Ládák mélyén lapul a farkolbász

A közelmúltban egy kvízműsor szereplőit is megizzasztotta a pofándli, mely néhány évtizede még az ebedi asszonyok mindennapjainak része volt.

A közelmúltban egy kvízműsor szereplőit is megizzasztotta a pofándli, mely néhány évtizede még az ebedi asszonyok mindennapjainak része volt. A farkolbászt szoknyájuk alatt viselték.

Ebed

Pofándli (más nevén farkolbász, farpárna), a mai szemmel nézve is sokat sejtető, áttetsző grenadinblúz, nappal asztalként, este ágyként funkcionáló kihúzható bútor is látható volt azon a kiállításon, amelyet a falunap és borfesztivál kísérőrendezvényekén rendeztek meg Ebeden.

„Minden évben szervezünk valamilyen kiállítást. Az idei abban tér el az eddigiektől, hogy minden korábbinál átfogóbb képet ad a faluról” – mondta Góra Matild, a kiállítás megálmodója. Ötletét, hogy rendezzenek olyan kiállítást, amely nemcsak a falu jelenét, hanem múltját és hagyományait is bemutatja, sokan támogatták. Egyik fő segítője Páldi Magdolna volt. A kiállított tárgyak és a népviseleti ruhák zöme tőlük származik. „A gyűjtésbe sokan bekapcsolódtak. Szerencsére még akadnak olyanok, akik hozzánk hasonlóan őrizgetik a padláson, a pincében fellelt régi használati eszközöket, bútorokat” – nyugtázta Góra Matild. Páldi Magdolna nagy becsben tartja és lelkesen gyűjti az ebedi népviselet darabjait is. „Az idősebbek halálukig ezt viselték, a fiatalabb generáció a hatvanas években kivetkőzött, azaz elhagyta a népviseletet. A ruhák a ládák mélyén porosodnak. A fiatalok közül kevesen ismerik, és ezért nem is értékelik a helyi népviseletet. Sajnos nincs tájházunk, ahol ezeket a tárgyakat, ruhákat ki tudnánk állítani, ezért félő, hogy rövid időn belül elkallódnak” – panaszolta Páldi Magdolna.

A kultúrház nagytermében megrendezett kiállításon nemcsak azok számára akadt látnivaló, akik a múlt századi fotókat böngészve ismerőseik, őseik arcát kutatták, hanem azoknak is, akik szeretik közelről is szemügyre venni a századforduló és a világháborúk idejéből származó háztartási és berendezési tárgyakat. „Régen minden ebedi asszony legalább három alsószoknyát és pofándlit viselt a szoknyája alatt. Minél farosabbnak tűnt, annál szebbnek tartották” – magyarázta Páldi Magdolna egy hurkaszerűen töltött hengert mutatva. A pofándlit, amit más vidékeken puffandlinak, farkolbásznak vagy fardagálynak is neveztek, az asszonyok az alsószoknyára vagy a mellényre erősítve viselték. „A pofándlit ma már sokan megmosolyogják, de nemrég egy kvízműsorban is szerepelt beugrató kérdésként. Meglepődtem, hogy a válaszadók ismerték a rendeltetését. A grenadinblúz ünnepi viselet volt, de a templomba ritkán vették fel, mert a pap nem vette jó néven, ha ebben jelentek meg a lányok” – mesélte Páldi Magdolna.

Góra Matild és Páldi Magdolna munkáját Kremmer Julianna szakmai tudásával, Könözsi István fotóival segítette. „Nem gondoltuk, hogy a kiállításnak ilyen sikere lesz. Bízunk benne, hogy a most kiállított tárgyak hamarosan egy tájházban kapnak helyet” – jegyezték meg a kiállítás szervezői.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?