<p>Benyújtotta lemondását hétfőn Bukarestben Vasile Blaga román belügyminiszter. Döntését a sajtó nyilvánossága előtt jelentette be és azt a rendőrök minapi engedély nélküli tiltakozó akciójával és annak belpolitikai következményeivel indokolta.</p>
Lemondott a román belügyminiszter
A tárcavezető leköszönését a média már vasárnap este óta kész ténynek tekintette, miután Traian Basescu államfő és Emil Boc miniszterelnök a hét végén valósággal "szakított" a belügyminisztérium hatáskörébe tartozó rendőrséggel és csendőrséggel: a továbbiakban nem tartanak igényt arra, hogy a rendőrség biztosítsa nyilvános megjelenéseiket.
A rendőrség és a büntetés-végrehajtás alkalmazottai ugyanis pénteken a 25 százalékos közalkalmazotti bércsökkentések és elbocsátások elleni tüntetés során hatósági jóváhagyás nélkül az államfői hivatal, a Cotroceni-palota elé vonultak, és kemény szavakkal követelték, hogy az államfő álljon szóba velük. Néhányan üvegeket, sapkákat és gyertyákat dobtak a palota irányába. Basescu a megmozdulás időpontjában nem tartózkodott a Cotroceni-palotában, de egyik munkatársán keresztül üzente, hogy nem hajlandó tárgyalni a törvénytelenül tiltakozókkal.
Szombaton az államfői hivatal közleményben tudatta: Basescu a továbbiakban nem tart igényt arra, hogy a belügyi a tárca alárendeltségébe tartozó egységek részt vegyenek a biztonsági kíséretben. A rendőrség, a csendőrség és a katasztrófavédelmi hivatal tagjairól van szó, akik eddig a kormányőrség (SPP) irányítása alatt látták el az államfő őrzését. Az elnöki döntés nyomán a továbbiakban a kormányőrök maguk látják el ezt a feladatot. Hasonló elhatározásra jutott Emil Boc miniszterelnök is, aki vasárnap a New York-i ENSZ-közgyűlés ülésszakáról hazatérve kérte, hogy már a repülőtértől a kormányrezidenciáig tartó útvonalon se biztosítsák a rendőrök a hivatalos konvojt.
Basescu vasárnap újabb nyilatkozatban fejtette ki, hogy a tiltakozók aláásták az állam tekintélyét. Vasile Blaga is főleg erre hivatkozva érezte "erkölcsi kötelességének" benyújtania lemondását. Hétfő délelőtt a televíziós kamerák nyilvánossága előtt közölte: a rend védelmezőinek ugyanolyan joguk van a tiltakozáshoz, mint bármely más állampolgárnak, de semmiképpen sem tehetik ezt a törvényesség kereteinek áthágásával. Elutasította ugyanakkor, hogy a tüntetők néhány ezres csoportját azonosítsák a rendvédelem területén dolgozók egészével.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.