Az impozáns diószegi Kufner-kastély nemcsak külleme miatt figyelemre méltó, hanem azért is, mert falai között egyetemek és főiskolák kihelyezett tagozatain mintegy ezer hallgató tanul. Köztük 136-an magyar nyelven sajátítják el a főiskolai tananyagot, ők a budapesti Gábor Dénes Főiskola hallgatói.
Magyar leckekönyvek Diószegen
Takács Attila a minden hallgatónak járó tanszercsomaggalA szerző felvétele A kastélyban már tíz éve működik a Szakszervezetek Tanulmányi Központja (IVOSR), ennek a szervezésében távutas tanulmányi formában több egyetemi szak is látogatható a diószegi kihelyezett tagozatokon, köztük a pozsonyi Comenius Egyetem pedagógiai és a jogi kara, a Pozsonyi Közgazdaságtudományi Egyetem, a nyitrai pedagógiai egyetem, és a besztercebányai Bél Mátyás Tudományegyetem kihelyezett tagozatai.
Amikor két évvel ezelőtt lehetőség nyílt arra, hogy a Gábor Dénes Főiskola Szlovákiában is konzultációs központot létesítsen, a budapesti Szilágyi Béla kezdeményezésére Somogyi Kornél diószegi polgármester és Zsille Béla hivatalvezető hathatós segítségével sikerült ezt megvalósítani. Működését elsősorban Spalek László, a konzultációs központ vezetője, valamint Takács Attila, a központ irányítója biztosítja.
„A Gábor Dénes Főiskola az angol open universityk, azaz a nyitott egyetemek mintájára működik, aminek a lényege, hogy az oktatást a hallgatókhoz minél közelebb telepítsék. Ennek megfelelően Magyarországon 45 konzultációs központja van, több hasonló működik Erdélyben valamint egy-egy Kassán és itt Diószegen” – mutatja be a Nobel-díjas magyar fizikusról, a hologram feltalálójáról elnevezett intézményt Takács Attila. A diószegi konzultációs központot két éve létesítették, tavaly 53, az idei tanévben pedig 83 elsőssel.
A hallgatók munka mellett, hétvégén látogatják az iskolát, a konzultációkat péntek délutántól vasárnap délig tartják. „A Gábor Dénes Főiskola egyik nagy előnye, hogy itt úgynevezett átjárható szemeszterek vannak, tehát nincs meghatározott vizsgaidőszak. A négyéves oktatásból az első két év, vagyis négy szemeszter általános, az ötödik szemesztertől három szak közül választhatnak: számítógép-alkalmazás, műszaki menedzser és biztonságszervezői szakot. Az oktatási módszer egyik előnye, hogy ha a hallgató évközben igyekszik, akkor nem kell vizsgáznia. Vannak úgynevezett zártköri írásbeli vizsgák, és a hallgató ezek eredményei alapján kaphat megajánlott jegyet” – ecseteli a módszer előnyeit Takács Attila. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az írásbelik alapján a tanár megajánl egy jegyet, pl. kettest, vagy hármast – azazhogy négyest vagy hármast, ugyanis a diószegi konzultációs központban is a magyarországi osztályozási rendszer érvényes, ahol az ötös a legjobb jegy –, és ha ezt a hallgató elfogadja, nem kell vizsgáznia. Ha jobb jegyet szeretne, vizsgát tehet. A vizsgabizottság elnöke mindig egy budapesti tanár, a bizottsági tagok az itteni központ tanárai. Ők külsősként oktatnak a központban, de mindannyiuknak a budapesti egyetemtől kellett ehhez képesítést szerezniük.
Mivel Szlovákiában nem létezik a magyarországi főiskoláknak megfelelő oktatási intézmény, a Gábor Dénes Főiskolán a szlovákiai hallgatóknak is magyarországi indexük van, az iskola befejeztével magyar oklevelet kapnak, de a szlovák oktatásügyi minisztérium rendelete alapján Szlovákiában is használhatják a magyar főiskolán szerzett képesítést. Ez a diószegi hallgatók esetében baccalaureatusi fokozat, vagyis első fokozatú egyetemi végzettség elismerését jelenti. Ha valaki például a Gábor Dénes Főiskola elvégzése után a pozsonyi Comenius Egyetemen szeretné folytatni tanulmányait, ott elismernék a baccalaureatusi fokozatát – amit Szlovákiában 3 évi egyetemi tanulással lehet megszerezni – és az egyetemet a negyedik évtől végezhetné.
Eddig hetvennél is többen jelentkeztek, de július és augusztus folyamán még lesz lehetőség a jelentkezésre. A felvételei is az open university rendszere szerint működik, vagyis nincs felvételi vizsga. A tandíj szemeszterenként 19 ezer korona, ám ebben mintegy tízezer korona értékű tanszercsomag – könyvek, CD-k stb. – is benne foglaltatik, amit minden szemeszter elején az összes diák megkap. A konzultációs központban könyvtár és videotéka is működik, s ha valaki nem tud részt venni valamelyik konzultáción, videokazettán kikölcsönözheti az adott téma budapesti előadásának felvételeit.
A jelentkezési, valamint oktatási feltételekről a konzultációs központban – IVOSR Fučíkova ul. 269., 95521 Sládkovičovo –, vagy a 031/ 7841620-as telefonszámon Takács Attilánál bővebb információkat kaphatnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.