A fantasy jelenetekkel tarkított Szia, Életem! című vígjáték vetítése után Rohonyi Gábor rendezővel Sinkó Gyula beszélgetett a galántai moziban (A szerző felvétele)
Magyar Filmek Fesztiválja Galántán
Az öt helyszínen rendezett Magyar Filmek Fesztiválja Felvidéken rendezvénysorozat galántai helyszínén három filmet láthatott a közönség. A szervezők a dráma és thriller közé egy vígjátékot is besoroltak, melynek rendezőjével is találkozhattak a nézők.
Tavaly indította a magyarországi Vertigo Media a szlovákiai Pioneer film and media production társaság segítségével a Magyar Filmek Fesztiválja Felvidéken című rendezvénysorozatot azzal a céllal, hogy tehetséges magyar rendezők érdekes filmjeit mutassa be. A műfajok kiválasztásánál a sokszínűségre törekedtek a fesztivál szervezői, így a kínálatban szerepel dráma, thriller, vígjáték és életrajzi film is. A fesztivál március 29-ig tart, a párkányi és a komáromi moziban lesznek további filmvetítések. Ficza Tamás, filmforgalmazó és a komáromi Tatra Mozi vezetője az Új Szónak elmondta, azóta, hogy 2016-ban az intézmény élére került, fontosnak tartja, hogy a lehető legtöbb elérhető film magyar szinkronnal kerüljön a komáromi, illetve a szlovákiai közönség elé.
„A fesztivál célja, hogy olyan magyar gyártású filmeket is bemutassunk, melyek a Nemzeti Filmintézet Magyarország révén elérhetők. Fontos szempont volt a filmek kiválasztásánál az is, hogy közönségtalálkozót is szervezhessünk, amely azért érdekes, mert a nézők számára is bepillantást nyújt a film készítésébe. Így esett a választás a galántai vetítés esetében egyebek mellett a Szia, Életem! című filmre, amelyet Rohonyi Gábor rendezett”
– fejtette ki Ficza Tamás. A fesztivál a vetítések helyszínéül szolgáló, meglehetősen rossz gazdasági helyzetben lévők mozik működését is támogatja, a belépés minden előadásra ingyenes. Ezzel is szeretnének a szervezők minél több nézőt becsalogatni a magyar gyártású filmekre. A fesztivál programjai iránt változó az érdeklődés, de a közönségtalálkozók mindenképpen vonzóvá teszik a vetítéseket.
„A rendezvénysorozat további küldetése, hogy az értéket képviselő magyar filmekre rászoktassuk az embereket, hiszen ezzel a filmgyártást is támogatjuk. A Galántán vetített Diszfória a szárnyát bontogató Borús Nagy Levente rendező drámája, a Szia, Életem! vígjáték, hogy nevethessünk is, az A játszma pedig egy nagyon igényesen elkészített thriller Fazakas Péter rendezésében. Úgy vélem, a kínálat egyik legerősebb alkotása, amely fesztivál jelölést is kapott”
– részletezte a szervező hozzátéve, hogy a filmek kiválasztásakor arra is odafigyelnek, hogy a szlovákiai magyar közönség a magyar gyártású, fesztiválra jelölt vagy fesztiváldíjas filmeket láthassa helyben, a saját városában, mozijában.
A Szia, Életem! című film vetítése után Rohonyi Gábor rendező Sinkó Gyula kérdéseire válaszolva elmondta, hogy több mint kétszáz gyerek közül választották ki az egyik főszereplőt Pásztor-Várady Mórt, aki nagyban hozzájárult a film sikeréhez. A kisfiúval több hónapig foglalkozott Balázs Ágnes drámapedagógus, hogy azzá a karakterré váljon, akit a film készítői elképzeltek. A rendező szerint ez olyan jól sikerült, hogy minden elképzelésüket felülmúlta. Voltak részek, amelyeket a gyerekszereplő ötletei alapján írtak át a forgatókönyvben, amelyet Vékes Csaba a saját gyerekeivel megélt történetekből merítve írt. A film alaptörténete, hogy hogyan forgatja fel az alkotói válságban szenvedő, kiégett író életét egy gyerek, aki váratlanul a férfihoz kerül. Rohonyi Gábor kifejtette, az írót alakító Thuróczy Szabolcs olyan karakteres drámai színész, aki az őszinte, nyers jelenlétével nagyon jól megfogta a szerepét, nem csak eljátszott valakit, hanem beleköltözött a karakterbe. A bő egy hónap alatt leforgatott film a Covid-19 világjárvány idején készült, ami amellett, hogy kicsit bonyolította a munkát, részben meg is könnyítette, hiszen a színészek a lezárások miatt könnyen elérhetőek voltak. A sajnálatos módon meglehetősen gyér galántai közönség egy könnyed, szórakoztató, vicces, mégis komoly és nagyon is életszerű kérdésekkel, helyzetekkel foglalkozó filmet láthatott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.