bámulni, amint két csinos amazon csípőig felhúzott szoknyában, könnyű tőrrel vív előttük. Ez a csoport végzett ki engem is, jó ezer ember szeme láttára, azaz végzett volna, ha egy bátonterenyei fiatalember meg a Locus csoport Jánošíkja két koronáért ki nem vált. Megköszönve nekik életben maradásomat, azzal folytatnám, hogy a várjátékok szép pillanatai mindennemű kivégzési hercehurcát feledtettek velem.
A legszebb pillanatokat a Szent Bavon selmecbányai solymárcsoport tagjai okozták. Testközelből látni hollót, kerecsensólymot, ölyvet, szteppei sast tartani és figyelni, hogyan viselkednek, milyen csodálatos összhangot lehet kialakítani ember és madár között, nem mindennapi élmény. A végére pedig ott volt Rőth Imre lovasíjász bemutatója. Egy célt tévesztett harci fokos a lábamtól pár méterre landolt, így aztán a nyilazáskor már kicsit hátrább vonultam. A bemutató honfoglaló magyarjaink fegyverhasználatáról pergőn, izgalmasan és némi adrenalint előhozva zajlott. Ló és lovas összhangja olyan volt, mint egy szimfónia.
Lesz jövőre is
Ez biztos! Mert a Koháry Polgári Társulás tagjainak áldozatos, egész éves munkájának kicsúcsosodása ez a rendezvény. Régen kinőtte a helyi megnevezést. A szervezés, a műsor összeállítása, a ritmusos, érdekfeszítő délután feledhetetlen élmény volt kicsinek, nagynak egyaránt. A programban részt vevő csoportok mindegyike pontos, fegyelmezett, humorral fűszerezett programot nyújtott. Végszóként annyit, fájt a tenyerünk, annyit tapsoltunk. Aki pedig kíváncsi az ilyenfajta látványosságra, annak melegen ajánlom jövőre is a Füleki Történelmi Várjátékokat. Én ott leszek, ha csak addig ki nem végeznek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.